Kissalle apua

KissojenKannattaja

Siskoni on juuri hankkinut uuden kissanpennun ja olen huolissani pystyykö hän hoitamaan sitä. Siskoni asuu todella likaisessa asunnossa (lattia tahmea, roskia ympäriinsä yms.) eikä hänen henk. koht. hygieniansa ole kovin hyvä. Hänellä on aikaisemmin ollut kissa, joka kuoli sairauteen nuorehkona. Kissakin oli likainen, eikä siskoni ikinä vienyt kissaa lääkäriin ennen kuin oli liian myöhäistä.
Niin miten voisin tässä tilanteess toimia? Olen kissa rakas, itsellänikin on kissa ja siksi juuri tämä koskettaa minua niin paljon. Siskoni on masentunut, joten vaikka sanon hänelle asiasta hän lähinnä masentuu asiasta lisää, eikä saa mitään tehtyä.
Voisin itse ottaa kissan mutten voi sitä haneltä suoraan pyytää tai vaatia. Voiko asiasta ilmoittaa jonnekkin? Niin ettei siskoni tietäisi kyseessä olevan minä? En haluaisi myöskään, että tämä katkaisisi suhteemme.

6

1808

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paskaprovo

      Keksi parempi ja uskottavampi aloitus. Huono trolli.

      • KissojenKannattaja

        Ei ole trolli.


      • eläinrakasminäkin

        Jos siskosi ei kykene huolehtimaan kissasta on sinun ilmoitettava asiasta. Täällä ainakin tällaiset tapaukset ilmoitetaan valvovalle eläinlääkärille joka sitten tarkistaa tilanteen. Valvovan eläinlääkärin yhteystiedot löytyvät kotikuntasi yhteystiedoista.


      • Pupppua
        KissojenKannattaja kirjoitti:

        Ei ole trolli.

        Sama tuttu kaava lemmikkipalstoilla. Keksi jotain ei noin ilmiselvää.


    • siskonsakyttääjälle

      Ei kodin "epäsiisteys", aiemman lemmikin kuoleminen nuorena sairauteen tai masennus ole eläimenpidon este. Päin vastoin liiallinen siisteys ja bakteerikammo ovat kissanpidon este, nuorena tappaville taudeille ei eläinlääkärikäänvoi mitään ja eläin voi olla mitä parasta lääkettä masentuneelle.

    • Mielikuvituspuuttuuu

      Huonolaatuinen provo ja huono trolli. Zero Points.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3227
    2. 95
      1453
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1132
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      697
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      695
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      668
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      607
    Aihe