onko se mustasukkaisuutta?

jokun22

Onko väärin olla katkera puolisolleen jos tuntee jääneensä toiseksi ja ns. varalle . Puolison uusin agenda on Suomen pelastaminen!!! Ainoa asia joka häntä liikuttaa tällä hetkellä on politiikka.
Mutta se tapahtuu VAIN somessa. Ei minkäälaista sosiaalista elämää sen ulkopuolella.
Minä olen hänelle se kaiken pilaaja kun yritän jotenkin saada puheyhteyttä häneen. Kaikki vapaa aika menee koneella istuen ja mielipiteitään jakaen.
Ongelma on siinä että minulla jostain vielä kaikkien loukkaavien sanojen jälkeen riittää rakkautta häntä kohtaan. Kuinka saisin sen lakkaamaan. En halua olla masokisti ja kaikesta huolimatta aina vaan jatkaa....
Jatkuva varominen sanoissa ja katseissa ja kaikessa alkaa jättämään jälkensä korvien väliin.
Olisiko kuitenkin helpompi lopulta lähteä rakkaudesta huolimatta omaa tietä kulkemaan?

7

1852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole mustasukkaisuutta. Olet joutunut sikailijanaisen kynsiin. Pane heti välit poikki. Se kiusaa sitä enemmän, mitä enemmän viivyttelet. Etsi uusi ja viehättävä. Tsemppiä! :)

    • jokun22

      Noh... neuvohan se on tuokin. Sen verran korjaisin että olen nainen. Ehkä olen naivi mutta en ole koskaan pitänyt ulkonäköä tärkeimpänä asiana suhteessa.
      Joskus aika parantaa haavat tai muistisairaus kadottaa ne huonot muistot.

    • ohjesulletässä

      Sinä se vaan rakastat ja toinen senkin politkoi. No voi hyvät hyssykät on teillä suhde. Jotenkin ymmärrän jos olisi toinen nainen jonka kanssa kilpailla mutta että politiikan kanssa tappelet. Hohhoijaa olisiko parempaa tarinaa suhteesta jossa saa ja pystyy kilpailemaan huomiosta? Tuskin olet edes maininnut sille asiasta ethän? Tuota mitä puoluetta se kannattaa? Voit sillä tavalla vaikuttaa hänen mielenkintoon sinua kohtaan.

    • pop98

      Ei ihme, suvakki-kokoomusmafiahan on ajamassa suomea täydelliseen konkurssiisn maailmanparantamisellaan.
      Tarvitaan ehdottomasti myös suomen etua ajattelevia aktiivisia ihmisisä.
      Nostan miehellesi hattua, hän uskaltaa toimia, useimmat eivät uskalla ja siksi kaikki menee epäin helvettiä suomessa nyt(kokoomus valkaistujen hampaiden vilkuttelun takana, siis todellisessa maailmassa).

      Jos kuitenkin menee liiallisuuksii, niin täytyy nostaa kissa pöydälle ja ottaa asi vakavan keskustelun alaiseksi puolisosi kanssa.
      Niin kuin lapsille,;
      Tietokoneenkäyttökiintiö /h/pvm esim, ja illalla klo 20 jälkeen ei koneelle lainkaan.

      • jokun22

        No joo...onko se toimimista jos vaan netissä arvostelee erilailla ajattelevia ihmisiä? Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä että tässä maassa tarvitaan oikeita SUOMEN puolustajia. Mutta eikö se kuitenkin tarkoittasi että pitää oikeesti tehdä jotain eikä vaan solvata ja pitää itseään muita parempana. On mielenosoituksia ja muuta toimintaa mutta kun kaikki hänen toiminta tapahtuu vain somessa.
        Mikä on kenellekin liikaa sitten netissä istua? Meillä se on kielletty aihe. Hän viettää kaiken vapaa-ajan koneella eli 8 - 15 h/vrk eli muuta elämää ei oikeesti ole. Ei minkäänlaista halua edes keskustella ajoista tai muusta. Tekee kuulemma just niin kuin on tehnyt eikä aio tapojaan muuttaa.
        Kaipa se on parasta sitten minun muuttua tai MUUTTAA.


    • Henkilöitymä

      Sinä vaikutat ihan järkevälle ihmiselle, mutta puolisosi on hiukan tahvo. Mutta niinhän se usein menee, että on kauhun tasapaino ja toinen huolehtii toisesta.

      Kehottaisin olemaan enää hakkaamatta päätäsi seinään. Jos on toiminut samaan tapaan moneen kertaan, eikä muutosta tapahdu, kannattaa muuttaa toimintaansa. Eikös.

      Hän on valinnut agendakseen someriehunnan. Hänen pitää varmaankin sitten voida tehdä sitä. Valitse oma toimintatapasi. Passaa maukkain voileivin ja osallistu vieressä omalla läppärillä someraivoon. Varustaudu liehuvin puoluelipuin ja harrasta kiljuntaa ja ärjyntää tunnetilan mukaan. Älä näe kuitenkaan muuta, kuin "someihmiset", vaikka puhutkin ääneen jne. Tai..

      Ala viettää aikaa jossain ihan muualla. Vaihtoehtoisia toimintatapoja lienee muutamia. Onhan se tietysti aika perseestä, että kotona on joku jumipylly. Masennus myös voi tehdä jumiutumista ja todellisuuspakoa tietokoneelle. Toisille varmaan auttaa pakotteet ja toisille ei. Mistä näitä tietää.

      • jokun22

        Olipa mukava kommentti. Kiitos kannustuksesta. Olen hieman kokeillut sinun neuvojasi ja se tuntuu auttavan.
        Muualla vietetty aika on antanut uusia näköaloja elämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      189
      2704
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1132
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      94
      989
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      826
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      820
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      288
      791
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      90
      785
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      718
    Aihe