Webohjelmointi, minkä kielen opiskelen?

mikmikmi

Onko se javascript, php vai mikä? Javascript näyttää ihan kiinalta verrattuna normaaliin ohjelmointiin, php muistuttaa c:tä sekä javaa jonkun verran, mutta on ainakin wikipedian mukaan haavoittuva.

Onko webbiin mitään hyvää kieltä millä ohjelmoida?

6

2204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluutkoNettisivutSQLDB

      Kato vaikka .NET core C# tai Java juttui netistä. (MVC C# suosittelen saa tietokannat helposti, jos windows 10 IIS päälle niin on serveri. Sit voit reitittimen port forwardaa ja nyt on sit nettisivutkin)

      Voit myös katsoa node.js.

      Javascript toimii niin kuin C# ja Java (PHP on se outo, ja omasta mielestä ajan tuhlausta). Netissä on erittäin paljon apua.

      HTML5 on elementit verkkosivuilla. CSS on tyylit esim. asettelu ja värit. Voit debugata chromella, visual studiolla, eclipsellä.

      Aloittelijalle suosittelen microsoftin ympäristöö. Selkeys on ylivertanen, sekä materiaalin määrä netissä.

      Aloita vaikka HTML sivulla. Copy pastee vaikka w3Schoolista.
      Sitten lisää CSS siihe. Taas voit copy pastee valmiin w3schoolista.
      Sitten kato javascriptiä vähän tai ei ollenkaan.
      C# perusteet
      MVC, razor, IIS, signalR, cookies, w3Schoolin loput palstat läpi käyt

      Sitten voit mennä android sovellusta tekemään. Tai aloittaa täältä (en suosittele mutta voi).

      • mikmikmi

        Toimiiko C# siis selaimessa kuten java-script sekä php?


      • trollerson
        mikmikmi kirjoitti:

        Toimiiko C# siis selaimessa kuten java-script sekä php?

        Yleensä ei. C#:ia ja PHP:tä ei yleensä ajeta selaimessa, vaan palvelin päässä.

        Selaimessa ajetaan lähinnä JavaScriptiä. Myös palvelimessa voidaan ajaa JS:ää, esimerkiksi node.js.


      • hithithithitukka

        "Aloittelijalle suosittelen microsoftin ympäristöö. Selkeys on ylivertanen, sekä materiaalin määrä netissä."

        En ole samaa mieltä. Yliopistoissa opetellaan Javaa NetBeansilla. JavaScript on melko samankaltaista Javan ja C kielien kanssa. JavaScript, Java, C , C#, Objective-C kaikki perustuvat C kieleen joka on UNIX ja Linux käyttöjärjestelmien kieli. Netistä en tiedä mutta jos haluaa oppia ohjelmointia niin hankkii käsiinsä kirjan The C Programming Language. Sen on kirjoittanut ne henkilöt jotka kielen loivat. Kun sen harjoitukset on tehnyt, suosittelen siirtymään Java kieleen. C ja Java takaa työllisyyden mutta ne opittuaan osaa käytännössä kaikki kielet, myös JavaScriptin. Kielten historia menee jotakuin C -> C -> Java -> kaikki muut. Mielestäni pitää ensin oppia ryömimään -> konttaamaan -> kävelemään. Lisäksi Java kielessä on jotain ominaisuuksia jotka on kopioitu C kieltä edeltävistä kielistä, eli ottaa osin takapakkia jopa.


    • "Onko se javascript, php vai mikä?"

      Riippuu sovelluksesta.

      "Javascript näyttää ihan kiinalta verrattuna normaaliin ohjelmointiin"

      Javascript on normalia ohjelmointia.

      "php muistuttaa c:tä sekä javaa jonkun verran, mutta on ainakin wikipedian mukaan haavoittuva."

      Ei siinä mitään mitään kumman haavoittuvaa ole sen enempää kuin muissakaan toteutuksissa.

    • toteutus_vapaa

      Riippuu täysin mihin ympäristöön haluat web-sovelluksiasi tehdä. Esimerkiksi serveri-puolelle voisi suositella useampaakin ohjelmointikieltä. Linuxissa WebKit on hyvä lähtökohta: Kieli on pakollinen mutta valinnainen - eli jos aiemmat koodaukset on toteutettu jollakin kielellä, voi olla järke pitäytyä siinä. Sen sijaan tyhjältä pöydältä lähtiessä asiat ovat paljon mutkattomampia. Tokihan kaiken saa toteutettua, mutta ei ole tarkoitus lisätä ympäristön kompleksisuutta turhan takia.
      Omat valintani olisivat luultavasti free pascal ja fastplaz - tai jokin muu monista web-uniteista ja sitten serveri-puolelle jokin cgi-bin unitti tai apache-mod liityntään toteutettu. Skriptauskieleksi valkkaisin Tcl/Tk:n koska sille löytyy erittäin hyvä web-tuki, jopa www-serveri on tarjolla kirjoitettuna tcl:lle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      249
      14341
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      146
      3799
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      128
      3712
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      1492
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      365
      1451
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      43
      1221
    7. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      11
      1190
    8. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      951
    9. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      45
      918
    10. En pystynyt vaan vastaamaan...

      Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔
      Ikävä
      91
      763
    Aihe