Suomi, kuten monet muut teollistuneet maat, on tottunut käyttämään hajusteita ja synteettisiä kemikaaleja. Tuo tie on tulossa loppuunsa, kun luonto ei kestä enää kemikaalikuormaa ja inhimilliset kärsimykset alkavat olla mittavat.
Olen perehtynyt asiaan vasta kolme päivää tuon kansalaisaloitteen alkamisen jälkeen. Olen kertakaikkisen hämmästynyt, kuinka paljon sosiaalisessa mediassa on ryhmiä, joissa ihmiset jakavat kokemuksiaan kemikaaliyliherkkänä, huonosta sisäilmasta, oireistaan sekä tavoista, joilla välttelevät markkinoiden hajusteellisia tuotteita sekä tiloja, joista voivat saada oireita allergisesta reaktiosta kuten päänsärystä aina anafylaktiseen sokkiin. Osa on invalidisoitunut loppuelämäkseen.
Tiesittekö, että Suomessa on tuhansia ihmisiä, jotka eivät voi harrastaa, koska julkiset tilat on pesty hajusteellisilla puhdistusaineilla? Että koululaiset ovat allergisia pulpetinpesuaineelle, mutta noiden tuotteiden poisto koulun siivousvälineistä ei onnistu vanhempien pyynnöistä huolimatta?
Tiesittekö, että Tukholma aikoo olla myrkytön kaupunki vuoteen 2030 mennessä? Tai että ekologisessa kosmetiikka- siivoustuote- ja hygieniateollisuudessa Aasian maat ovat maailman edelläkävijöitä?
Eli tiesittekö, että luonnon raaka-aineista valmistetut, biohajoavat, hajusteettomat, helppokäyttöiset ja riittoisat tuotteet ovat jo olemassa ja tutkimustulokset todistavat että puhdistustulos on yhtä hyvä kuin synteettisillä?
Milloin vaihdetaan?
Tuju kemikaalicocktail
Puhtaampi_tulevaisuus
0
220
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962082Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121919Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56779
- 75750
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724