apua. olen saanut huomautuksen n kaksi vuotta sitten, aiheesta, käytin kaupungin maksukorttia omaan käyttöön, hlöksiirsin sen heti oortin lunastamiseen (56 e), koska oma pankkikortti oli hävinnyt ja paniikissa tein näin. Kerroin siitäheti työnantajalle seur pvnä.
Vuosi sitten vanhempi teki ilmoituksen epäselvyyksistä leirikouluasiassa, jossa olin hakenut apurahaa ja useista pyynnöistä huolimatta en luokan tilinroa saanut, joten laitoin oman (virhe), jonka kerroin luokan edustajalle ja sanoin että jos rahaa saadaan siirrän ne hetiluokan tilille. Rraha tuli, ja siirsin sen heti luokan tilille, välissä ei pankkitoimintoja. Rahaa ei puuttunut eikä mitään ole hävinnyt, siltä osi´n ei rikkomusta ole tapahtunut. No sain varoituksen, koska olin käsitellyt rahaa, josta minua oli ohjeistettu, että en voi niin tehdä ed kerralla.
No nyt uusi kuuleminen, jossa olen ottanut koulun puhelinta kotiin, vaikka ohjeistus on että sen phlimen paikka on luokassa. Olen puhunut työasioita, mutta laite oli joululoman aikana kotonani, joista osa on yksityispuheluita. Laskut ovat 8 e ja 29, jotka eivät kaikki ole minun puheluitani. en ole noudattanut työnantajan ohjetta, olen toiminut väärin, myönnän sen.
Voiko erottaminen olla seuraamus?
varoitus ja kuuleminen
3
1850
Vastaukset
- Lämä-DI
Huomautus on aika lievä "rangaistus". Varoitus on jo vakavampi, koska toista saati molmatta varoitusta ei tarvitse antaan vaan työnantaja voi irtisanoa jos homma ei muutu ensimmäisen varoituksen jälkeen. Varoitus toki sekin vanhenee aikanaan, käytännössä n. 1,5-2 vuodessa. Tiedän kyllä tapauksen, jossa eräs henkilö irtisanottiin kun kahden varoituksen väli oli 7 vuotta. Tällöin työnantaja kyllä joutui maksamaan irtisanotulle extraa useamman kuukauden palkkaa vastaavan summan.
- huomautusvsvaroitus
ei paniikinaihetta, näin on
- EnYmmärräLainkaan
Opettaja ei nykyään saa käsitellä mitään maksuliikennettä, kerätä rahaa tms. Jos kukaan vanhemmista ei siihen suostu, homma jää sitten siihen. Sinun opettajana ei edes pidä suostua siihen, vaikka pyydettäisiin.
Paniikki tai ei, et työnantajan korttia voi käyttää omiin tarkoituksiin - olisit lainannut kollegalta, sukulaiselta, naapurilta. Aiheesta sait huomautuksen.
Käytä työpuhelinta työasioihin. Jos saat käyttää sitä omiin asioihin, silloin myös olet verottajalle siitä velvollinen (työsuhdepuhelin!). Jos taas sinua on ohjeistettu jättämään se työpaikalla, jätä se sinne.
Mikä tässä nyt on niin vaikeaa? Aiheesta tullut huomautukset ja jos potkut seuraa, nekin mielestäni aiheesta, kun ehdoin tahdoin rikot ohjeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2762530Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."772433SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis201639- 1201598
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis531518Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj651397- 1341376
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711250Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821059Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli741049