onko se mustasukkaisuutta?

jokun22

Onko väärin olla katkera puolisolleen jos tuntee jääneensä toiseksi ja ns. varalle . Puolison uusin agenda on Suomen pelastaminen!!! Ainoa asia joka häntä liikuttaa tällä hetkellä on politiikka.
Mutta se tapahtuu VAIN somessa. Ei minkäälaista sosiaalista elämää sen ulkopuolella.
Minä olen hänelle se kaiken pilaaja kun yritän jotenkin saada puheyhteyttä häneen. Kaikki vapaa aika menee koneella istuen ja mielipiteitään jakaen.
Ongelma on siinä että minulla jostain vielä kaikkien loukkaavien sanojen jälkeen riittää rakkautta häntä kohtaan. Kuinka saisin sen lakkaamaan. En halua olla masokisti ja kaikesta huolimatta aina vaan jatkaa....
Jatkuva varominen sanoissa ja katseissa ja kaikessa alkaa jättämään jälkensä korvien väliin.
Olisiko kuitenkin helpompi lopulta lähteä rakkaudesta huolimatta omaa tietä kulkemaan?

7

1814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole mustasukkaisuutta. Olet joutunut sikailijanaisen kynsiin. Pane heti välit poikki. Se kiusaa sitä enemmän, mitä enemmän viivyttelet. Etsi uusi ja viehättävä. Tsemppiä! :)

    • jokun22

      Noh... neuvohan se on tuokin. Sen verran korjaisin että olen nainen. Ehkä olen naivi mutta en ole koskaan pitänyt ulkonäköä tärkeimpänä asiana suhteessa.
      Joskus aika parantaa haavat tai muistisairaus kadottaa ne huonot muistot.

    • ohjesulletässä

      Sinä se vaan rakastat ja toinen senkin politkoi. No voi hyvät hyssykät on teillä suhde. Jotenkin ymmärrän jos olisi toinen nainen jonka kanssa kilpailla mutta että politiikan kanssa tappelet. Hohhoijaa olisiko parempaa tarinaa suhteesta jossa saa ja pystyy kilpailemaan huomiosta? Tuskin olet edes maininnut sille asiasta ethän? Tuota mitä puoluetta se kannattaa? Voit sillä tavalla vaikuttaa hänen mielenkintoon sinua kohtaan.

    • pop98

      Ei ihme, suvakki-kokoomusmafiahan on ajamassa suomea täydelliseen konkurssiisn maailmanparantamisellaan.
      Tarvitaan ehdottomasti myös suomen etua ajattelevia aktiivisia ihmisisä.
      Nostan miehellesi hattua, hän uskaltaa toimia, useimmat eivät uskalla ja siksi kaikki menee epäin helvettiä suomessa nyt(kokoomus valkaistujen hampaiden vilkuttelun takana, siis todellisessa maailmassa).

      Jos kuitenkin menee liiallisuuksii, niin täytyy nostaa kissa pöydälle ja ottaa asi vakavan keskustelun alaiseksi puolisosi kanssa.
      Niin kuin lapsille,;
      Tietokoneenkäyttökiintiö /h/pvm esim, ja illalla klo 20 jälkeen ei koneelle lainkaan.

      • jokun22

        No joo...onko se toimimista jos vaan netissä arvostelee erilailla ajattelevia ihmisiä? Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä että tässä maassa tarvitaan oikeita SUOMEN puolustajia. Mutta eikö se kuitenkin tarkoittasi että pitää oikeesti tehdä jotain eikä vaan solvata ja pitää itseään muita parempana. On mielenosoituksia ja muuta toimintaa mutta kun kaikki hänen toiminta tapahtuu vain somessa.
        Mikä on kenellekin liikaa sitten netissä istua? Meillä se on kielletty aihe. Hän viettää kaiken vapaa-ajan koneella eli 8 - 15 h/vrk eli muuta elämää ei oikeesti ole. Ei minkäänlaista halua edes keskustella ajoista tai muusta. Tekee kuulemma just niin kuin on tehnyt eikä aio tapojaan muuttaa.
        Kaipa se on parasta sitten minun muuttua tai MUUTTAA.


    • Henkilöitymä

      Sinä vaikutat ihan järkevälle ihmiselle, mutta puolisosi on hiukan tahvo. Mutta niinhän se usein menee, että on kauhun tasapaino ja toinen huolehtii toisesta.

      Kehottaisin olemaan enää hakkaamatta päätäsi seinään. Jos on toiminut samaan tapaan moneen kertaan, eikä muutosta tapahdu, kannattaa muuttaa toimintaansa. Eikös.

      Hän on valinnut agendakseen someriehunnan. Hänen pitää varmaankin sitten voida tehdä sitä. Valitse oma toimintatapasi. Passaa maukkain voileivin ja osallistu vieressä omalla läppärillä someraivoon. Varustaudu liehuvin puoluelipuin ja harrasta kiljuntaa ja ärjyntää tunnetilan mukaan. Älä näe kuitenkaan muuta, kuin "someihmiset", vaikka puhutkin ääneen jne. Tai..

      Ala viettää aikaa jossain ihan muualla. Vaihtoehtoisia toimintatapoja lienee muutamia. Onhan se tietysti aika perseestä, että kotona on joku jumipylly. Masennus myös voi tehdä jumiutumista ja todellisuuspakoa tietokoneelle. Toisille varmaan auttaa pakotteet ja toisille ei. Mistä näitä tietää.

      • jokun22

        Olipa mukava kommentti. Kiitos kannustuksesta. Olen hieman kokeillut sinun neuvojasi ja se tuntuu auttavan.
        Muualla vietetty aika on antanut uusia näköaloja elämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      248
      6221
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      155
      6028
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      252
      5108
    4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      52
      4610
    5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      44
      4390
    6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      64
      4239
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4177
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      37
      3714
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      68
      2632
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      58
      2089
    Aihe