ADSL pois vikasietotilasta?

Micce52__

Käytössä Saunalahden ADSL-liittymä. Toteutunut nopeus noin 15megaa ja SNR 6 dB. Tuo kohina periaatteessa alkaa olla rajoilla, mutta Zyxell SBG3300 on hienosti pitänyt linjan ylhäällä kuukausitolkulla.

Nyt muutaman kerran testailin asetuksia ja käynnistin modeemin uudelleen. Seurauksena ilmeisesti "vikasietotila" kun Saunalahti päättelee linjan pätkivän. SNR 12-15 dB ja nopeus sen mukaisesti 10 megan luokkaa.

Kysymys kuuluu: mahtaakohan tuo vikasietotila loppua itsestään, kun linja on ollut aikansa ylhäällä? Päivän pari esimerkiksi? Varmaan täällä palstoilla on toisia säätäjiä joilla on omakohtaista kokemusta vastaavasta tilanteesta. Asiakaspalvelun tytöiltä ja pojilta on ihan turha kysyä näin teknistä asiaa.

2

351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näetkö laitteen asetussivulta kättelynopeuden?

      Kodin ADSL -modeemi ja operaattorin vastapuolen DSLAM sopivat kättelyssä sen linjanopeuden, jolla häiriöt kättelyhetkellä jäävät spekseissä rajatun tason alle.

      Minun tietoni mukaan tätä linjanopeutta ei päivitetä uudella kättelyllä esimerkiksi määrävälein, vaan noilla mennään, kunnes jompikumpi laite uudelleenkäynnistetään.

      Operaattorin puhelinpalvelu aina vinkuu siitä modeemikaapelista, sen kunnosta ja lyhyydestä, vaikka talossa ja kaapeloinnissa olisi satoja metrejä ties millaista paukkulankaa, mutta tarkista ja/tai vaihda se nyt kuitenkin ja uudelleenkäynnistä modeemi sekä selvitä kättelynopeus.

    • Micce52__

      Näkyy olevan 12,8 megaa nyt. Ehkäpä muutaman päivän kuluttua käynnistän uudelleen modeemin ja katsotaan mitä tapahtuu.

      Kaapeleita kerkisinkin jo vaihtamaan. Ja jopa kokeilemaan modeeemia talon kaapissa johon puhelinkaapeli tulee. Ei ole eroa.

      Lokitiedostoja kun katselen, niin ES ja CRC virheitä 15min jaksolla alta viisi, FEC about 150. Mutta 24h kertymä on noin 250000 FEC ja 7000 CRC. Jos viimeisten 15min virheiden määrän x 4 x 24, niin tuo kumulatiivien määrä on paljon suurempi kun mitä tasaisen kaavan mukaan pitäisi tulla. En muista vastaavaa aikaisemmin.

      Ehkä parempi totutella ADSL:n 20% hitaamaan linjaan, jos siihen on oikeasti syytä. Jos linjaan on oikeasti tulut vikaa, epästabiili yhteys on syvältä. Enkä jaksa uskoa että operaattoria kiinnostaa kovasti korjata omakotitalon lankayhteyttä. Omakotialueet saavat pärjätä Kekkosen aikaisella puhelinjohdolla. Mobiilia vaan tyrkyllä, ja kuitua Turussa ainoastaan kerrostaloihin. No, minulla on multi-WAN reitittimessä tuon ADSL:n lisäksi kiinni toisena WAN-yhteytenä myös 4G joka antaa ulkoantennilla verkon ruuhkasta riippuen 2-50 megaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      104
      7517
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      235
      7391
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      144
      5115
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      140
      4809
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      42
      4570
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      87
      4269
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4082
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      164
      1777
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1579
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      254
      1435
    Aihe