Onko se javascript, php vai mikä? Javascript näyttää ihan kiinalta verrattuna normaaliin ohjelmointiin, php muistuttaa c:tä sekä javaa jonkun verran, mutta on ainakin wikipedian mukaan haavoittuva.
Onko webbiin mitään hyvää kieltä millä ohjelmoida?
Webohjelmointi, minkä kielen opiskelen?
6
2190
Vastaukset
- haluutkoNettisivutSQLDB
Kato vaikka .NET core C# tai Java juttui netistä. (MVC C# suosittelen saa tietokannat helposti, jos windows 10 IIS päälle niin on serveri. Sit voit reitittimen port forwardaa ja nyt on sit nettisivutkin)
Voit myös katsoa node.js.
Javascript toimii niin kuin C# ja Java (PHP on se outo, ja omasta mielestä ajan tuhlausta). Netissä on erittäin paljon apua.
HTML5 on elementit verkkosivuilla. CSS on tyylit esim. asettelu ja värit. Voit debugata chromella, visual studiolla, eclipsellä.
Aloittelijalle suosittelen microsoftin ympäristöö. Selkeys on ylivertanen, sekä materiaalin määrä netissä.
Aloita vaikka HTML sivulla. Copy pastee vaikka w3Schoolista.
Sitten lisää CSS siihe. Taas voit copy pastee valmiin w3schoolista.
Sitten kato javascriptiä vähän tai ei ollenkaan.
C# perusteet
MVC, razor, IIS, signalR, cookies, w3Schoolin loput palstat läpi käyt
Sitten voit mennä android sovellusta tekemään. Tai aloittaa täältä (en suosittele mutta voi).- mikmikmi
Toimiiko C# siis selaimessa kuten java-script sekä php?
- trollerson
mikmikmi kirjoitti:
Toimiiko C# siis selaimessa kuten java-script sekä php?
Yleensä ei. C#:ia ja PHP:tä ei yleensä ajeta selaimessa, vaan palvelin päässä.
Selaimessa ajetaan lähinnä JavaScriptiä. Myös palvelimessa voidaan ajaa JS:ää, esimerkiksi node.js. - hithithithitukka
"Aloittelijalle suosittelen microsoftin ympäristöö. Selkeys on ylivertanen, sekä materiaalin määrä netissä."
En ole samaa mieltä. Yliopistoissa opetellaan Javaa NetBeansilla. JavaScript on melko samankaltaista Javan ja C kielien kanssa. JavaScript, Java, C , C#, Objective-C kaikki perustuvat C kieleen joka on UNIX ja Linux käyttöjärjestelmien kieli. Netistä en tiedä mutta jos haluaa oppia ohjelmointia niin hankkii käsiinsä kirjan The C Programming Language. Sen on kirjoittanut ne henkilöt jotka kielen loivat. Kun sen harjoitukset on tehnyt, suosittelen siirtymään Java kieleen. C ja Java takaa työllisyyden mutta ne opittuaan osaa käytännössä kaikki kielet, myös JavaScriptin. Kielten historia menee jotakuin C -> C -> Java -> kaikki muut. Mielestäni pitää ensin oppia ryömimään -> konttaamaan -> kävelemään. Lisäksi Java kielessä on jotain ominaisuuksia jotka on kopioitu C kieltä edeltävistä kielistä, eli ottaa osin takapakkia jopa.
"Onko se javascript, php vai mikä?"
Riippuu sovelluksesta.
"Javascript näyttää ihan kiinalta verrattuna normaaliin ohjelmointiin"
Javascript on normalia ohjelmointia.
"php muistuttaa c:tä sekä javaa jonkun verran, mutta on ainakin wikipedian mukaan haavoittuva."
Ei siinä mitään mitään kumman haavoittuvaa ole sen enempää kuin muissakaan toteutuksissa.- toteutus_vapaa
Riippuu täysin mihin ympäristöön haluat web-sovelluksiasi tehdä. Esimerkiksi serveri-puolelle voisi suositella useampaakin ohjelmointikieltä. Linuxissa WebKit on hyvä lähtökohta: Kieli on pakollinen mutta valinnainen - eli jos aiemmat koodaukset on toteutettu jollakin kielellä, voi olla järke pitäytyä siinä. Sen sijaan tyhjältä pöydältä lähtiessä asiat ovat paljon mutkattomampia. Tokihan kaiken saa toteutettua, mutta ei ole tarkoitus lisätä ympäristön kompleksisuutta turhan takia.
Omat valintani olisivat luultavasti free pascal ja fastplaz - tai jokin muu monista web-uniteista ja sitten serveri-puolelle jokin cgi-bin unitti tai apache-mod liityntään toteutettu. Skriptauskieleksi valkkaisin Tcl/Tk:n koska sille löytyy erittäin hyvä web-tuki, jopa www-serveri on tarjolla kirjoitettuna tcl:lle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176