Taas Petteri Orpo leikkaamassa. Nyt pienten lasten

YrityksiäpitäätukeaKOK

perheiltä. Petterin vanhempainvapaaleikkaukset jatkuvat. Nyt on kuitenkin Soini ja Saarikko panemassa hanttiin. Mihin kokoomus pyrkii kansalaisten kurjistamisellaan? Tähän mennessä on otettu vuosia eläkeläisiltä eläkeleikkauksina ja työttömiltä viedään niukat työttömyystuet karensseineen. Jokohan malja täyttyy?

53

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aktivointiaosinkoihin

      Velanotto ja työttömyys kasvaa, miine verorahat vuotaa Petteriltä?

      • kokosuomiasuttuna

        Tilastojen perusteella Etelä-Suomen nettomaksajien verorahat vuotavat eniten Kainuuseen, Etelä-Pohjanmaalle ja Pohjois-Karjalaan.


    • orpollako_orpo_olo

      Miten ne Kokoomuksessa aina onnistuvat tekemään parannuksia, jotka yleensä sisältävät piilotetun leikkauksen?

      • Anonyymi

        Heleposti


      • Anonyymi

        Meilläon kokemusta median juoksuttamisesta. Ne kirjottaa aina , kun toistamme mantraa riittävästi.


    • Järkieikaikilla

      Mykkäsen kymmenkertainen lisäys elintasopakolaisille kyllä onnistuu siihen rahaa löytyy kysymättä, mutta muualta säästetään.
      Miksi veronmaksajien saamia tukia halutaan kiristää ja näille muunkaan kansalaisille rahat ruuat ja asunnot ilman vastiketta ,kysyn vaan.

      Eikö tässä tilanteessa jossa työpaikkoja ei kaikille riitä ole hyvä tukea kotihoidontukea jolloin saadaan lisää työpaikkoja nuorille.

      Lapselle on kuitenkin kotihoito paras ratkaisu kuin nämä keskitysleirit lapsille jossa keskenään riitelevät.

      • ehkäsiksi

        Keski- ja Pohjois-Pohjanmaa eivät ole nettomaksajia millään mittarilla mitattuna. Maataloustuet toki näille maistuvat kodinhoidontukien lisäksi.


    • ajattelemisenaihetta

      Massiivinen maahanmuutto nielee aina rahaa eikä raha ole pahaa. Orpo ja kumppanit vie pikkulapsilta tikkarinkin suusta ja antaa ilmaisen ehkäisyn nuorille naisille jottei enää omia kansalaisia syntyisi. Ruokajonolaisilta viedään viimeinenkin leivänkäntty suusta joten näitäkään ei ole kohta enää todistamassa uuden matulandian syntymistä.

      • ratkaisuu

        Läskejä juoppojahan ne ruokajonot on täynnä. Jokainen voi aina muuttaa takaisin kepulandiaan. Isännäthän ovat valitelleet lomittajapulaa, vai onko lom6ttajan työ liian hienoa maaseudulta Kallioon muuttaneelle.


    • Hallaahon.äänestäjä44
      • Persulantohelot

        Asiassa pysyminen ei sitten sinulle ole mitenkään tärkeätä !


      • Mitämeinsat
        Persulantohelot kirjoitti:

        Asiassa pysyminen ei sitten sinulle ole mitenkään tärkeätä !

        Kysymyshän on rahan käytöstä , ja vallasta ???


      • turpaKiinniKöyhä
        Mitämeinsat kirjoitti:

        Kysymyshän on rahan käytöstä , ja vallasta ???

        Ja niitä vasurilla ei ole, joten mitä sönkötätasiasta josta et tiedä mitään????


    • Koskisennäkökulma

      Iltalehden Mika Koskinen sekoittaa näkökulmassaan lobbauksena ja korruption.

      Onko tämäkin ilta-lehden jutut korruption tulos.

      Kokoomus haluaa Sote uudistuksella siirtää terveydenhuollon verorahat veroparatiiseihin, Sote yritykset jotka saavat sopimuksen pitää olla Suomeen veronsa maksavia yrityksiä.

      • milläänlilukanvarsille

        Tarvitsee vain taitoa hoitaa hoitoisuuden ehdoliilla eikä


      • taidollatehtyKOK

        Juurikin niin


      • lapsilisänpudotuksella

        Aloitimme jo vuoden alussa


      • indeksileikkausonin

        Siitä on hyvä jatkaa


    • MoneyMykkanen

      Ministeri Mykkänen hankkii rahat. Hänellä on hyvä sydän ja syvä lompakko. Varmaankin nyt loppuu säästökuurit Suomessa , kuh Mykkänen on löytänyt Sammon josta ammennetaan rahaa aina tarvittaessa sopiva määrä kullekin....

