Ihottuma uusii ja uusii

Semra

9 vuotias leikattu sakemanni/mikä lie seropi, On nyt 2 vuoden ajan kärinyt uusiutuvasta ihottumasta.
Muutimme ulkomaille ja täällä ilmasto on paljon lämpimämpi ihottuma alkoi vuoden oleskelun jälkeen,
Eläinlääkärit täällä: älä anna kanaa...se on yleisin neuvo, on kokeiltu kaiken maailman dietit, antibiootit, kapilääke, kortisoni-,, terva-, antihistamiini-, anbiootti jne voiteet.
Jätetty kana pois, kuivamuona pois syötetään vitamiinit ja riisi,liha, riisi-kala, kaura-porkkana, jugurttia, raejuustoa, kotiruualla ja tietenkin luita, sekä lisäravinteet.
Mikään ei auta vähän aikaa iho on kunnossa ja sitten taas on hännän tyvi ja alaselkä ruvella, sormenpään kokosia patteja jotka kutiaa ja piinaa..Koiralla on kulumat lonkissa ja niihin lääkitys. Verikokeissa arvot kunnossa.
Kaikkea olen yrittänyt, että kaverilla ois hyvä olla, mutta alkaa keinot loppua.
Josko jotain neuvoja teillä olisi antaa?

4

437

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ruokintaa

      Kokeile pelkästään raaka ruokintaa. Esimerkiksi eläinkauppasta osta broilerikivipiirasta tai jotain muutakin pakaste raaka lihaa ja sen kanssa vihreitä vihanneksia.
      Eli mun koirallani poistui iho ja korva ongelmat kun rupesin syöttää pelkästään raaka ruokintaa.
      Eli gluteeniton, vehnätön, keliaktiton ja hiivaton ruokaa.

    • egjkkgfjk

      Onko kilpirauhaskoetta otettu?
      Onko sakuilla kilppariongelmia, niinku yleensä?

    • Semra

      Kiitos vastauksista, täällä eisuositella kanan antamista koirille, ainakaan kesäisin, eivät oikeen osaa selittää miksi..korkea proteiini, vaiko kaikki ne antibiootit joita kanoille syötetään.
      Kilpirauhanen niinkuin kaikki muukin mahdollinen on tutkittu. Poikkeavuuksia ei löydy.

      • Opiskele

        Noh, kana on todella yleinen allergian aiheuttaja. Samoin lähes jokainen vilja, maitotuotteet, kananmuna, possu, nauta, jotkut kalat jne. Eli nyt hommaat viljatonta ruokaa, jossa on vain yhtä proteiinin lähdettä. Esim. peura. Koirien allergioista on googletettavissa vaikka kuinka paljon tietoa, mutta ilmeisesti et ole, sillä listassasi on vaikka mitä sellaista, jota ei allergiaepäilyssä missään nimessä syötetä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe