KS ssä oli pitkä artikkeli Yle Pohjois-Suimen uudesta pomosta Katja Oittiskasta.
Hänellä tuntui oleva ikävä takaisin Kajaukseen, ja se kyllä nyt ylessä kuuluu. Linjanveto on ihan kajauksen tasoa. Ja Kajauksessa häntä harmitti kun ei saanut itse juontajana puhua tarpeekseen ku piti niitä pidempiä juttujakin pistää ilmoille. No nyt kyllä ei muuta Ylessä kuulukaan ku juontajien pölötystä, juttuja ei sitte olleskaan eikä muita ääniä. Että saa Katja toteuttaa vanhaa haavettaan nyt sydämensä kyllyydestä. Oli siinä jutussa muutakin johon vois antaa kipakasti takasin, mutta en nyt jaksa.
Hänellä tuntui oleva ikävä takaisin Kajaukseen, ja se kyllä nyt ylessä kuuluu. Linjanveto on ihan kajauksen tasoa. Ja Kajauksessa häntä harmitti kun ei saanut itse juontajana puhua tarpeekseen ku piti niitä pidempiä juttujakin pistää ilmoille. No nyt kyllä ei muuta Ylessä kuulukaan ku juontajien pölötystä, juttuja ei sitte olleskaan eikä muita ääniä. Että saa Katja toteuttaa vanhaa haavettaan nyt sydämensä kyllyydestä. Oli siinä jutussa muutakin johon vois antaa kipakasti takasin, mutta en nyt jaksa.
Vastaukset 63
Vanhimmat
Huom tämä! Jutussa ei mainittu sanallakaan mistään journalistisesta koulutuksesta. Siihen kai riittää että pikkusena tykkää laulaa mikkiä jäljittelevään harjanvarteen.
Semmottinen ammattivaatimustaso.
Koulutus tällä ladyllä oli ihan eri alalta.
Linkkiä ei sitten kukaan osannu laittaa?
Kainarin jutut ovat nykyisin maksumuurien takana.
Laitan heti linkin kun kerrot miten se paperilehteen viittaavaksi laitetaan.
Joku oli maanatain lehden pikkuviesteissä ottanu herneen nenuunsa ku tuo henkilöhaastattelu oli saanu sivukaupalla lehdestä tilaa.
Toimittajakaverit ne tekee toisistaan kivoja juttuja, joku Mustonen tais olla jutun kirjottaja.
Vieläkö ne tekee paperistakin sitä läpyskää? Luulin että se oli jo lopetettu
10 vuotta sitten. Nyt pitääkin ruveta sitä ihan tilaamaan kotiovelle asti kun kerran noinkin mielenkiintoisia uutisia tietävät kertoa!
Nyt, sunnuntain aamuna, Radio Suomen tarjonta on hyvä (Tarja Närhi ym). Jospa YLE Kajaani ottaisi esittä esimerkin?
No ei kai tarkoitus ole, että Yle Kajaani ryhtyisi musiikkitoimitukseksi. Hullu vertaus.
Juttuja Kainuusta niiden pitäis tehdä, sen takiahan aluetoimitukset on perustettu. Tekisivät vaikka 2 x 30min lähetys joka päivä, aamulla ja iltapäivällä. Tyyliin Alueellinen Ajantasa.
Loppu aikaa vois tehdä valtakunta, vaikka tuota musaa.
Luuleeko ne siellä, että joku olisi kiinnostunut tuollaisesta jutusta vielä maksamaankin?
Eihän tuo nyt mitään uutta kainarille ole. Siellä oletetaan että ihmiset ovat kiinnostuneita lukemaan henkilötarinoita omista toimittajistaan jotka ovat tietenkin parempia ihmisiä kuin muu valkoinen roskaväki.
Mitäs ne miestoimittajan vakanssilla olevat puuhailevat Yle Kainuussa/Kajaanissa?
Etkö edes uskalla arvata?
Ne vaikenee #metoo -pelon alla.
Katja Oittinen suorastaan halveksi meitä kainuulaisia kuulijoita. Kehotti vaihtamaan kanavaa jos ei teinityttöjen kikatuksen kuunteleminen enää kiinnosta.
