Taikalle kysymys

Turhakevaan

Miksi olen koko ajan masentunut? Yritän ulkoilla ja tehdä asioita mutta ilo ei kuulu elämääni. Ja olen ollut sairaslomalla pitkään ja ei minulla ole ystäviäkään, liekö sitten kaikkien tekijöiden summa. Töihinkin olisi kiva palata, mutta en enää kelpaa sinne.

1

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhakevaan

      Ei rakas ystävä, et sinä ole mikään turhake, vaan täydellinen ja arvokas ihminen! Ja anna niitten töiden nyt olla jonkun aikaa. Sinun pitää voimaantua todella paljon, että jaksat taas työsi hoitaa. Masennus on siitä salakavala tauti, että se syö ihmistä niin pikkuhiljaa, että siihen vaan tottuu.

      Tiedät varmaan tarinan sammakosta, joka lillui haaleassa vedessä ja pikkuhiljaa vettä kun kuumennettiin niin sammakko rukka ei edes tajunnut, miksi sen olo alkoi käydä kokoajan vaan tukalammaksi. Onneksi tuli toinen sammakko siihen viereen ja nosti lähes tiedottoman sammakkoystävänsä kuumasta vedestä pois . Tarina päättyi hyvin, sillä viimetipassa sammakko sai pitää henkensä. Eli tarinan opetus oli se, että älä totu tuohon olotilaasi, vaan hae ulkopuolista apua vielä kun voit. Saat kyllä sitä, kunhan vaan otat ensimmäisen askeleen lääkäriä kohti. Enää ei poppakonstit pure, vaan on aika ottaa härkää sarvista! Onnea tulevaan kevääseen, sillä siellä sinua odottaa valoisuus ja vehreys, kunhan hoidatat itsesi ensin kuntoon :)

      T. Taika

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe