Onko kukaan asentanut veneensä moottoritilaan langatonta tai usb kaapelilla toimivaa kameraa? Kameran olisi kestettävä vähintään 50 asteen lämpötila. Kuvaa voisi katsoa vaikka läppärillä. Moottoritila on normaalisti tietysti pimeä, joten kamerassa oltava valo tai mottoritilaan kytkettävissä ohjaamosta valot. Veneessäni moottorit keskellä, joten vaatii vähän jumppaa, jotta esim. pilssiin näkee. Ei ole tarkoitus laiminlyödä normaaleja lähtötarkastuksia, mutta täytyy myöntää, että aivan jokaisella lyhyellä reissulla en ole avannut mottoritilan luukkuja. Asensin edelliseen veneeseen tavallisen marketeista saatavan ulkolämpömittarin, anturin moottoritilaan ja näyttö oli kojelaudalla. Lämpötila oli matkanopeudella 20 kt n. 20-25 astetta ulkolämpötilaa korkeampi. Tuon verran se VP:n asiantuntijoiden mukaan on, kun ilmansaanti ja tuuletus ovat oikein mitoitettu.
Kävin kerran vähän isommassa kolme moottorisessa jahdissa, jota omistaja esitteli minulle. Elektroniikkaa oli varmaan "riittävästi". Hän kertoi, että mm. moottoritilaa voitiin katsoa ajon aikana tarvittaessa peräti kahden käänneltävän kameran kautta veneen toiselta isolta näytöltä. Nuo ovat isojen veneiden juttuja ja hinnat sen mukaisia enkä aivan noita tarkoita.
Voisin harkita asiaa, jos toimiva kokonaisuus löytyisi edullisesti.
Moottoritilan valvontakamera
13
1450
Vastaukset
- Joohurahdanytsihe
Bilteman peruutuskamera, helppo ja halpa ja näkee pimeässä.
Mutta lienee mielenkiintoista ja tärkeää katseltavaa. - sdfghjklölkjhg
Tuskin kuvaa konetilasta tulisi seurattua niin aktiivisesti, että siitä olisi hyötyä tilanteen lähdettyä kehittymään huonoon suuntaan.
Nesteiden vuotamisesta ja tulipalosta kertova hälytysmerkkisysteemi on kyllä suositeltava, eikä ole kallis toteuttaa. Halvimmillaan kosteusvahti ja palohälytin. Mittarit kertoo sitten kamerakuvaa paremmin, jos moottorissa on jotakin poikkeuksellista, yleensä summerit alkaa soimaan, jos lämmöt nousee ja muuta. - Koneherra
Laitoin kalabusteriini kyseisen kameravirityksen. Olen ollut erittäin tyytyväinen ratkaisuun. Moottorin kippaaminen ylös tai alas on joka kerta mielenkiintoinen tapahtuma ja näen ruudulta suoraan bensan loppumisen ja omat narusta nykimiset. Tapahtumien nauhoituksia voi tutkia ja analysoida kotona talven aikana.
- VPD6
Tänne laittamani kysymys oli talvisten iltojen tuottoa. Toteutukseen on vielä matkaa. Nestevuotoja lähinnä ajattelin, kun ideaa kehittelyn. Ajatus lähti liikkeelle edellisessä veneessä, joka oli liukuva matkavene, tapahtuneesta vesivuodosta. Jouduin vaihdattamaan "takuuseen" lämminvesivaraajan ja asentajalla oli jäänyt sen letkun lemmari köyhälle, joka tuo vettä säiliöstä varaajaan. Kesän toisella reissulla lähisaareen saapuessa ja moottorin pysäytyksen jälkeen huomasin, että automaattinen pilssipumppu on päällä. Sitä ei ajon aikana voinut kuulla. Moottorin äänen ja veden kohinan vuoksi. Varaajan vesiletku oli lentänyt irti ja varaajaa täyttävä pumppu työnsi vettä säiliöstä pilssiin. Asia selvisi ja oli helppo korjata. Kuitenkin yli puolet vesisäiliöstä oli ehtinyt tyhjentyä. Pilssipumpun päälläolon merkkivalo kojelaudassa olisi ilmaissut asian heti. Ihmettelen, miksi noita ei ole veneissä. Katsellaan ja mietitään, mitä ajatuksia asiasta kevät tuo tullessaan.
- avrillavigne
Kyllähän näitä myydään, itsellekin asensin sellaisen , eli pieni metallinen paneeli , jossa on katkaisija, mistä saa pumpun manuaalisesti päälle, ja vihreä ledi , josta näkee , että pumpulle menee virta, ja punainen ledi summeri jotka kertoo , että on vettä pilssissä ja pumpun pitäisi olla päällä. Minulla tuo toimii vain kun virta on päällä. Sitten on toinen automaattisesti käynnistyvä pumppu, joka toimii suoraan akusta.
- Wetbabywet
Tuota pilssipumpun päällä olo merkkivaloa minäkin peukutan,
Itselläni on purkkarissa myös manuaalinen pilssipumppu ja oon ottanut tavakseni koittaa sillä että pilssi pysyy kuivana, - Bsbssbsbsbwws
Kyllä se vaan niin on että ei kameralla pienessä ja ahtaassa moottori kopassa tee yhtään mitään. Tee ajoonlähtötarkastukset ja pidemmillä reissuilla kurkkaat konetta tauolla. Lopuista pitää huolen mittarit ja summerit, sekä korva.
Itse ajattelin viritellä pari tuollaista kohehuoneeseen, ja kytkeä ne Furunoon.
https://www.banggood.com/HD-CCD-Car-Reverse-Camera-170-Degree-Rear-View-Front-Camera-Back-Up-Camera-Waterproof-Universal-p-1125195.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
Katkaisija väliin jolla saan vaihdettua 2 kpl samanlaisten kameroiden peruutusnäkymäksi.
Toinen vaihtoehto on osataa esim. 2 x 7" Kiinan monitorit näytäksi noille peruutus ja konehuonekameroille.
Moottorit, tai oikeammin toinen sen verran hankalasti saatavissa esiin tarkastelua varten, että kameralla näkisi mahdollisia vuotoja, mutteri yms. löytymisiä kauden aikana.- VPD6
Tuolla https://www.e-ville.com/fi/17-peruutuskamerat/23299-5-langaton-naytto-ja-kamera-ir-led-setti.html?nosto=nosto_output_area näyttäisi olevan ainkin spexien mukaan ihan kohtuuhintaisia paketteja piuhoilla tai langattomana. Lisäksi ainakin parin kameran max. toiminta lämpötila on 70 astetta, joka riittää aivan hyvin. Hinnatkaa eivät ole mahdottomia. Katsotaan, mitä kesään mennessä kehittyy.
- Anonyymi
Olen pohtimassa tällä hetkellä juuri tätä samaa. Päätyiköhän aloittaja (tai joku muu) mihinkään ratkaisuun asian suhteen?
- Anonyymi
Itsellä ollut nyt vuodesta 2009 kaksi kameraa johdoi tuotuna raymarinin plotteriin video yhteisiin.
Itsellä tulee välillä ajettua pitkiä pätkiä ja hyvä nähdä yleis kuva ja muutama kriittisempi asia.
Toki kone antaa lukuisia parametrejä joista tietää, että asiat ovat ok, mutta on asioita joita vilkaisemalla näkee, ettei ongelmia tiedossakaan, esim jäähdytysnesteen paisuntasäiliön neste määrä.
Kamerat ovat pimeänäköisiä, mutta valoilla näkee paremmin konehuoneen/koneen.- Anonyymi
Jotenkin vaan tasoanturi paisuntasäiliöön tuntuisi fiksummalta.
- Anonyymi
Voihan sinne laittaa lampun...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1278259Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4567443SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2195646Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en894590Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1374570Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1044432Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104142Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03810Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p152954Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132680