Käytössä Saunalahden ADSL-liittymä. Toteutunut nopeus noin 15megaa ja SNR 6 dB. Tuo kohina periaatteessa alkaa olla rajoilla, mutta Zyxell SBG3300 on hienosti pitänyt linjan ylhäällä kuukausitolkulla.
Nyt muutaman kerran testailin asetuksia ja käynnistin modeemin uudelleen. Seurauksena ilmeisesti "vikasietotila" kun Saunalahti päättelee linjan pätkivän. SNR 12-15 dB ja nopeus sen mukaisesti 10 megan luokkaa.
Kysymys kuuluu: mahtaakohan tuo vikasietotila loppua itsestään, kun linja on ollut aikansa ylhäällä? Päivän pari esimerkiksi? Varmaan täällä palstoilla on toisia säätäjiä joilla on omakohtaista kokemusta vastaavasta tilanteesta. Asiakaspalvelun tytöiltä ja pojilta on ihan turha kysyä näin teknistä asiaa.
ADSL pois vikasietotilasta?
2
373
Vastaukset
Näetkö laitteen asetussivulta kättelynopeuden?
Kodin ADSL -modeemi ja operaattorin vastapuolen DSLAM sopivat kättelyssä sen linjanopeuden, jolla häiriöt kättelyhetkellä jäävät spekseissä rajatun tason alle.
Minun tietoni mukaan tätä linjanopeutta ei päivitetä uudella kättelyllä esimerkiksi määrävälein, vaan noilla mennään, kunnes jompikumpi laite uudelleenkäynnistetään.
Operaattorin puhelinpalvelu aina vinkuu siitä modeemikaapelista, sen kunnosta ja lyhyydestä, vaikka talossa ja kaapeloinnissa olisi satoja metrejä ties millaista paukkulankaa, mutta tarkista ja/tai vaihda se nyt kuitenkin ja uudelleenkäynnistä modeemi sekä selvitä kättelynopeus.- Micce52__
Näkyy olevan 12,8 megaa nyt. Ehkäpä muutaman päivän kuluttua käynnistän uudelleen modeemin ja katsotaan mitä tapahtuu.
Kaapeleita kerkisinkin jo vaihtamaan. Ja jopa kokeilemaan modeeemia talon kaapissa johon puhelinkaapeli tulee. Ei ole eroa.
Lokitiedostoja kun katselen, niin ES ja CRC virheitä 15min jaksolla alta viisi, FEC about 150. Mutta 24h kertymä on noin 250000 FEC ja 7000 CRC. Jos viimeisten 15min virheiden määrän x 4 x 24, niin tuo kumulatiivien määrä on paljon suurempi kun mitä tasaisen kaavan mukaan pitäisi tulla. En muista vastaavaa aikaisemmin.
Ehkä parempi totutella ADSL:n 20% hitaamaan linjaan, jos siihen on oikeasti syytä. Jos linjaan on oikeasti tulut vikaa, epästabiili yhteys on syvältä. Enkä jaksa uskoa että operaattoria kiinnostaa kovasti korjata omakotitalon lankayhteyttä. Omakotialueet saavat pärjätä Kekkosen aikaisella puhelinjohdolla. Mobiilia vaan tyrkyllä, ja kuitua Turussa ainoastaan kerrostaloihin. No, minulla on multi-WAN reitittimessä tuon ADSL:n lisäksi kiinni toisena WAN-yhteytenä myös 4G joka antaa ulkoantennilla verkon ruuhkasta riippuen 2-50 megaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa603483Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202312Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1381969Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus141514Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631207- 621167
Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501052- 59883
- 74831
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33813