Luxor-merkkinen muutaman vuoden ikäinen tv kyseessä. Toisinaan kun avaa jonkun kanavan (yleensä ylen kanavia), ei tulekaan tekstitystä, vaan se pitää aina uudelleen sinne asentaa kieli-valikosta. Ei siinä mitään, minä sen osaan, mutta kun tv:tä käyttää iäkäs äitini, joka ei todella osaa menu-valikosta mennä sitä säätöä tekemään. Onko jotain keinoa, millä tekstityksen saisi pysymään, kiitos!
Luxor-tv:ssä tekstitys häviää
2
3515
Vastaukset
- Aloitetaan_vaikka_näin
Koska jätit mallin kertomatta, niin vastuu siirtyy ketjun aloittajalle;)
http://www.kodinkonetukku.fi/index.php?module=ekauppa&type=3&product_group=300 löytyy mallit, ja klikkamalla oikeaa mallia avautuu valikko, josta "tiedostot" -palkista löytyy käyttöohjeet.
Pari juttua kuitenkin:
Onhan tv asennettu kotitilaan, jolloin sen säädöt toimii kunnolla?
Ensiasennus: Kun TV kytketään päälle ensimmäisen kerran, "Kielen valinta"-valikko näytetään. Valitse haluttu kieli ja paina OK.
Oletko kokeillut kaukosäätimen LANG -painikkeen vaikutusta?- Aloitetaan_vaikka_näin
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/04/tekstitys kannattaa myös lueskella. Jos sattuu kuulon kanssa olemaan ongelmaa, niin Teksti-tv:n sivujen 333, 334 ja 336 tekstiä voi joissakin ohjelmissa käyttää apuna.
- Anonyymi
Hyvin huollettu Philips TV saa tehdä todella rumaa teksti kääntämistä Kärsämäki syöteellä.
- Anonyymi
Annikin sisko Nivalan kirkkoon yhtäaikaa meillä ei kaikkia rikospuhelimeen ladata ne lähtee muille maille,
Ankkin sisko kaverina Nivalan kirkkoon Nokia sinnenen nahka.
Maksaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433713- 362424
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321965- 191709
- 171669
- 231588
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai991536- 241447
- 221399
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko921342