Naapurin äänet valvottavat, mikä avuksi?

valvoja33

Ongelmani on, että jossain naapuriasunnossa katsotaan tv:tä (tai ehkä kuunnellaan radiota) pitkälle aamuyöhön asti ja vaikka äänieristys onkin aika hyvä ja ääni kuuluu vaimeasti, en silti saa nukuttua. Olen minä paljon pahemmissakin metelikämpissä asunut, mutta silloin elämäntilanteeni oli sellainen, että yövalvominen sopi siihen paremmin.
Jotain asialle olisi pakko tehdä, mutta mitä? Korvatulpat eivät ole hyvä ratkaisu, mm. siksi että ne eivät tahdo pysyä korvissa ja ovat monin tavoin epäkäytännölliset muutenkin.

10

1522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porno-Jalmari

      Taaskaan ei auta muu kuin alastomana naapurin oven kolkuttelu.

    • Lähiös

      Siellä katsotaan ilmeisesti olympialaisia. Koeta kestää. Kisat loppuu 25.2.

    • Hallitusti

      Et ilmeisesti tiedä mistä asunnosta ääni tulee?
      Matalat äänet (esim. bassot) johtuvat erittäin hyvin myös kivirakenteissa ja joillakin ihmisillä mm. kuulovaurio (kuulokuoppa) voi aiheuttaa sen, että matalat äänet koetaan herkästi häiritseviksi. Mataliin taajuuksiin ei auta välttämättä edes korvatulpat, koska ääni tulee pään luiden läpi.
      Oliko yllätys?
      Jos olet vuokralla niin vuokraisännän VELVOLLISUUS on auttaa, jos taas olet asunnon omistaja niin isännöisijän VELVOLLISUUS on auttaa.
      Nämä ovat siis velvollisuuksia joista ei saisi kieltäytyä.
      Häiriön lähde selvitetään siten, että häiriön olemassaolo voidaan todentaa tai hylätä.
      Jos häiriö on todellinen, sinun ei tarvitse välttämättä tehdä mitään, mutta on kohteliasta keskustella häiriön aiheuttajan kanssa.
      Jos keskustelu ei auta niin häiriön poistumisesta huolehtiminen on isännöitsijän tehtävä ja hänen on tehtävä se viivyttelemättä. Olemassa olevaksi todetun häiriön poistaminen ei ole neuvottelukysymys eli sinua ei voida velvoittaa käyttämään korvatulppia tms.

      Lisäksi; Vuokranantajalle ilmoittamista ei pidä pelätä. Jos olet maksanut vuokrasi asiallisesti, eikä sinusta ole ollut ongelmaa taloyhtiölle tai sen asukkaille, sinua ei voida irtisanoa sen takia, että teit ilmoituksen.

    • niilo22fani

      Tiesikkö että on sairaus missä ihminen kuulee musiikkia päänsä sisällä

      Joo tällänen tapaus mulla oli naapurissa kun oli 20v muija uhkas jopa tappaa mut ja syöttää varmaan kissoilleen😂😂

      Kantsii käydä tarkistuttaan oma pää tossaja nih en ota kantaa sen enempää

      Tälläsiin tunnelmiin tänään

    • Eräskeino

      Sanon taas kerran kuten usein aikaisemmin. Yritä löytää sellainen äänen lähde kotoasi, jota kuuntelemalla naapurin ikävä meteli peittyy. Esimerkkinä voisin mainita tunneittain myös yöaikaan soittavan kaappikellon tai seinäkello. On hiljainenkin jos voi äänen voimakkuuden säätää. Minun kerrostalossani avun tähän ongelmaan toi eräälle naapurille oma seinäkaappikello jossa on yösoiton poisto. Ovat hyvä apu yöaikaiseen unettomuuteen. Niitä kuuntelee mielellään kun kello vain ei soita kovaäänisesti.

      • EEDa

        Jos joutuu vielä kellon tikitystä kuuntelemaan, niin sitten ainakin on varmaa, että ei pysty nukkumaan silmäntäyttä koko yönä.


    • Perse-Arska73v

      Mää hakkaam mulukulla seinään tai kotioveen. Loppus se saatanan melu. Nih.

    • Järkikäteen

      On olemassa vaha korvaan tai jotain sellaista jota tulppien tavoin voi käyttää. Lisäksi vaihda sängyn paikkaa.

    • Vartas

      Tai käy oikein teettättämässä korvatulppiin erikoistuneessa liikkeessä.. Näin saa omiin korviin oikeanlaiset korvatulpat.

    • savolainen_sisäsiittäjä

      Huuvata tereoitas täysillä niin kuuleepi naapuriskin että elossa ollaan. iso pullo kossua naamariin niin nukuttaapi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe