Hei
Kellään kokemuksia työnantajana?
BLC Taito Oy
12
4320
Vastaukset
- blc
Kannattaa pysyä kaukana kyseisestä puljusta. YT:t on vähintään kerran vuodessa ja talous ihan kuralla. Työntekijöitä ei arvosteta ollenkaan ja tästä syystä työntekijöiden poistuma onkin suurta. Saa nähdä milloin menee viimein konkkaan.
- Peeälsee
Samaa sanoisin kuin edellinen. Henkilöstöä poistuu kovasti, uusia ei palkata tilalle. Työkuorma kohtuuton. Palkka surkea, esimies naurettava tollo. Suurin osa etsii muuta hommaa.
- geppert
Isojen puheiden ja pienien tekojen talo. Suosittelen etsimään töitä muualta. Pyrkyrit ja pikkutakkimiehet talossa kyllä viihtyy, mutta IT-nörtille tämä firma on nykyisin vain pomppulauta muihin hommiin.
Osaaminen karttuu väkisin talossa, joka on sen ainoa hyvä puoli. Edellä mainitut työkuorma ja esimiestaso ovat omasta kokemuksesta juuri sitä itseään.
T: Ex-taitolainen - Ex-Taitolainen
Niille ketkä ei pelkää tehdä töitä ja tykkää oppia uutta suosittelen BLC:tä työnantajana. Kyseinen yritys on osa isoa suomalaista konsernia jolla on kassa sekä työntekijöiden etuudet kunnossa. Vaikka IT-osastolla on ollut haasteita (mitä edelläkin sanottiin) minun BLC vuosien varrella koskaan ei ollut palkat päivääkään myöhässä, koulutuksiin pääsi aina osallistumaan jne.
- Uulalaaah
Niin, on konserni takana, mutta kauanko he jaksavat syytää rahaa vuotavaan paattiin?
Koska olet ollut BLC:llä? Mä en ainakaan ole saanut käytännössä mitään koulutusta, perehdytys oli olematon. - ex-protie
Uulalaaah kirjoitti:
Niin, on konserni takana, mutta kauanko he jaksavat syytää rahaa vuotavaan paattiin?
Koska olet ollut BLC:llä? Mä en ainakaan ole saanut käytännössä mitään koulutusta, perehdytys oli olematon.Samaa mieltä. Itse olin ehkä kaksi kertaa koulutuksessa sen muutaman vuoden aikana, mitä työskentelin kyseisessä firmassa. Perehdytystä ei ollut ollenkaan eikä sitä kyllä ole nykyäänkään, koska ei ole olemassa mitään perehdytysprosessia.
BLC Taito pyörii lähinnä sillä, että otetaan joko ilmaisia harjottelijoita tai sitten palkataan huonolla palkalla juuri valmistuneita opiskelijoita. Tämä tosin ei ole ollut pitkällä tähtäimellä kannattavaa, koska osaavat työntekijät lähtevät muihin firmoihin paremman palkan perässä. Näin ollen firman talous on ihan kuralla, koska uusilta työntekijöiltä puuttuu tarvittava tietotaito ongelmien ratkaisuun eikä heitä ole missään vaiheessa perehdytetty työhön. Siinä vaiheessa kun ovat viimein oppineet työn, niin lähtevät toiseen firmaan.
Laiva on pahasti uppoamassa, joten en voi suositella firmaa uusille työntekijöille. Todennäköisesti firma menee joko konkurssiin tai sitten myydään jollekin toiselle firmalle. Siinä tapauksessa uusi firma sitten varmaan potkii YT:n kautta Taidon työntekijät. - ex-protie
ex-protie kirjoitti:
Samaa mieltä. Itse olin ehkä kaksi kertaa koulutuksessa sen muutaman vuoden aikana, mitä työskentelin kyseisessä firmassa. Perehdytystä ei ollut ollenkaan eikä sitä kyllä ole nykyäänkään, koska ei ole olemassa mitään perehdytysprosessia.
BLC Taito pyörii lähinnä sillä, että otetaan joko ilmaisia harjottelijoita tai sitten palkataan huonolla palkalla juuri valmistuneita opiskelijoita. Tämä tosin ei ole ollut pitkällä tähtäimellä kannattavaa, koska osaavat työntekijät lähtevät muihin firmoihin paremman palkan perässä. Näin ollen firman talous on ihan kuralla, koska uusilta työntekijöiltä puuttuu tarvittava tietotaito ongelmien ratkaisuun eikä heitä ole missään vaiheessa perehdytetty työhön. Siinä vaiheessa kun ovat viimein oppineet työn, niin lähtevät toiseen firmaan.
Laiva on pahasti uppoamassa, joten en voi suositella firmaa uusille työntekijöille. Todennäköisesti firma menee joko konkurssiin tai sitten myydään jollekin toiselle firmalle. Siinä tapauksessa uusi firma sitten varmaan potkii YT:n kautta Taidon työntekijät.Kyseinen lafka on näköjään nyt myyty PC Pinus Oy:lle, joten arvioni osui oikeaan:
https://www.blc.fi/tapahtumat/Taito_tiedote - Anonyymi
ex-protie kirjoitti:
Kyseinen lafka on näköjään nyt myyty PC Pinus Oy:lle, joten arvioni osui oikeaan:
https://www.blc.fi/tapahtumat/Taito_tiedoteTämä voi olla ihan hyväkin juttu. Tai sit ei.
Saa nähdä koska on seuraava yt-kierros.
- Protie
Komppaan edellisiä kommentoijia. Palkat ovat surkeat ja työtaakka kohtuuton. Koulutuksia ei juurikaan järjestetä. Suurin osa vaikuttaa etsivän muita hommia.
Kannattaa lukea myös aikaisempi keskustelu kyseisestä firmasta. Firman nimihän oli aiemmin Protie/BLC Protie:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/8491629/protie-oy - HR_manageri
En tiedä tästä firmasta mutta yleinen kokemukseni työnantajista on että yrittävät kusettaa ja viilata linssiin joka välissä ja keksivät todella nerokkaita tapoja tuhota se vähäinenkin jäljellä oleva työn ilo.
- Uulalaaah
Heillähän on haku päällä, ollut jo jonkin aikaa. Ei muuta kuin hakemusta vetämään... hyvällä säkällä saa jopa 2 tonttuu miinus verot
- BLCTaito
Täytyy tulla kommentoimaan tänne, että en suosittele tätä firmaa missään nimessä. Työntekijöitä poistuu enemmän kuin mitä tulee sisään ja tämän lisäksi kohta koko myynti irtisanoutunut. Taloudellisesti menee todella huonosti, joten pitäisi myydä lisää mutta se on tietysti vaikeaa kun ei ole ketään myymässä.
Palkat ovat meillä paljon alempia kuin kilpailijoilla, joten osaavat henkilöt lähtevät muualle. Suurin osa kollegoista etsii toista työpaikkaa. Tämän takia myös resursointi on hankalaa, koska työntekijöitä ei ole tarpeeksi. Toisin sanoen palkat ovat huonot ja työntekijät ylityöllistettyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli275304Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm123865Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403197IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm512800Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861308Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2841303- 601183
- 791139
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3961112Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2131086