Perehdytyksen puute vai alalle soveltumaton ?

Luftballoon

Eli omasta tilanteestani sen verran , että olen n. 15 vuotta sitten opiskellut ja valmistunut lähihoitajaksi. Työkokemus : koulun kautta kotihoito / vuodeosasto (4vkoa / harjoittelu), koulun ulkopuolella 1 kesätyö kestoltaan 1.5kk ,ja muutama 1 päivän keikka palvelutalossa.

11 vuoteen en ole ollut vanhustyön tehtävissä / lähihoitajan tehtävissä tai vapaaehtoistyössä.

Sain määräaikaisen työn vanhusten puolelta. Työ päättyi sovitusti. Työ sisälsi vanhainkodin tehostetussa palveluyksikössä työskentelyä "lähihoitajan" , ilman lääkkeenantoa / insuliininpistämistä (lääkeluvat vanhentuneet).

En saanut mitään perehdytystä. Sanoin esimiehelle haastattelussa , että en ole 11 vuoteen työskennellyt alalla. Toin esille myös työkavereille. Mutta ei mitään ohjausta /neuvontaa. Ei mitään ohjausta siirtymistä / nostoa tarvitsevien asiakkaiden kanssa. Kysymyksessä siis todella huonokuntoiset vanhukset.

Niin ,eli tunnustan että vaipamvaihdot eivät kaikilla sujuneet. Nostot eivät kaikilla sujuneet. Tosin jätin kokeneemmille työntekijöille vaativat nostot ja siirrot koska potilasturvallisuus. Mutta niin. Hommat ei siis sujuneet.

Minua ei haittaa paska /pissavaipat tai alapesut tai suihkulähteet. Mutta kun homma ei ole hallinnassa niin ei se vaan ole.

Ongelma tuleekin nyt siinä, että koska kerran olen valmistunut niin pitäisi osata nämä asiat. Mietin vaan että koska minulle ei ole koskaan kehittynyt vahvaa ammatillista osaamista koulun jälkeen niin onko tässä enää mitään toivoa.

Tuntuu että apua en voi pyytää koska lähihoitajana pitäisi 1 ja 2 päivänä osata ja tietää kaikki.

Mutta niin. Mietin olenkohan toivoton tapaus. Olen yrittänyt etsiä hoiva-alan koulutusta jos siellä saisi käytännön hoivatyötä harjoiteltua. Opiskelijsstatuksella en voi vanhustyöhön mennä, koska haen sinne lähiksen papereilla.

Eli tarvitsisin harjoitusta käytännön hoitotyöstä. Sitä en voi työpaikalla pyytää koska valmiin lähihoitajan tulee osata hommat ja tuntea asiat. Vai onko vaan niin , että vaikka mieluusti työskentelisin alalla niin en sinne sovi?

Millaisia kokemuksia teillä on hoitotyöstä / hoitotyöhön palaamisesta pitkän tauon / vähäisen työkokemuksen jälkeen ?

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkärioon

      Lääkärinä voin vastata, että en minäkään valmistumisen jälkeen ensimmäisinä viikkoina osannut yhtään mitään ja kun ei ollut ketään jolta kysyä, opin googlettamaan tehokkaasti.
      Työ tekijäänsä opettaa, ei se lähihoitajan työ ole mitään rakettitiedettä niin kuin ei lääkärinkään työ ole. Menet vaan reippaasti seuraavaan työpaikkaan, muutaman vuoden kuluttua olet jo kokenut konkari. Virheitä sattuu kaikille mutta niistä vasta oppiikin paljon. Lääkärin näkökulmasta sanoisin, että lähihoitajan asenne vanhuksia kohtaan on tärkeintä. Itse olen nähnyt kokeneita kylmäkiskoisia vanhuksia kovakouraisesti hoitavia hoitajia, sitä on kamalaa katsella. Monesti onkin niin, että kun kaikki jo osaa ja tietää olisi parempi vaihtaa alaa.

    • fgfjhhgfkh

      Jotenkin pidän asenteestasi. Haluat oppia. Katselin joku aika sitten monia hoitajia työssään, ja huomasin, että kyllä tekniikalla ja asenteella on väliä. Kamalimpia tietysti ne ylimieliset ja osaamattomat, mutta ystävällinenkään hoitaja ei ole niin hyvä kuin voisi olla, ennen kuin oppii esimerkiksi nostamaan oikein. Kuten sanotkin. Et halua vahingoittaa itseäsikään. Toivottavasti et sentään mukavana hoitajana tarjoudu ilmaistyöhön ihan vaan kokemusta hankkiaksesi. Siinä söisit kaikkien hoitajien työmahdollisuuksia. Entä joku henkilökohtaisen avustajan työ? Voisit tottua yhden ihmisen tilanteeseen hänen opastamanaan. Se voisi olla helpompaa kuin koko ajan vaihtuva nosteltavien kirjo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      73
      3440
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2634
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      75
      2394
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2328
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2267
    6. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      42
      1793
    7. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1719
    8. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      189
      1546
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1383
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      148
      1340
    Aihe