Toyota Corolla 1.6 -08 outo ääni

Terve

Ostin Toyota Corolla 1.6 bensa vuosimallia 2008 vajaa viikko sitten. Kilometrejä autossa 126tkm.

Olen huomannut oudon äänen joka toistuu aina, kun auto on käynnistetty ja lähtee liikkeelle. Rauhallisesti ykkösellä kiihdyttäessä vauhdin ollessa ehkä 10-20km/h kuuluu pari sekunttia vaimea ta-ta-ta-ta..... Tämä tapahtuu vain ensimmäisessä liikkeelle lähdössä käynnistyksen jälkeen. Tänään ajoin autolla ja moottorilämmöt oli normaalit eli asteikon puolivälissä. Kävin asioilla ja lähdin n 5 min jälkeen uudelleen. Sama tapahtui lämpöiselläkin koneella.

Ääni tuo mieleen ensimmäisenä jonkun rattaan tai kiristimen joka kelaa jonkun hihnan kireälle. Tänään koitin painaa nopeasti kytkimen pohjaan äänen alkaessa mutta jatkui sen pari seukuntia.

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia tai valistunutta arvausta mikä voi olla?

12

6896

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • h.anuri

      Jos on vvt-i, joka kai on ainut moottorimalli, bensa 1.6l, tohon corollan? Vesipumppu.

      • vvt-i juurikin. Vesipumppu miksi? Koska rikki vai koska se tekee jotakin?


      • h.anuri

        Rikki, ei kestä vvt-i koneissa normaalisti kuin 60-90 tkm. Merkkiliikkeessä vaihdettuna n. 300€.


    • sillipurkkii

      Paalikamaa

    • TSI2012

      mark levinson hifisysteemi?

    • Veikataan

      ABS-pumppu nostaa paineet kohdilleen.

    • mulkosimmut

      Kuulalaakerit vetonivelissä taputtavat, väljentyessä myös toyoissakin!

    • haepoljinvaanskoda

      TSI auto rinnalla rallattaa jakopää?

    • autohuolto_

      Vika on auton pakoputken paine laakerissa.
      Korjaus 50-100€,

    • Anonyymi

      Hei,

      Selvisikö tämä vika tai onko se vain ominaisuus?Minulla 1.6 valvematicissa sama outo ääni, joka kerta ensimmäisessä liikkeelle lähdössä 1 vaihteella starttauksen jälkeen. Sen jälkeen ei ääniä toistu. Moottori ja voimansiirto toimii hyvin ja käynnin kanssa ei ole mitään ongelmia. Minuakin ihmetyttänyt tämä ominaisuus ja ollut hankinnasta asti. 6v auto ollut minulla.

      • Anonyymi

        ABS-jarrut ja ajonvakautus vain aktivoituvat. Tuo on ominaisuus eikä vika.


    • Anonyymi

      Auton VSC-järjestelmä (eli ajovakauden hallinta/luistonesto) testaa itsensä. Tuo ääni siis kuuluu aina kun lähtee liikkeelle ensimmäistä kertaa käynnistyksen jälkeen auton oltua sammuksissa riittävän kauan. Kuuluu siis auton ominaisuuksiin.

      Corollamies

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      62
      1666
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      93
      1038
    3. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      49
      848
    4. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      45
      804
    5. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      780
    6. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      281
      766
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      255
      694
    8. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      54
      665
    9. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      84
      613
    10. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      113
      577
    Aihe