Aviopuolisot yhtäaikaa (avo)vankilassa

Ystävä69

Eli tilanne lyhykäisyydessään: Ystävä pariskunta (naimisissa, ei lapsia) ovat kumpainenkin saaneet ehdottoman vankeusrangaistuksen. Molemmat pääsevät ensikertalaisena, istuttavaa jää 10kk molemmille, ja tämän hetkisen tiedon mukaan kumpikin menisivät suoraan avotaloon.

Tällaista tilannetta tuskin kovin usein tulee vastaan joten vastauksia tähän on vaikea mistään/keneltäkään löytää, mutta kysymys kuuluu: jos molemmat anovat pääsyä avotaloihin, jotka sijaitsevat samalla tontilla (erikseen miesten talo, ja naisten talo) niin onko avioliitto ESTE sille että heidät voitaisiin sijoittaa lähelle toisiaan? Mitenkäs viikonloppu tapaamiset ja mahdolliset perhetapaamiset? Onko aviopuolisoilla mahdollisuutta saada tapaamisia ollenkaan jos molemmat ovat suorittamassa vankeusrangaistusta yhtäaikaa? Jos on, niin kumpi osapuoli liikkuu toisen luo? Vai onko tilanne tosiaan se, etteivät he nyt näe toisiaan 10 kuukauteen ollenkaan?

2

964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa sellii ja kamerat sinne! Hyvää tv-viihdettä!

    • KenelleElinkautinen

      Näinhan se Suomessa on, että rikollisia silitetään päähän eli he selviävät 10kk:n "linnareissulla", kun taas uhri ja omaiset saivat "elinkautisen".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      178
      6535
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1794
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1578
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      992
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      38
      953
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      933
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      859
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      241
      835
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      809
    Aihe