X-Factor Suomen ensimmäinen kausi floppasi ja toinen kausi alkoi viime sunnuntaina, mutta ei noussut supermenestykseksi katsojaluvuissa ainakin jos vertaa Nelosen Voicen katsojalukuihin.
Voice of finland keräsi keskikatsojamääräksi
Perjantain jaksollaan 681 000
X-Factor sunnuntaina keskikatsojamäärä oli 559 000
Voice Torstaisin ja Perjantaisin 20.00 Nelosella.
https://www.nelonen.fi/ohjelmat/the-voice-of-finland/2134752-soittaako-tvof-ssa-suomen-paras-bandi-uskomaton-impro-laulajan-kanssa
Voice of finland keräsi keskikatsojamääräksi
Perjantain jaksollaan 681 000
X-Factor sunnuntaina keskikatsojamäärä oli 559 000
Voice Torstaisin ja Perjantaisin 20.00 Nelosella.
https://www.nelonen.fi/ohjelmat/the-voice-of-finland/2134752-soittaako-tvof-ssa-suomen-paras-bandi-uskomaton-impro-laulajan-kanssa
Vastaukset 2
Vanhimmat
X-factorissa oli vain tuomarien kavereita. Kyllä Maikkeli kuuluis ilmanmuuta olla voisessa. X,-faxtor on floppi. Tuomaritkaan ei pelasta ohjelmaa.
Eipä ole itseasiassa ainakaan katsojan näkökulmasta kovinkaan suuri menetys, että Monroe ei ole enää Voicessa, koska tilalle saatiin loistavasti formaatin henkeen istuva ja viihdyttävä Toni Wirtanen. Tämä ei tarkoita etteikö Maikkeli ollut hyvä, vaan onnistuttu korvaamaan kuten sanoin.
Kunhan saisivat upotettua Idolsin lopullisesti takaisin syvyyksiin mistä kaivettiin ulos. Idols on tänäpäivänä täysin tarpeeton formaatti, koska Voice tekee saman paljon paremmin ja viihdyttävämmin ja ne yksilölaulajat joiden rahkeet eivät riitä vielä Voicessa heille on tätä nykyä taas Äksfkatori. Antaa ruotsalaisten ja norjalaisten kahdestaan jatkaa Idols formaattia. Jos en ihan väärässä ole niin Norja ja Ruotsi olivat ainoat maat missä Idols oli enää hengissä 2016 kunnes Nelonen valitettavasti herätti formaatin suomessakin kuolleista, kun Jurekille ja Antti Tuiskulle tarvittiin vähän lisää facetimea televisioon ja Erin nyt oli muodonvuoksi, koska kahdella tuomarilla ohjelmaa ei voi toteuttaa.
Suomessa tulee alle vuoden sisällä kolme laulukilpailua ja ruotsissa on vain Idols. X-factor ja Voice ovat saaneet vain yhden kauden.