OSKU eläinruoka
Osku linnuruoka laatu on heikko. Lintujen pääasiassa talitintin nokat säröytyy monihaaraiseksi Osku talipallojen vuoksi. Ennen ei ollut tätä mutta nyt tosi paha ongelma.
Talipallot on tosiaan niin kovia kuin lasia ja linnut rikkoot nokkansa säröytymällä.
Otin pallot ja aattelin puristella käsin silpuksi....ei onnistunut ja iskin kirveellä pölkyn päällä. Pallot on kuin betonia. Seuraavaksi hain putkipihdit joilla puristelin pallot juuri ja juuri murusiksi verkon sisään.
Täyttä paskaa tuodaan suomeen eläinten ruuaksi.
Lisäksi auringonkukan siemenistä kelpaa linnuille 60% ja loput on jotain roskaa.
Tämä on minun kokemus jota en suo muille...
Tags:
Osku talipallot tiaiselle Puuilo
Osku auringonkukan siemen.
Osku huono laatu eläinrääkkäys
Miksi tälläistä tuodaan Suomeen
OSKU huono laatu
Osku linnunruoka laatu , myynti lopetettava
14
11473
Vastaukset
- viivivenla
Onneksi talipallon koostumus voi tunnustella, onko pehmeää. Joskus itse ostin 20kg säkin auringonkukan siemeniä ja huomasin että ovat tosi huonolaatuisia, ns. rehusiementä, kuoret olivat todella ohuita ja sisällä ei juuri mitään. laitoin palautetta mahantuojalle mutta hän oli sitä mieltä että siemenet ovat hyviä, hävitin koko säkin polttamalla. Jatkossa olen katsonut että ostamani siemenet ovat pulleita ja läpinäkyvissä pusseissa niin näkee mitä ostaa. Minulla harmeina lähinnä talipallojen suhteen on harakat kun en syövät tinttien pallot hetkessä. Kiitos sinulle tiedoista tuon Oskun suhteen osaan välttää tällaisia jotka eivät piittaa seurauksista.
- roskaajarahastusta
On outoa miksi ei sianrasvaa saa kaupoista linnuille, se on parasta tiaisille ja erityisesti tikoille. Talipallot ovat todella surkeita, niitä ei kannata ostaa. Auringonkukan siementen laatu on vaihteleva, isoissa säkeissä lähinnä pahnaa ja roskia, jokin siemen joukossa. Tälläistä se on sitten, kun se rahastus ja roskan syytäminen saa vallan markkinataloudessa.
Kaikenlaisten talipallojen ja pötköjen valmistaminen on täysin turhaa, koska on olemassa edullista sianihraa, mutta sitä ei saa myydä, koska sitten nämä roskabisnekset eivät kannata.- ftresdtrftyguhj
Kyllä sianrasvaakin saa. Ainakin meidän kylän Citymarketin jossain kylmälaarissa oli. Ollaan ostettu.
- Tinttipuhuvettimullaon
Kuorelliset auringgokukasiemenet ja talipallot on peevelistä. Ostakaa kuorittuja auringgonkukan jyvejä...ja "makkaroita" joisa o ölijyäki, ovat pehemiämpiä nokkia. Kyllä o tintit mielisää ;-)
- pelkkääroskaa
Tokmanni myös myy halpoja, auringonkukan siemenen kuoria.
- Tulijärvi
Ole<on tullut samaan tulokseen.Olemme ruokkineet talven monilla siemenlaaduilla ja talipalloilla jotka ovat kelvanneet.Nyt on outo erä joka on vieläkin syömättä . Väri on täysin vaalea ei siemeniä seassa tuskin lainkaan.
Valmistusmaa taisi olla romania.Ei enää meidän tinteille näitä. - ruokintaa
Välttäkää KUORELLISIA auringonkukan siemeniä! Tinteillä ja muilla menee liikaa aikaa hakata kovaa kuorta ja se on etenkin kovilla pakkasilla linnun nokan kestolle riski. Ostakaa kuorittuja auringonkukansiemeniä, ne ovat hyviä ja linnut ahmii innolla niitä.
Talipalloista (valmiista) iso osa on shittiä. Pahanhajuisia jo ihmisenkin nenään, ja kovia. Jotain halpaa roskarasvaa. Parhaita ovat olleet Lidlin hedelmäpaloja ja marjanpaloja sisältävät Erdtmannin talipallot mutta iso vika Lidlin systeemissä on: myyntiaika on rajallinen eli keskellä talvea niitä ei enää ole ja moni ruokkija lopettanee sitten ruokinnan kun ei lähikaupasta saa.
Ihmisten pitäisi vaatia kauppojen lihatiskille valikoimiin aito sian läski suolattomana, ennen sitä sai. Olisi parasta linnuille talvella. Pikkulinnut tarvitsevat aitoa rasvaa säilyäkseen hengissä kovilla pakkasilla ja mikään muu ei energiaa anna yhtä paljon kuin aito läski. - Callisto
Ei kannata ostaa kuorellisia,tai jos ostaa niin isoa selkeästi raidallista siementä.Isoissa säkeissä pääsääntöisesti huono laatu.Pienemmissä pusseissa voi löytää hyviäkin.Tummat pienet siemenet ovat ns.öljysiemeniä,huonoja linnuille.Talipallojen sijaan ostaa tankoja,mutta niissäkin Osku p*skaa.Isommat tangot punaisella verkolla ok,oisko merkki ollut Tintti tms.
- Talvilinnut
Ostin viikko sitten Osku talipalloja sen vuoksi,kun niissä on pähkinää ja ne tunui tosi koville,kuten nature tali pallotkin,mutta kun kovaa puristi sain pehmenemään,laadusta en tiedä,mitä se on.Lemmikki rasva siemen seos pötköt on varmaan parhaita,mutta,kun ostin jouluksi harakat ja varikset kävi syömässä suurimman osan,joten ei niitäkään viitsi jatkuvasti ostaa!
- w43esrdftyguhji
Jotkut talipallot ovat kyllä ihan ihmeellisiä. En tiedä näistä mitä
aloittaja tarkoittaa. Kuitenkin eräätkin talipallot oli sellaisia, että
linnut karttoivat niitä, sai heittää menemään, vaikka olivat pehmeitä.
Toiset taas syödään nopesti. Liekö valmistusmateriaalit jossain tapauksessa
jotain ala-arvoista. Onneksi linnut osaavat itsekin valita mitä syövät. - Anonyymi
Juu ovat kuin sahajauhoa - miten näitä saa myydä?
- Anonyymi
Suomessa valmistetut Tintin talipötkyt parhaita. Varokaa,ettette osta Tintti-nimisiä, ne jää linnuilta syömättä. Harmittaa, että huono tuote lähes saman niminen. Hyvän tuotteen tunnistaa avainlippu-merkistä.
- Anonyymi
On ne suomalaisetkin talitangot kovia. Pitää alkaa itse tekemään rasvapalloja, että saa sopivia.
Surullista että linnut kärsii =( =( =(
Mut noi sun operaatiot sai mut NAURAMAAN ÄÄNEEN =D
ite tänään, keitin yhden talipallon. se tosiaan kiehuu heti yli.
mut otin hellalta ja kaadoin vedet pois. alko murskaantuu =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821289Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021088Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611060Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12999Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ161978Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103963Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68876Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119791- 77725
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121724