Ei-Smart-TV haussa

perus_tv

Tein pienen kierroksen netissä ja vaikuttavat liki kaikkialla tyrkyttävän lähinnä smart-malleja, TV:stä kertovissa tekniikkalehtien artikkeleissakin.

Miten kaikesta tuosta trriljoonatarjonnasta edes erottaa helposti ne ei-smart-mallit?

Henkilökohtaisesti en tarvitse enkä edes halua nettiä telkkariin, tietoturvaongemineen ja päivitysrumbineen & mahdollisine ongelmineen, vaikka pakkosuuntaus siihen riskeeraa jossakain vaiheessa tullakin.

Eli hakusessa olisi jokin "nykyajan" perus-telkkari, suhteellisen simppeli, mutta hyvä kuvanlaadultaan ja muutenkin asiallista laatua. Mitä näillä kriteereillä olisi huomoitavaa, ett"ei TV kuitenkaan ihan heti pian ole käyttökelvoton, eli teknisesti out of day?

Tuumakoko on auki, johon tuleva muuttokin vaikuttaa, mutta jokin maltillinen kooltaan ja ehkä 400-500 euroa.

20

4326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hans_Välikäsi

      Ainakin jokin aika sitten Hobby Hallissa oli myynnissä Thomson-merkkinen ei-smart tv, kooltaan 32 tuumaa eikä hintakaan ollut paha, tsekkaa jos se vielä löytyisi niiltä. Itse ostin sen ja olen ollut tyytyväinen siihen.
      https://www.hobbyhall.fi

    • tuplasmart

      Smart ominaisuuksia (netti) ei ole pakko käyttää. Kaikki toimii tavallisina telkkareina.

      • Hans_Välikäsi

        Niin eipä ole pakko käyttää mutta miksi maksaa turhasta eli ominaisuuksista joita ei käytä?


      • Eipä_ne_hintaa-lisää
        Hans_Välikäsi kirjoitti:

        Niin eipä ole pakko käyttää mutta miksi maksaa turhasta eli ominaisuuksista joita ei käytä?

        Eipä tuo sinänsä pieni juttu androidi mitään hintaa lisää massavalmistuksessa, saattaa vain kaduttaa jälkeen päin kun näissä on näytön käyttöominaisuuksia jota tavallisessa ei ole esim. voi peilata tabletilta kuvaa televisiolle ym.


      • on_eroa
        Eipä_ne_hintaa-lisää kirjoitti:

        Eipä tuo sinänsä pieni juttu androidi mitään hintaa lisää massavalmistuksessa, saattaa vain kaduttaa jälkeen päin kun näissä on näytön käyttöominaisuuksia jota tavallisessa ei ole esim. voi peilata tabletilta kuvaa televisiolle ym.

        Onhan siinä nyt hinnaneroa jos halvin 32" smart-tv maksaa 400 ja ei-smart tv vajaa 200 euroa!


    • KivisenAika

      Taitavat kaikki Suomessa myynnissä olevat olla Ei-Smart- malleja, kun tekstit ovat valkoiseen taustaan katoavia. Nehän pitäisi olla mustassa palkissa valkoisina, että erottuisivat.
      Ei-Smartit puhuvatkin takaseinälle, eivät katsojaan päin.

    • se-siitä-sit

      Ei-Smart telkkari on todennäköisesti kalliimpi kuin Smart telkkari, suurempien valmistus erien takia. Kysyppä kaupassa kannettavan hintaa kun et halua windowsia ollenkaan koneeseen. No, kone tulee kalliimmaksi kun hintaan lisätään windowsin poistosta johtuvat työkulut, vaikka win10 hinta onkin 120 euron kieppeissä.

    • perus_tv

      Hieman arvelinkin, että keskustelua ajautuu linjalle: ei-smart vs. smart.

      Smart-tv on täysriski yksityisyydelle ja tietoturvalle.

      Moni ei vaikuta edes sisäistävän sitä miten kaikki IoT-härpäkeet kuten TV:t ovat hakkeroitavissa ja kaiken lisäksi ne ovat tietoturvaltaan totaalisen retuperällä. Hakkeroitu IoT-laite vaarantaa kodin ja henkilöiden kaiken tietoturvan.

      Alla olevan artikkelin jälkeen tilanne ei suinkaan ole parantunut, vaan juurikin päinvastoin.

