Tämä kunnan työntekijöitten taistelu on kaupungille pelkkää säästöä.
TYÖTAISTELU
taistelkaa
143741
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Julkiset+palkat+nousivat+2005...2015+kaikkein+eniten+ja+sen+mukana+julkinen,+so+valtion+ja+kuntien+velkaantuminen.+Kiky'vsä+kaikkia+julkiöalkkoja+olisi+pitänyt+alentaa+5...10%,+eikä+se+olisi+myöhäistä+vieläkään.+Jatkukoon+nollalinja+julkipyolella+ainakin+seuraavat+5+vuotta.
Näin on näkkyleipä.
Työntekijät saa liitosta rahansa ja haittaa ja kustannuksia aiheuttavat "palvelut" sulkeutuvat. Kaikki voittavat tässä kuviossa.
Ainoa mikä sylettää on se, että liiton rahoista ei ole maksettu veroa ja ne ovat käytännössä meiltä kaupunkilaisilta varastettua rahaa.
Ay-liike+on+talouden+syöpä.+Saksassa+talous+lähti,+hämmästyttävää+kyllä,+SPD-+kansleri+Schröderin+aloittaman+työelämän+reformin+vauhdittamana+kasvuun.+Reformissa+matalapalkkatyö,+laajeni,+TES'ien+yleissitovuus+poistettiin.+Nyt+Saksa+pärjää,+julkinen+velka+on+hyvin+vähäinen.+Seuraava+suuri+vallankumous+on+Ay-liikkeen+nujertaminen+ja+hävittäminen+Suomesta.+Aloitetaan+julkisista+palkoista,+joille+0-linja+seraaviksi+5+vuodeksi+ja+alkaen+ylimpien+virkapalkkojen+10%+leikkauksesta+pres+Niinistön+2012+antaman+esimerkin+mukaisesti.
Esimerkiksi+Hämeenlinnan+kaupunginjohtajalta+voi+heti+leikata+
30%+palkasta.+Mitä+HML+tekee+tällä+ihmisiä+karttavalla+johtajalla.+Tervemenoa+takaisin+Ouluun.
Toivottavasti+kuntatyönantaja+on+lujana,+eikä+anna+yhtään+periksi.+Nollalinja+kaikissa+julkipalkoissa+seuraavat+5+vuotta+on+terehdyttävä+ratkaisu.+Ja+korkeimmista+virkapalkoista+10%+pois.+On+sietämätöntä,+että+pikkukaupunkien+kaupunginjohtajat+tienaavat+enemmän+kuin+ministeri+ja+melkein+yhtä+paljon+kuin+isojen+kaupunkien+HKI+ja+Tre+pormestari.
> Seuraava suuri vallankumous on Ay-liikkeen nujertaminen ja hävittäminen Suomesta.
Ei tarvita muuta kuin että on olemassa myös liitottomia työpaikkoja, jolloin liittokommunismin vaikutus on vähäisempi. Missä on esimerkiksi päivittäiskauppa, jonka työntekijät on liitottomia?
Menen sinne aina asioimaan.
Niinpä. Toivottavasti saatte sydärin kaikki säästäjät ensi viikolla kun ollaan lakossa. Ajatelkaa miten paljon sitten säästetään; ambulanssi ei tule ja leikkaussali on kiinni! Tarvitsee tilata vain hautaustoimiston auto ja perikunta maksaa itse!!!
Sydäri voi tulla myös julkisen palveluksessa olevalle, eikä ambulanssi häntä hae. Siis seuraavaksi hautasutoimistoon tilaus ja perikunta maksamaan
Kyllä nämä hälytyajoneuvot kulkee ja uskon että puukotus toimii leikkaussalissa. Totuushan on se että on Hämeenlinnan kaupungille pelkkää säästöä kun nämä lapioon nojaajat jäävät lakkoon. Viikon kun ovat lakossa niin ei tarvi nostaa ensi vuonna veroäyriä. Mutta eihän nämä SAK porukka uskalla lakkoon mennä, uhotaan vaan samalla lailla kun mekin näillä palstoilla. Eikä siitä' uhoamisesta ole mitään hyötyä.
no vittuako sit aina kitiset ja valitat kun ei ole tiet aurattu, hiihtolatuja tehty, ja muitakaan tärkeitä asioita jotka jää hoitamatta. tartu siihen lapioon ja äkkiä, vai tarviiko tulla kädestä pitämään. leikattiinko sinun ansaitsemista lomarahoista. tä. ei kaikkien vaikka pitikin sippilän mukaan osallistua. oikeutta tasapuolisesti. vai oletko sinäkin käikäälän pellissä, jossa kaikki hyvin.
Ota rauhallisesti. Ilman muuta lakkoilkaa mahdollisimman paljon. Kaikki lakkopäivät tuottaa rahaa kaupungin kassaan runsaasti. Tämän päivän lehdessä tämä Tekmen Soramäki sanoi että on tämän työntaistelun takia jää katuja auraamatta. Samalla lailla ne kadut on auraamatta onko siellä työntekijöitä vai ei. Ei ne kadut putsaannu jos koneet seisoo varikolla ja miehet istuu kahvilla.
älä levitä täällä väärää tietoa. kun et ole asioista perillä. osaan kyllä opastaa sinua ja muita tietämättömiä. mutta hankkikaa ensin elämä.
luuleeko nämä ei kunnan ihmiset että ne veromarkat jaetaan teille jotka jää jakamatta palkkoina..........kunnan duunarin palkat jää menemättä vuokraisännälle ja ruokakauppaan, duunarille jää ihan sama luu käteen vaikka palkkaa ei tule, mutta valtionvelka kasvaa taas enemmän jota kyllä pääsette maksamaan, yrittäjät valmistukaa tekemään 36/7 365.....velaton omassa talossa ja kunnan duunari. lakkoillaan vaikka 5 vuotta putkeen , saa tolle käteiselle jotain käyttöä.