onko se mustasukkaisuutta?

jokun22

Onko väärin olla katkera puolisolleen jos tuntee jääneensä toiseksi ja ns. varalle . Puolison uusin agenda on Suomen pelastaminen!!! Ainoa asia joka häntä liikuttaa tällä hetkellä on politiikka.
Mutta se tapahtuu VAIN somessa. Ei minkäälaista sosiaalista elämää sen ulkopuolella.
Minä olen hänelle se kaiken pilaaja kun yritän jotenkin saada puheyhteyttä häneen. Kaikki vapaa aika menee koneella istuen ja mielipiteitään jakaen.
Ongelma on siinä että minulla jostain vielä kaikkien loukkaavien sanojen jälkeen riittää rakkautta häntä kohtaan. Kuinka saisin sen lakkaamaan. En halua olla masokisti ja kaikesta huolimatta aina vaan jatkaa....
Jatkuva varominen sanoissa ja katseissa ja kaikessa alkaa jättämään jälkensä korvien väliin.
Olisiko kuitenkin helpompi lopulta lähteä rakkaudesta huolimatta omaa tietä kulkemaan?

7

1860

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole mustasukkaisuutta. Olet joutunut sikailijanaisen kynsiin. Pane heti välit poikki. Se kiusaa sitä enemmän, mitä enemmän viivyttelet. Etsi uusi ja viehättävä. Tsemppiä! :)

    • jokun22

      Noh... neuvohan se on tuokin. Sen verran korjaisin että olen nainen. Ehkä olen naivi mutta en ole koskaan pitänyt ulkonäköä tärkeimpänä asiana suhteessa.
      Joskus aika parantaa haavat tai muistisairaus kadottaa ne huonot muistot.

    • ohjesulletässä

      Sinä se vaan rakastat ja toinen senkin politkoi. No voi hyvät hyssykät on teillä suhde. Jotenkin ymmärrän jos olisi toinen nainen jonka kanssa kilpailla mutta että politiikan kanssa tappelet. Hohhoijaa olisiko parempaa tarinaa suhteesta jossa saa ja pystyy kilpailemaan huomiosta? Tuskin olet edes maininnut sille asiasta ethän? Tuota mitä puoluetta se kannattaa? Voit sillä tavalla vaikuttaa hänen mielenkintoon sinua kohtaan.

    • pop98

      Ei ihme, suvakki-kokoomusmafiahan on ajamassa suomea täydelliseen konkurssiisn maailmanparantamisellaan.
      Tarvitaan ehdottomasti myös suomen etua ajattelevia aktiivisia ihmisisä.
      Nostan miehellesi hattua, hän uskaltaa toimia, useimmat eivät uskalla ja siksi kaikki menee epäin helvettiä suomessa nyt(kokoomus valkaistujen hampaiden vilkuttelun takana, siis todellisessa maailmassa).

      Jos kuitenkin menee liiallisuuksii, niin täytyy nostaa kissa pöydälle ja ottaa asi vakavan keskustelun alaiseksi puolisosi kanssa.
      Niin kuin lapsille,;
      Tietokoneenkäyttökiintiö /h/pvm esim, ja illalla klo 20 jälkeen ei koneelle lainkaan.

      • jokun22

        No joo...onko se toimimista jos vaan netissä arvostelee erilailla ajattelevia ihmisiä? Olen kyllä kanssasi samaa mieltä siitä että tässä maassa tarvitaan oikeita SUOMEN puolustajia. Mutta eikö se kuitenkin tarkoittasi että pitää oikeesti tehdä jotain eikä vaan solvata ja pitää itseään muita parempana. On mielenosoituksia ja muuta toimintaa mutta kun kaikki hänen toiminta tapahtuu vain somessa.
        Mikä on kenellekin liikaa sitten netissä istua? Meillä se on kielletty aihe. Hän viettää kaiken vapaa-ajan koneella eli 8 - 15 h/vrk eli muuta elämää ei oikeesti ole. Ei minkäänlaista halua edes keskustella ajoista tai muusta. Tekee kuulemma just niin kuin on tehnyt eikä aio tapojaan muuttaa.
        Kaipa se on parasta sitten minun muuttua tai MUUTTAA.


    • Henkilöitymä

      Sinä vaikutat ihan järkevälle ihmiselle, mutta puolisosi on hiukan tahvo. Mutta niinhän se usein menee, että on kauhun tasapaino ja toinen huolehtii toisesta.

      Kehottaisin olemaan enää hakkaamatta päätäsi seinään. Jos on toiminut samaan tapaan moneen kertaan, eikä muutosta tapahdu, kannattaa muuttaa toimintaansa. Eikös.

      Hän on valinnut agendakseen someriehunnan. Hänen pitää varmaankin sitten voida tehdä sitä. Valitse oma toimintatapasi. Passaa maukkain voileivin ja osallistu vieressä omalla läppärillä someraivoon. Varustaudu liehuvin puoluelipuin ja harrasta kiljuntaa ja ärjyntää tunnetilan mukaan. Älä näe kuitenkaan muuta, kuin "someihmiset", vaikka puhutkin ääneen jne. Tai..

      Ala viettää aikaa jossain ihan muualla. Vaihtoehtoisia toimintatapoja lienee muutamia. Onhan se tietysti aika perseestä, että kotona on joku jumipylly. Masennus myös voi tehdä jumiutumista ja todellisuuspakoa tietokoneelle. Toisille varmaan auttaa pakotteet ja toisille ei. Mistä näitä tietää.

      • jokun22

        Olipa mukava kommentti. Kiitos kannustuksesta. Olen hieman kokeillut sinun neuvojasi ja se tuntuu auttavan.
        Muualla vietetty aika on antanut uusia näköaloja elämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1323
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      120
      1069
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      842
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      819
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      752
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      141
      734
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      686
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      62
      590
    Aihe