No vaihdetaan sitten, mutta miksi on pakko maksaa se yle-vero? Lopetetaan koko vero niin olemme kaikki tyytyväisiä, tosin ylen väellä saattaisi vetää naaamaa norsunvitulle jos pitäisi vielä sellaista ohjelmaa opetella tekemään jota joku edes kuuntelee //katselee.
Niin, kehotti menemään muille kanaville jos kaipaa enemmän puhetta ja juttuja.
Mutta EIHÄN NE MUUT KANAVAT TEE JUTTUJA KAINUUSTA!
Ihan hukassa koko ylen aluetoimitukset tai ainakin Kajaanissa
Oittinen luulee olevansa hyvinkin kiinnostava ihmislapsi. Olettaa olevansa jokin kun sai ko tittelin. Nyhthän voi tituuleerata tittelillä. Kuka jaksaa jo ikinen aamu herätä kuuntelemaan eto kikatusta. Harvempi haluaa levitellä yksityisasoitaan radiokanavalla. Vähissä on juontajan ammattitaito ja tuontajalla aiheet
Ne sanoo tekevänsä tutkimuksia ja tietävänsä mitä yleisö haluaa. Onks teistä ketään tutkittu tai keltään kysytty.?
Ja jos niille kysymättä valittaa ne todistaa sulle että oot väärässä.
Kaikki Kajjjjani ration juonittelijat ovat jonkin sortin tradenomeja tai sen alan opiskelijoita vielä. Ei radiohommista hajuakaan. Tämäkin sitten...sitten...sitten... sitten, tuota sitten Juuso Käkriäinen. Aamuna muutaman minuutin aikana tuli 12 kertaa sitten sana. Woe wee en paremmin sano... Ja traatenomi Miiiamikä lie..... Ja kälättäjä Sanna .......
Ittumaista kuunneltavaa tosissaan nämä kikattajat... Menee kanava vaihtoon.
Tämän aamun KS:n tekstaripalstasta huomaa selvästi, etteivät kainuulaiset pidä nykyisestä maakuntaradiosta....olisiko vihdoinkin peilin paikka?
Kerrankin Kainari on suuren yleisön asialla - julkaistessaan
Vuokkilaisen YLE-kuuntelijan erittäin asiallisen kannanoton nuorisoradioksi vaipuneen Yle Kajaanin toiminnoista.
7.2.2018
https://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/lukijan-mielipiteet/kuuntelijapalautetta-maakuntaradiosta/
Kerrankin Kainarilta oikeaan osuvaa tekstiä, vaikka onkin lukijoiden kommentteja. Sopisi siinä juontajien ottaa huomispäiväksi tuo asia käsiteltäväksi heti aamusta iltaan asti!
Kuulun myös niihin, jotka eivät kestä sitä kälätystä ja jonninjoutavaa kikatusta
ilman mitään oikeata asian tynkääkään. Aina kun valtakunnan uutiset
on loppu, niin kiireesti vaihdettava kanavaa tai sitten suljettava koko helahoito.
Onko parannusta odotettavissa?
Oittinen tai Ylen päälliköt vastatkoon julkisesti. Kainuun Sanomat voisi ottaa itsekin asian tutkittavaksi. Vinkki, vinkki!
Kiitos tuosta. Täyttä asiaa.
Surullista vaan, ettei mikään palaute niihin pure.
Aivan kuurot korvat ja mitään oikeita konsulttitutkimuksiahan Yle ei tee.
Eivät he enää tiedä, mikä on toimitettu juttu, Facebooksukupolvi.
Kajaustausta on nyt vahvasti kuuluvissa.
Kainuun tiedotusvälineistä on kovan kirin aloittanut Sotkamo-lehti. Pikkuinen paikallislehti napsii uutisvoittoja joka päivä Tapahtuipa missä päin mitä tahansa, kohta on netissä juttu. Ainakin viikolla päivittää jatkuvasti nettisivujaan ja nyt on oikein riemastuttava juttu nämä videoblogit. Toimittaja, kaikkea muuta kuin toimittajan näköinen äijänköriläs kertoo mukavia juttuja. Saa nauraa kyllä ihan katketakseenkin. Kummallista kun Kainuun Sanomien paikallisuus vaipuu koko ajan, samoin Ylen. Onko Sotkamossa havaittu markkinarako? Vai pohjustetaanko tällä Kainarin alasajoa 100-vuotisjuhlien jälkeen?
