niskajännityksestä johtuva kuulon huononeminen

niskavenyy

Minulla on oikeassa korvassa meniere, alkoi -94 ja nyt rauhoittunut oireet, mutta kuulokin lähes meni.
Olin aika kauhuissani kun viime vuonna vasen alkoi oireilla, tosin eri tavoin kuin menieressä. Kuulo kuitenkin aleni ajoittain useiksi päiviksi, viikoiksikin. Hieman kohinaa, ja leukaa/päätä vasemman puolelta sormin naputtaessa omituinen kumea kaiku. Pureskellessa vasemmalla sama juttu. Lääkäri sanoi että taidat valitettavasti kuulua siihen vähemmistöön jolle meniere iskee molempiin korviin.
Korva oireili ja välillä taas ok. Aloin ihmetellä miksi tietyt fyysiset hommat aiheuttivat oireita; haravointi, lumityöt jne. Tietysti myös pidempiaikainen tietokoneen käyttö. Heräsi toive ettei ehkä sittenkään meniere. Kokeilin venytyksiä, kävin hierojalla jne. Joskus lievitti muttei auttanut täysin.

Nyt taas taistelin viikon oireiden kanssa. Julkisissa tiloissa en sa silloin puheesta selvää vaikka vasen korvani muuten hyväkuuloinen. Ärtynyt, väsynyt olo koko ajan. Niska ei ollut varsinaisesti kipeä, mutta rutiseva ja kankea. Eilen keksin laittaa paksuhkon, tavallisen tyynyn siten että suurin osa tyynyä yläselän ja hartioiden alla. Pää tyynyn "yli" siten, että niskan kohdalle kasasin tyynyn reunan makkaralle ja rtakaraivo koskettaa makuualustaa. Luistamaton alusta, että voi venyttää itsensä suoraan niin että niskassa tuntuu venytys.
Pötköttelin siinä n. 1/2 tuntia. Aluksi tuntui nipistystä vasemmalla niskassa mutta se hellitti. Kun nousin ylös, kuulo oli kunnossa ja kumeus poissa.

Kannattaa kokeilla mutta varovaisesti omiin tutemuksiin luottaen. Toivon, että joku saa apua!

0

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Onko sulla

        suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
        Ikävä
        30
        3868
      2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

        Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
        Joensuu
        13
        1839
      3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

        Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
        Ikävä
        63
        1314
      4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

        Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
        Maailman menoa
        95
        1245
      5. Toivoisitko Rakas vielä?

        Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
        Ikävä
        67
        1085
      6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

        Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
        Kotimaiset julkkisjuorut
        5
        961
      7. Koska tajusit silloin aikanaan

        että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
        Ikävä
        47
        881
      8. Ihan pieni näkeminen vaan

        👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
        Ikävä
        26
        811
      9. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

        ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
        Ikävä
        39
        811
      10. Voi luoja että pelkään

        Että kohta sulla on joku toinen kun oot niin hyvännäköinen nainen. Joku rohkempi sut vielä vie 💔
        Ikävä
        30
        727
      Aihe