Ollut nyt noin puoltoista vuotta rivatril, en oo käyttäny jokapäivä jos oon ollu vaa kotona. annoksella 0,5 tai korkeimmillaan 1,5. Oon yrittäny ties kuinka monta kertaa päästä eroon, mutta what?? oikeesti heti kun heittää pienenki murusen pois niin niskat menee ihan totaalijumiin ja ahdistus. Tää on rivatril on mulle loputon ongelma. What to do? Tiedän että kaikille tulee oireita, itse koen ne aivan kamaliksi :(
miten ihmeessä rivatrilista eroon?
9
1674
Vastaukset
- ToivoooOn
Käyttelepä googlea esim. "rivatril vieroitus", niin löydät paljonkin jo valmiita keskustaluja tästä aiheesta, sillä myös Rivatril hyvin usein esillä just vieroitus- ym oirekysymyksineen. Täällä Syomi24:ssäkin keskusteltu aiheesta. Kärsivällisyyttä & tsemppiä nyt sulle, toivoa on.
- Heebo22
Lue lääkkeet osiosta uudempaa ja vanhempaa bentsovieroitus ja ahdistus ketjuja. Sieltä saat paljon tietoa, hyviä linkkejä ja vieroittautujien kokemuksia. Kyllä se onnistuu mutta vähennysten pitää olla pieniä ja joudut kyllä ottamaan tuskaa vastaan sillä se kuuluu tuohon vieroitushommaan.
- tretgf
Älkää käyttäkö bentsoja liian usein. Ne on tehty nimittäin pirulliseksi vieroittautua. Ei missään nimessä päivittäin. Sanokoon psykiatrit mitä sanoo.kjhgr
- Jakselllaan
Eiväthän lekurit nykypolitiikan mukaan enää sillei jokapäiväiseen vuosien käyttöön bentsoja määrääkään, eivät siis saa määrätä, tämä tyyli nyt ihan muuttunut. Aikoinaan vuosikymmeniä sitten bentso oli ihmisellä käytössä pitkään, jos vähänkin tarvetta. Itse käyttänyt esim. Xanoria kolmeen otteeseen ja tosi monia vuosia aina putkeen, aikaa tähän mennyt eli oireistoa minulla ollut koko pitkän iän. Mutta nyt olen saanut itseni irti Xanorista ihan hiljattain. Kaikille sanon, että se on mahdollista. Hyvin hitaasti murustellen tehtynä lääkkeen poistaminen onnistuu kyllä. Minulle ei tullut sen kummempaa oiretta asiasta, ei sellaista minkä suorilta käsittäisin vieroituksesta johtuvaksi. Oloni aina elämässä ollut hiukan epävakaa, eikä lääkkeen poistaminen tätä lisännyt. Meillä On toivoa!
Toista ovat ssri-lääkkeet! Kerran olen yrittänyt fluoksetiinista vieroittautua, mutta lääke oli otettava monien kuukausien päästä takaisin. Nyt olen sitä käyttänyt uudelleen, vajaan vuoden, mutta haluan ehdottomasti sen poistaa, joten suunnittelen just vieroitusta. Pidän pahempana, ja olen niin lukenutkin, ssri-lääkkeitä saada vieroitettua elimistöstä.
- Kohta_kuivilla
Kyllä vieroitus onnistuu "rivoista" nopeastikin. Suosittelen kuitenkin vieroitusta aluksi osastohoidossa, jossa tiputus tapahtuu turvallisessa ympäristössä. Itse käytin Rivatrillia 2 mg/vrk unettomuuteen ja ahdistukseen n. 8 kk:n ajan. Vieroitusta yritettiin ensin a-klinikan kanssa avohoidossa Opamoxin avulla - lähtöannos 90 mg/vrk. 4-5 päivää meni hyvin, mutta sitten iski todella kenkkumaiset vieroitusoireet, joita siedin n. 2 vrk, jonka jälkeen olin täysin toimintakyvytön ja oli pakko napata Rivatril "huuleen. Vieroitusoireet luonnollisesti loppuivat kuin seinään.
Hakeuduin sitten 2 viikkoa kestävään osastovieroitukseen, jossa lähdettiin vieroittamaan Diapamin avulla lähtöannoksen oltua 25 mg/vrk. Mutta koska kyseessä on kuitenkin eri bentso, iskivät vieroitusoireet klonatsepaamin poistuessa elimistöstä jälleen n. 5 vrk:n jälkeen, tosin Diapamin annostusta oli jo pienennetty 15 mg/vrk. Olo oli suoraan sanoen kauhea, mutta hammastapurren kestin ensimmäisen viekkariaallon, joka kesti vajaat 2 vrk.
Diapam annosta tiputettiin nopeasti ja kun toisen viikon puolessa välissä siirryttin pelkkään Opamoxiin, iski vieroitusoireiden toinen aalto, jota kesti jälleen n. 2 vrk,, leposyke oli lopulta 120 paikkeilla ja olo vielä hirvittävämpi kuin em. eka aallossa. Sain oireisiin Propralia ja olantsapiiinia ja olo helpotti huomattavasti ja olin 2 viikon osastojakson jälkeen kotiutuskunnossa.
Vieroitusta jatkettiin Opamoxilla avovieroituksena ja annosta tiputettiin niin, että nyt reilun kahden viikon avovieroituksen jälkeen vuorokausiannokseni Opamoxia on enää 15 mg,
Olotila on toki vaihdellut päivittäin, mutta mitään sietämätöntä oloa ei ole ollut ja uskon pääseväni Opamoxistakin eroon kuukauden sisällä.
Epäilin itse vieroituksen onnistumista näin nopeasti, mutta nyt olen todella tyytyväinen valintaani hoitaa asia nopeasti pois päiväjärjestyksestä.
Tsemppiä bentsottomaan elämään kaikille!
T. Kohta kuivilla- hsdv
Onpa hyvä omakohtainen kertomus Riva- ja bentso-autuudesta !
Helposti lähtis kokeilemaan, kun on ongelmia, mutta kun lukee minkälainen todellisuus voi olla eri aineitten kanssa, miettiikin jos kuitenkin yrittäisi sinnitellä ilman.
Kiitos kaikille kirjoittajille ! - fdhd
Sanoisin vain, että kyseiseen osastolla vieroittamiseen voi sisältyä pahemmat oireet kun se tehdään niin nopeasti. Sanoisin jopa että siihen sisältyy suuria vaaroja joidenkin hyvinvoinniille, koska aikataulu on niin nopea. Itse miettisin kaksi kertaa mennäkö tuonne, vai oikeasti tehdä se rauhassa kotiolosuhteissa hitaasti annosta vähentäen jolloin olo on siedettävämpi ja vähäoireisempi. Monesti osastolla ruvetaan sitten kamalissa oloissa paikkailemaan uusilla voimakkailla pillereillä, joihin niihinkin voi tulla koukku. Jos vieroituksen tekee rauhallisesti, ei tarvi muita pillereitä.
Joskus vaihdot toisiin bentsoihin ei onnistu ja silloin kannattaa ajatella vähennystä sillä bentsolla, mihin riippuvaiseksi on jäänytkin. Kenties kokeilla jakaa annosta, jotta pitoisuus pysyy tasaisempana vuorokauden mittaan ottamalla vaikka annoksen kolme kertaa päivässä, riippuen siitä mikä on siis puoliintumisaika lääkkeessä. - Huonoennuste
Ei myrkyistä pääse eroon.
Paitsi jos vaihtaa toiseen myrkkyyn. - hookhm
Tuo ei pidä ollenkaan paikkaansa. Bentsoista voi päästä eroon ilman muita myrkkyjä, mutta avainsana on rauhallinen tahti, maltilliset annospudotukset kerralla ja yhä pienenevät pudotukset kohti loppua. Vähennysajan kannattaa pitää kirjaa oireista ja jos ne on pahoja, kannattaa pitää vähennyksessä taukoja jotta olo tasoittuu. Aina välillä annoin keholle tauon pitämällä tauon lääkkeen alasajossa. Kiireellä ei saa kuin todennäköisesti itselleen aikaiseksi epäonnistuneen vieroituksen. Lopussa ei siedä ehkä yhtä isoja pudotuksia kuin alkuvaiheessa vähennystä. Itse käytin pari vuotta bentsojen alasajamiseen. Lopussa käytin ihan murusia mistä sitten menin nollaan, käytännössä ilman oireita. Pudotin bentsot tahdilla 10 prosenttia edellisestä annoksesta kuukaudessa. Aluksi vähän nopeammin. Taustalla minulla vuosien käyttö. Jos on vuosia käyttänyt, niin miksi ihmeessä pitäisi tosi nopealla tahdilla alasajaa. Antaa keholle aikaa tottua bentsottomuuteen. Tukilääkkeenä minulla oli vain melatoniini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1478120KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4237151Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521423311Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092824Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään442358- 1261936
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231793Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv261576Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821457