      *

      2014 - Hakkeri varoittaa: Korttelin kaikki älytelevisiot kaapattavissa

      - https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000001839462.html

      *

      Smart-televisioissa on suorastaan täyden tietoturvatomuuden lisäksi ongelmana myös niiden ohjelmoitavissa oleva ja lyhennetty käyttöikä.

      Päivitys taasen voi tuoda toimivuus- ja yhteensopivuusongelmia, turvapäivityksiä ei ole oikeastaan lainkaan ja jos on, niin ovat retuperällä ja sitten kun edes noita "turvapäivityksiä" ei ole saatavilla, niin laitteen voi tietoturvattomuutensa vuoksi viedä puristamon kautta kierrätykseen.

      Tässä hyvin lyhyesti jotakin siitä miksi smart-tv ei itseäni kiinnosta lainkaan.

      Olen toki hyvin tietoinen siitä miten TV on kaikkialla siirtymässä kokonana nettiin, se on vain ajan kysymys.

      Kirjainmerkeissäni on melko paljon artikkeleita aiheesta ja olisin voinut laittaa melko runsaasti aineistoa, mutta ongelmana on se miten s24:n robotille herää hurja ruokahalu jos laittaa useampia linkkejä ja viesti katoaa robotin ahnaisiin uumeniin.

    • perus_tv

      Mikäli tekee suomeksi tai englanniksi hakua IoT-laitteista ja tietoturvasta, niin saa runsaasti materiaalia luettavakseen, Barbi-nukeista, kahvikeittimistä, seksileulista, jääkaapeista, lämpöpumpuista aurinkopaneeleihin ja kaikkeen mahdolliseen missä vain on IoT sensoreita, "tyhmiäkin" eli joiden ei edes tarvitse olla ns. älylaitteita.

      Tuo IoT-alue on tietoturvaltaan täysin villiä länttä.

      * Varo! Älytelevisiosi voi olla paha tietoturvauhka – vakoilee käytöstäsi, naurettavan helposti hakkeroitavissa

      - https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/varo-alytelevisiosi-voi-olla-paha-tietoturvauhka-vakoilee-kaytostasi-naurettavan-helposti-hakkeroitavissa-6700593

      * Liititkö kodinkoneen nettiin? "Tietoturvasta ei mitään varmuutta"

      - https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000001894766.html

      .

    • bugejaonpakkosietää

      "Smart ominaisuuksia (netti) ei ole pakko käyttää."

      Ei ole, ei, mutta ne kuitenkin saattavat aiheuttaa monenlaisia häiriöitä television toimintaan siitä huolimatta. Itse saan nykiä pistotulppaa irti seinästä kerran viikossa, kun televisioni ilmoittaa milloin mitäkin omituista. Esimerkiksi edellisen ohjelmalähteen tai kanavan katseltavaksi vaihtava näppäin ei toimi: "Toiminto ei ole käytettävissä".

      Se palaa käytettäväksi, kun irrotan television sähköverkosta pariksi minuutiksi. Tämä tehdään konttaamalla lattialla, koska Sonyn televisioissa ei ole virtakatkaisijaa. Kiusa se on pienikin kiusa!

      Ymmärrän hyvin ihmisiä, jotka haluavat toimivan yksinkertaisen television. Niin minäkin halusin, mutta en löytänyt 55-tuumaisista sellaista, kun tämän "äly"-television ostin.

    • KatsooVanhaaPutkitelevis

      Ei-smart tv:n saat lähimmästä tv-liikkeestä. Eivät vain mainosta niitä, kun ovat halvempia. 24 tuuman litteän saa alle 200 eurolla. Ostaessasi katso kuitenkin, että siinä on DVB-T2 eli antenna hd-ready merkintä, jos asut antennitalossa. Kaapelitalossa merkillä ei ole väliä.

      • perus_tv

        Yes, tuosta DVB-T2 kuviosta eri linkkeineen on myös hyvä artikkeli ohessa vuodelta 2015.

        - http://www.iltalehti.fi/digi/2015031819378680_du.shtml

        Vaikuttaa, että smarttia ostavista hyvin harva edes ajattelee laitteen suoranaista tietoturvattomuutta potentiaaleine seuraamuksineen.

        Muuan marketissa liki kaikki tv:t olivat smartteja ja myyjä kertoi vain pienen osan myytävistä olevan ei-smartteja (joita kuulema enempi saman liikkeen nettikaupassa), mutta oli samaa mieltä tietoturvaongelmien suhteen.

        Valitettavasti varsin läheisessä tulevaisuudessa ilmeisemminkin riskeeraa olla saatavilla vain ja ainoastaan smartteja.


    • SäälikxKäy

      Kummallisia smart- televisioita. Puhuvat katsojasta poispäin, ujoja?

      Salaa voi laittaa lisäkajareita, mutta varsinkin se iso basso on piilotettava. Pitkä äänentoistorima voisi olla tv:n päällä, mutta kun sekin ujostuttaa.

      Oikea Smart seuraisi katsojan liikkeitä ja kääntäisi melutulvan katsojaa kohti. Vieläpä leikkaisi melutason huippuja käyttäjän mieliksi.

      Ja vielä smartimpi huomaisi käyttäjän kuulolaitteen singnaalin ja kehittäisi induktiosilmukastaan sopivan vahvistuksen.

      Eivät päivity antenniverkosta eikä antennikaapelista vaikka 10 vuotta vanhat digiboxit päivittyy. Netistä päivitykset asiakasvihamielisen mutkikkaasti. Ujot smartit taas verhon takana.

      Smar on arkajalka, tyytyy isoihin otsikoihin.

    • perus_tv

      Mikä oikeastaan on smartin ja ei-smartin "virallinen" luokittelu, erottelu?

      Onkos noita ei-smartteja sitten "puoli-smartteina" eli sellaisia joita voi päivittää ja sitten niitä joita ei voi päivittää?

      Tämä siksi, että yhdessä liikkeessä oli muutama ei-smartiksi etiketissä luokiteltu, mutta joihin kuitenkin myyjän mukaan oli saatavilla päivityksiä, ilmeisesti PC:n kautta (?).

      Vain yksi laite, JVC, jonka myyjä luokitteli täysin ei-smartiksi ja kantanaan totesi, että jos haluaa hyvän kuvanlaadun omaavan laitteen, niin smart on ainoa vaihtoehto.

      Smarttien vieressä olevissa ei-smarteiksi etiketissä luokitelluissa oli harmaampi ja väriköyhempi kuva, sekä musta vähemmän musta. Hieman paranoiaa peliin. Tuli kuitenkin mileen, josko niiden speksestä olisi tahallaan säädetty kuva heikommaksi, jotta vieressä olevat smartit näyttäisivät selkeästi paremmilta ja saataisiin katsojien ostopäätös niihin kallistumaan.

      Ps. Hieman vaikuttaa siltä, että jos ei-smartilla haluaisi pidempään mennä, niin nyt niitä tulisi ostaa kerralla useampia varastoon, koska kohta-pian niitä ei ole lainkaan saatavilla.

      Ps2. Sama kuin aiemmin yksinkertaisten, yksiteräisten, kestävien ja laadukkaiden verkkovirtaisten _parranajaokoneiden_ kanssa.

      Nyt sellasia ei ole lainkaan, vain malli tai pari aivan ala-arvoisella laadulla. Kaikki muut ovat lyhyelle käyttöiälle tehtyjä pseudo-tekno-hilavitkuttimiksi tehtyjä malleja. Niitä laadukkaita simppeleitä verkkovirtaisia olisi pitänyt ostaa lisäterineen ja vekkoineen pieni laatikollinen varastoon.

      • Anonyymi

        Löytyykö mistään 65" <= "Ei-Smart-TV:tä"?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Löytyykö mistään 65" <= "Ei-Smart-TV:tä"?

        On se hienoa että salaliittoteorioita riittää, riittää, riittää, riittää, riittää, riittää.


    • Anonyymi

      Tietokoneiden virustorjuntaohjelmia myyvät yritykset tarjoaa myös mahdollisuutta kolmen eri laitteen virustorjuntaan joihin kuuluuvat ainakin kännykät, tietokoneet, televisiot eikä hinta sinällään paha 2 vuotta 100 euroo kolmen laitteen virus- vakoilu- ja yksityisyydensuojaukseen.

      • Anonyymi

        Ebaystä suomalainen virustorjunta sekä vpn kahdeksi vuodeksi viidelle laitteelle 57 euroa.


    • Anonyymi

      Ratkaista nyt ongelma lisäongelmilla.

    • Anonyymi

      Umpiluupäät uskokaa kerrankin. Älkää hankkiko smart tv:tä tai mitään missä android tai google sovellus.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      212
      6467
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      84
      4860
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      113
      4665
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      21
      3128
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      100
      2837
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      62
      2255
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      133
      1757
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      63
      1706
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1664
    10. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      57
      1497
    Aihe