Sisällisotaa muistellaan Kokemäelläkin ja paikallinen media kauhistelee ennen kaikkea punaisten veritekoja ja unohtaa valkoisen terrorin kokonaan.
Pitääkö muuten paikkansa, että Kokemäellä kaivettiin kirkon viereen haudatut punaiset ylös sodan jälkeen ja vietiin Koomaan? Vai heitettiinkö jokeen?
1918 Kokemäellä
14
1123
Vastaukset
- aika-entinen-ei-palaa
Voi kauheeta. Mitä nyt niitä ennää muistelemmaan kun siitä on 100 vuotta. Ne oli niitä aikoja ja nyt eletään toista aikaa.
Lalli tappoi aikaan piispa Henrikin mutta kuka tappoi Lallin? Se eli ja oli vielä 2000-luvulla Porissa. - KokemäenSeurakunta
Punaisten ruumiit kaivettiin ylös ja haudattiin Koomaan. Näin saatiin kirkon ympäristö rauhoitettua kokemäkeläisten vauraiden sukujen haudoille.
- Iminerkki
Koomassa on iso muistomerkki punaisille. Onko valkoisille jossain?
- VoitoistenVoitto
Piispan seurueelta jäi useita potkukelkkoja jäälle kun säikähtivät Lallia. Niistä ovat saaneet köyliöläiset iloa ja punaisia poskia aina näihin päiviin asti!
- TikullaSilmään
Sitä tikulla silmään, joka vanhoja muistaa... Näin sanoo sananlaskukin, joten mitä moisia vanhoja ikäviä asioita vatvomaan.
- Arvootus
Niin mutta tärkein kysymys mitä PIISPA sai lallin vaimolta.
- tuhannentaalankysymys
Historian mukaan talonpoika Lalli tappoi piispa Henrikin.
Mutta kuka tappoi Lallin, joka ilmestyi ensin Kokemäellä ja sitten Porissa?- Rikasjosmaoisin
Kepu ei enää rahoittanut.
- kaikenmenetin
Rikasjosmaoisin kirjoitti:
Kepu ei enää rahoittanut.
Jäljet johtavat Kauvvattalle...
- Sairastatouhua
Kuinka pian hautauksen jälkeen ylöskaivuu alkoi? Kuka oli kirkkoherrana Kokemäellä tuohon aikaan?
- Kommeekylä
Harjakankaan taistelussa kuolleita punaisia oli toistakymmentä. Haudattiin huhtikuussa, kaivettiin esiin ja heitettiin samaan monttuun Koomassa toukokuussa.
- MarttiLutter
MUISTOKIVI : Vakaumuksensa puolesta henkensä menettäneiden muistomerkki, Kokemäki, Kooman hautausmaa. Pystytysvuosi 1945
Pystyttänyt yhteisö: Kokemäen työväenjärjestöt
Muistomerkki on punaista graniittia, jonka keskiosassa teksti: "VELJESHAUTA VUODELTA 1918 VAKAUMUKSENSA PUOLESTA HENKENSÄ MENETTÄNEIDEN MUISTOA KUNNIOITTAEN KOKEMÄEN TYÖVÄENJÄRJESTÖT".
Molempiin sivuosiin on kullattu sodassa tai sen jälkiselvittelyissä menehtyneiden kokemäkeläisten nimet.
Kokemäkeläisten menehtyneiden lopullinen määrää lienee 180 seutuvilla. Hautausmaan joukkohautaan ei ole haudattu heistä puoliakaan. Nimien joukossa on myös kuuden köyliöläisen nimet, kokemäkeläisiä puuttuu n. 28. Kokemäen Kuurolassa ammuttiin vielä vuonna 1919 kaksi punaista. - tiistai66
no kyllä tää pappilan alotus oli aikalailla ala-arvonen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643740
- 663532
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa943352SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p582752- 722580
- 562231
Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.511408Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411145Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1171122Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.1261118