Miia mikälie ja sanna mikälie pois sieltä. Täysin luokatonta esitystä. Tämmöistä käkätystä yleverolla saa? Ei viitsi, eikä jaksa kuunnella.
Mennään muille kanaville niin kuin tämä nousukas käski.
Se on ihan sama niille kuunteleeko kukaan kun toiminta jatkuu sinunkin verorahoillasi niinkuin ennenkin
Sama tilanne on taas Kainuun radiossa. Tyhjän kilkatusta ei oikeasti jaksa kuunnella. Ei koskaan perehtymistä asioihin, vaan tärkeintä on kun on äänessä. Nopeaa, ihanaa puhetta ja naurua ihan höpöasioista, joista ei kukaan saa mitään. Rauhalliset miesäänet rauhoittavat tilannetta ja heitä jaksaa kuunnella. Todellakin pakko vaihtaa kanavaa aamuisin kun se kilkatus alkaa.
Yle Kajaani ei ole kaupallinen radio vaan verovaroin rahoitettu yhteinen alueradio. Toivottavasti aiheellinen kritiikki menee nyt vihdoin perille!
Ei se mene ennkuin joku tekis tästä vähän isomman asian.
Ne kuittaa vaan kaikki yksittäisinä mielipiteinä.
Jotenkin pitäisi saada yhteinen tyytymättömyys kuuluviin.
KSn juttua kommentoineet kirjoittivat asiaa ja lähes 100 prosenttia oli samaa mieltä kuin schepel. Ja niitä kommentteja oli p a l j o n.
Ylen paikallisradiolta odottaisi paikallisia asioita käsitteleviä, ammattitaitoisesti toimitettuja juttuja. Näiden vähyyttähän lähes kaikki kommentoineet valittelevat, joten asialle voinee tehdä jotain jos vain tahtoa ja osaamista löytyy. Toivottavasti löytyy.
Mikä saa Sinut uskomaan, että sitä tahtoa nyt yhtäkkiä alkaisi löytymään. Suunta on ollut koko ajan selvä. Huonompaan. Tuosta sakista ei enää sitä entistä osaamista löydy tahtomalla tai väkisin kaivamallakaan. Nouhauta ei ole.
No nyt menee jo vähän saivarteluksi, mutta kuten arvon kanssakeskustelija sisälukutaitoisena varmasti itsekin ymmärtää, en kommentissani millään muotoa ottanut kantaa tahdon tai osaamisen olemassaoloon, vaan esitin yksinkertaisesti toiveen näiden löytymisestä.
No saivartelemaan tosiaan aloit, minä puolestani esitin jatkoksi pessimistisen näkemykseni kun osaamisen puute kuuluu kaiken aikaa.
Ei tästä kinaa saada kun olemme tuotoksesta ilmeisesti samaa mieltä.
Onhan muuallakin lopetettu radiokanavia. Jyväskylässä Radio Jyväskylä lopetettiin jossa oli pidetty toimittaja Pertti Perämäki. Onneksi hän sai Keskisuomalaisesta toimittajan työn ja hyviä kolumneja kirjoittaakin.
Olen kainuulaisena joutunut kuuntelemaan Kainuussa käydessäni näiden pentujen räkätystä. Voiko tuon radiotoiminnan Kajaanissa kokonaan lopettaa, se olisi ihan oikein tuolle porukalle,
Hei haloo
Yksityisiä lopetetaan, yle ei lopeta.
Et nyt ole ihan kartalla
Oittinen on vastannut yleisönosastossa schepelille. Täyttä diiibadaabaa
https://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/lukijan-mielipiteet/yle-kainuu-pyrkii-palvelemaan-koko-kainuulaista-aktiivista-aikuisvaestoa/
Kirjoitus todistaa että mikään kritiikki ei mennyt perille, kuuroja ne on. Todistavat vaan aina että asiakas on väärässä. Aivan toivotonta, mikään muu firma ei voi kohdella asiakkaitaan näin, ei mikään.
Älyttömän sekava kirjoitus tuo Katja Oittisen puolustus.
Jos tuo teksti on toimittajan kynästä, niin tuolla näytteellä en tommosta selittelijää toimitustyöhön ikinä palkkaisi. Kirjoituksessa ei ole mitään jäsentelyä eikä ymmärrettävää logiikkaa noiden kuuntelijalukujenkaan osalta.
Ja joo, nyt ne on lauantainakin äänessä, siinä lähetyksessä on juttuja muualtakin kuin studiosta mutta minä kuuntelen ( enää satunnaisesti) aaamuja ma-pe klo 6-10. Ja YHTÄ AINOAA juttua muualta kuin studiosta en muista kuulleeni.
Kuurojahan noi on, palaute ei mene perille millään. Palkka juoksee.
Rva Oittinen on ollut pomona vasta vähänaikaa. Jos ja kun Hänellä on visioita KR,n suhteen, niin ne ei tapahdu hetkessä, pitää antaa aikaa. Kuuntelen aina Kainuun Radiota, muilta kanavilta ei tule kuin räppiä, rokkia ja osapäivähippitoimittajien läpätystä.
Vai että rouva Oittinen. Kenenkäs rouva hän nyt sitten on.?
No asiaan. Siinä samassa kajaanin puljussa Oittinen on ollut kai jo pitkään paikallisena pomona ja Aki koko Oulun läänin pomona isompia linjoja vetelemässä.
Oittisella olisi ollut pitkä tovi aikaa vaikuttaa Kajaanin ohjelmistoon ja linjaan, enemmänkin kuin Aki Karjalaisella.
Vai miten selität sen, että Oulun ohjelmistossa juttuja on, mutta Kajaanin ei, vaikka molempien pomo on ollut Aki Karjalainen.
Kyllä ne syyt ovat olleet täällä ja tämän Kajaanin porukan hengessä. Jotenkin täällä on toimituksellinen osaaminen, painotukset ja työkulttuuri vinossa. Semmosta fb touhua muistuttavaa enemmänkin tämä tuntuu olevan.
Niin. K. O. on ollut nyt siis myös Oulun pomona vähän aikaa,
Mutta Kajaanin asioihin hän on vaikuttanut ymmärtääkseni vastaavana tuottajana jo pidempään. Eli kyllä hän on laatuun syyllinen, näytöt ovat väärän suuntaisia.
Ja nyt kun tämä blondi pääsee vielä Oululaistenkin pomoksi, niin pahimmoillaan pilaa myös Ouluradion.
Viimeinen asiallinen ääni ja toimittaja Kajaanissa oli Suomussalmen tyttö Sini Salmirinne.
Sitten hänkin vaan katosi jonnekin, ilmeisesti oikeisiin töihin. Sotkamon poika Heikki Röntykin on hävinnyt jonnekin kuulumattomiin. Tykkäsin hänen jutuista. Minne Heikki on piiloutunut? Ei näy eikä kuulu.
Joko entiseen tapaan kunnon maakuntaradio (aikuisille kainuulaisille) tai sitten pelkästään valtakunnallinen Radio Suomi. Nykytouhu on sietämätöntä kikatusta.
Ei taida enää sitä kikatusta niin paljon olla mutta sitäkin enemmän kimeä-äänistä konekiväärin papatusta vailla järkevää sisältöä.
Vanhempi ihminen ei pysy ollenkaan kärryillä sellaisessa menossa.
Suosittelen rauhallisempaa tahtia ja vähemmän huutamista, silloin äänen korkeuskin pysy matalammalla.
En tiedä, kestääkö niiden rekrytkään päivänvaloa. Kunpa vain tietäisittekin...
No kerro, niin tiedetään.
Suu kiinni ja antakaa Oittisen aloittaa työnsä, on siellä hommia ja korjattavaakin. On kyllä huvittavaa seurata kun pihit persereiät haukkuu Kainaria ja heti perään kitisee linkin perään. Persaukiselle kaikki on kallista, älkää ryypätkö kaikkia rahojanne, menkää töihin.
Näyttää ihan siltä, että et ole viimeiseen kahteen vuoteen töitä nähnytkään edes unissasi. Kaljasta sitäkin enemmän.
Aika asiallinen ketju pitkästä aikaa.
Siyten tulee tällainen asiaton nimittelijä.
Niinkuin takuuvarmasti aina joka ketjuun
VOISITKO MENNÄ MUUALLE RÄPÄTTÄMÄÄN.
Oikein. Alatyyliset ilmaisut eivät sovi tänne varsinkin kun päästy puhumaan itse asiasta. Räpätädit poistukoon.
Onhan tuolla jo haukuttu toimittajia kuuroiksi ja ammattitaidottomiksi, joten kitisijöiden persereijikdi haukkuminen on minusta ihan paikallaa.
Onko sinusta esim tangolaulaja pätevä toimittaja? Toimittajillakin on ammattikoulutus, ja jos sen puuttuminen kuuluu, sitä on ihan asiallista nimittää ammattitaidottomuudeksi.
Kuuroksi nimittäminen taas johtuu siitä, että mitään palautetta ei siellä kuunnella, kaikki selitetään tyhjäksi. Jos mikä tahansa muu firma suhtautuisi ostamastasi tuotteesta tekemääsi valitukseen näin, sanoisit sitä firmaa kuuroksi. Se on ihan perusteltua eikä vähimmässäkään määrin asiatonta.
Kiroilu ja tyhmä nimittely ei vaan nyt tähän ketjuun sovi. Pysytään asiassa, eli tuotteen laadun arvioinnissa perustellen.
Siis eihän niille ammattitaitoiset toimittajat kelpaa. Ihan totta.
Katsokaa paljon monta toimittajaa on ilman koulutusta. Koska se on muodostunut tavaksi, se näkyy siinä, mitä halutaan mukaan. Sitten vielä päälle sukulaisuudet jne.
Hyvä kysymys myös, miksi esimerkiksi ammattitaitoinen Sini lähti pois.
Tangolaulajuus ei pätevöitä toimittajaksi, mutta ei varmaan sinänsä haittaakkaan.
Ei pätevöitä, Hanna Seikola hyvä esimerkki. Hirveä tapaus.
Päinvastainen esimerkki on Maunuksela, joka löysi itselleen hyvän ohjelmapaikan.
Kansa tykkää hänen ohjelmastaan ja musavalinnoistaan. Minä tykkään hänen tyylistään jutustella. Eli ei haittaakaan.
Marko Maunukselan ''Paikka auringossa'' on Ajantasan lisäksi niitä ohjelmia, joita jopa jaksaa kuunnella....
Kuuntelin pienen tauon jälkeen tuota LASTEN radiota. Tyttöset siellä hihkui ettei pidä fasebookissa tehdä mikäfilmitähtiolet testiä.
Aikani kaakatusta kuunneltuani laitoin radion kiinni.
Eilen lähetys tuli oulusta, harri äänessä.
Olipa mukava kuunnella.
Ei kannata facebookissa niitä testejä tehdä; Niillä kerätään vain yhteystietojasi levitystä varten ja samaa paskaa levitetään vielä kavereillesi, halusivatpa he niitä taikka ei. Sama koskee näitä ''Prisman lahjakortteja'' ja muita vitun roskaposteja.
Eihän niitä kukaan normaalilla järjellä varustettu tee. Vaan tässä olikin kyse radio-ohjelmasta ja sen "laadusta".
Mitä hemmettiä sekoilet?
Ei kannata tänne kirjoitella ihan aiheen vierestä.
Ei ole aiheen vierestä, kun aamujuontajat isse mainosti näitä ''testejä''
Nyt oli juttu hänestä siinä paltamolaisten ilmaislehdessä Kainuulainen.
No juttukin oli huonosti tehty, yhtä pötköä koko stoori
Mutta tilanne ihan sama radiossa. Ei enää mitään syytä kuunnella.