Olen palstaa luettuani huomannut että moni vanhoillinen myöntää TV:stä tulevan hyvääkin ohjelmaa. Miksi ei voisi hankkia TV:tä ja katsoa sitä vain silloin kun tulee hyvää ohjelmaa?
Epäilen että vanhoillislestadiolaisten ryhmäkuri kieltää tällaisen vaihtoehdon. RY:n sedät tulevat vihaisiksi jos hankkii TV:n ja tällaista riskiähän ei voi ottaa.
Epäilen että vanhoillislestadiolaisten ryhmäkuri kieltää tällaisen vaihtoehdon. RY:n sedät tulevat vihaisiksi jos hankkii TV:n ja tällaista riskiähän ei voi ottaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
no se että kun antaa pirulle pikkusormen se vie koko käden joten miksi altistaa itsensä synnin vaaroille.
Tuskimpa itse laite. Onhan teillä se tietokoneen monitorikin.
Ohjelmatarjonta ehkä? No kysymyshän oli juuri siitä että katsoo vain hyviä ohjelmia. Missä vaiheessa se pikkusormi on annettu pirulle?
Tulee televisiosta hyvääkin ohjelmaa, opettavaa ohjelmaa, kuten luontoaiheet, mutta suurin osa on synnillistä ohjelmaa, jossa näkyvät maailman paha meno. Jokaisella uskovaisella on oma tunto, ja sen mukaan me eletään. Ei ole oikein ostaa televisiota katsoakseen sieltä vain hyvää ohjelmaa, sillä on kova kiusaus katsella muutakin. Usko on jokaisen omakohtainen asia, varmasti myös muut uskovaiset tuntisivat surua ihmistä kohtaan, joka on menettänyt uskonsa.
Mitä me lestadiolaiset olemme tehneet teille, jotka pilkkaavat meitä? On suorastaan rasistista ruveta väheksymään toisen uskoa, ihmisellä on oikeus elää raamatun opin mukaan, ei siinä väärää ole. Rukoile sinäkin Jumalalta viisautta ja ymmärrystä, että itsekin pääsisit osalliseksi Jumalan valtakuntaa. On tärkeää olla uskomassa, ilman uskomista ei Taivaaseen pääse.
Kuka sinua nyt taas on pilkannut? Asioista pitää voida kysyä palstalla joka on kaikille vapaaehtoinen ja sitä paitsi tarkoitettu keskusteluun vanhoillislestadiolaisuudesta.
On melkeinpä vainhoharhaista ottaa kaikki keskustelu ja kritiikki pilkkana.
Teillä tuntuu olevan käsitys että "vain te" olisitte ainoita Jumalalle kelpaavia uskovaisia. Tällainen ajattelu on jo niin perusasenteeltaan ristiriidassa Jeesuksen opetusten kanssa että siihen täytyy puuttua edes palstakeskusteluissa.
Kokonaisuudessaan en teidän uskoanne väheksy. Olen tietyistä asioista jopa samaa mieltä
1. Kilpaileminen on itsekkyyttä ja täten syntiä
2. Idoleiden palvonta on epäjumalan palvontaa
3. Lisäksi pidän suuresti musiikistanne.
4. Jopa televisiosta olen suurelta osin samaa mieltä (en muuten itsekään omista televisiota!)
Miksi televisioasiasta ei voisi keskustella?