Asutaan kerrostalossa ja on koneellinen tulo- ja poistoilma. Tehoa ohjataan liesikuvusta. Muuten kaikki tuntuu toimivan, mutta aamuyöstä herätään kaikki hapenpuutteeseen. Kun kuulostellaan, niin sitä tuttua ilmanvaihtohuminaa ei kuulu. Käydään laittamassa liesikuvusta tehot kolmoselle ja johan kohta taas alkaa tulla happea ja nukuttaa. On katsottu, että sellaisen neljän tunnin ajan on öisin tuota hiljaisuutta. Aamukuudelta alkaa taas humista kakkosella.
Eli onko mahdollista, että on säästömielessä taloyhtiö päättänyt pistää tehot muutamaksi tunniksi minimiin ajatellen, ettei sitä kukaan huomaa, kun kaikki nukkuu? Mutta pystyykö niin edes tekemään, kun meillähän on huoneistokohtainen ilmanvaihto?
Toinen ongelma on se, että ruokaa laittaessa liesikuvussa tulee olla poisto koko ajan asennossa 4, jotta käryt edes jollain lailla menee hormiin. Mieletön humina ja ujellus sitten kokkauksen aikana. Otti päähän joulun aikaan kinkkua paistaessa, kun sitä kinkkua tulee pitää uunissa tuntikaupalla, niin kuunnella sitä ujellusta koko päivä. Jos laittoi kolmoselle, niin kaikki höyry oli valuvina vesipisaroina siinä hellan ja liesituulettimen välitilalaatoituksessa valuen hellan taakse lattialle laminaatille. Myös normaali ruoan laittaminen, sellainen 30 min kestoltaan, niin on pakko pitää liesituuletin täysillä. Pesen sen rasvasuodattimen kerran kuukaudessa ja muutenkin näkyviltä osin lpidän liesituulettimen puhtaana. Huolto tilasi ilmastointiasentajan asiaa tutkimaan. Asentaja testaili ja tuumaili sitten, että kun se ei vedä, niin se ei vedä. Ei sille mitään voi. Onko näin???
Ja kolmantena asiana on sitten se, että meidän ikkunat huurtuu ja jäätyy talvisin tuolta ikkunoiden välistä. Ilmastointiasentaja tätäkin tutki ja sääteli meidän ilmanvaihtoa, mutta ei se sillä korjaantunut. Voisiko syynä olla se, että kun taloyhtiö ei ole vielä puhdistanut näitä ilmanvaihtokanavia (10 vuoden puhdistusväli tulee täyteen tänä vuonna), niin olisi niin törkyiset ne kanavat, että kaikki ongelmat johtuu siitä?
Onko normaalia?
4
1796
Vastaukset
- Oresz
Ei kai huoneistokohtaista ilmanvaihtoa ulkopuolelta säädetä. Kertoo vaan siitä, että happi loppuu ja pitää laittaa 3 asentoon.
Kun kokkaat, niin kai käännät sen liesituulettimen päälle. Siellä tosin voi olla ongelma, että sulkupelti sulkeutuu liian aikaisin kun pitkään paistaa. Eli sitä pitää kääntää aina uudestaan, jotta pelti avautuu.
Auttaisi jos tietäisi minkä merkkisestä talotuulettimesta ja ilmanvaihdosta kyse. Mitä kanavien törkyisyyteen tulee, se ei ole ongelma jos ilma ei vaihdu. Sen sijaan tulopuolella voi olla hyttysverkko kanavan suulla ja se pitää puhdistaa usein. Tai ottaa pois.
- Oke
Jos makkareissa ei ole omaa poistoa ni ilma ei vaihdu tarpeeksi jos nukkuu ovi kiinni. Onko suodattimet puhtaat? Onko liedessä pelti auki ruokaa tehdessä, toisaalta iv-koneen kautta toimivat liedet ovat joskus aika tehottomia. Mikä kone? Pakkasilla ei vanhemmissa koneissa paljo tulomoottorit pyöri. Toisaalta ikkunoiden jäätyminen kertoo ylipaineesta eli poistopuolella joku ongelma. Onko poistopuhallin tiensä päässä tai poisto/jätekanavassa tukos. Joskus tullu vastaan niitä sinisiä tulppiakin rakennusaikana vahingossa jääny.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2152828
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo531947Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4671666Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1531523Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3671447Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641318Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen281310Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H151269- 621113
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S23968