      • velanottoautomaatti

        Orpon ehtymätön


      • salenkinennätyksen

        Löi jo


      • verotulolaskeeKOK

        Mutta


      • kovennoo

        Panokset


    • hanttiinpannaanKOK

      Joo

      • Anonyymi

        ORPO luottaa hanttiin.


    • heimelisämmeveleka

      Velekoo

    • kuvakieltä

      HEI, ME PUHUMME

    • hyväpetskuu

      Tuohan on ihan järkevää köyliöläiseltä. Eniten kodinhoitotukea menee Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalle. Tämä tarkoittaa sitä, että ihmiset esimerkiksi Etelä-Karjalassa ja Uudellamaalla raatavat jotta lestijärveläinen tai kärsämäkeläinen ämmä saa olla pirtissä ääliökakaroidensa kanssa.

      • hyväpetskuu

        Minun nuoruudessa Helsingissä tilanne oli toinen. Äitini joutui myymään itseään saadakseen minulle ruokaa.


      • ÄOnousuun
        hyväpetskuu kirjoitti:

        Minun nuoruudessa Helsingissä tilanne oli toinen. Äitini joutui myymään itseään saadakseen minulle ruokaa.

        Olet hyvä esimerkki siitä miksi Orvon ehdotus on välttämätön.


      • Vaasankadunvasuri

        Vasemmistolla on rajatut mahdollisuudet ansaita elantonsa.


    • tekienkan

      Pete

    • ihanpetteristä

      Tämä on

      • leikasimmelapsisiäkinKOK

        Huomasit varmaan jo tammikuussa


    • On se kurjaa kun joutuu menemään töihin. Mielumminhan kaikkihan makaisivat kotona palkallisella vapaalla.

    • seihanpetteristä

      Tuliko

    • lainaten

      Leikaten

    • kädettaskuun

      Petteri pani

    • niinheleposri

      Sieltä sai

    • tämävieläriitäKOK

      Eihän

    • leikkaaminenonhyvin

      Hei

    • ollutsuuri

      Se on

    • lapsilisäleikauksenmalin

      Saatamme Sipin tuella

    • Takakonttihallitus

      Petteri haluaa säännöstellä syntyvyyttä. Petterin mielestä suomalaisia on jo liikaa, joten suomalaisnaiset vaan töihin ja lapsia ei tarvitse hankkia. Kyllä maahanmuuttajat huolehtivat, että väkiluku ei romahda, sikiävät täällä hyvien neuvolapalvelujen ja etuuksien vuoksi. Ei niitä lapsilisiä ja vanheimpainrahoja jaeta kuin Euroopassa.

      Nyt unohtui Petteriltä kestävyysvaje. 2018 syntyi kantasuomalaisia lapsia n. 40 000 ja kaikkiaan lapsia Suomeen syntyi 47000.

      Kenen tavallisen suomalaisen kannattaa kokoomusta äänestää. Petteri Orpo on politiikan huijari, joka on valjastettu kiltisti suurpääoman juoksupojaksi.

    • aktiivityö

      Petterin päivät päättyvät pian ja taitaa tietää sen. Yrittää kiinnittää huomiota kaikin tavoin.
      kuutpai vaan petteri.
      Petteri menee keräämään porkkanoita ensikesänä maatila-apulaiseksi.

    • MENTORI

      ALAHAN KURJA KATELLA TÖLKKIEN KERÄYS PAIKKOJA MUISTA TILITTÄÄ, MAKSAA TÖLKKIKERÄYS VEROT RUOKAPAIKAT JO TIEDÄT TOPINOJA JA ÄMMÄNSUO.

    • NaapuriaSeurasin

      Minulla ei ole omille pienille lapsille aikaa. No muutama vuosi enää.

    • Ahneeturpolaiset

      Orpohan leikkaa kaikilta heikoimmilta, jotta saa verorahat omaan ja kokoomuksen ideologian mukaisesti ahneille yritysvoittoihin ja pääomasijoittajille osingonjakoihin.
      Eihän ne verorahat kaikille riitä ... eikö se tyhmä Suomen kansa meinaa millään tajuta tätä meidän kokoomuslaisten järkevää politiikkaa!

    • " Nyt on kuitenkin Soini ja Saarikko panemassa hanttiin."

      Soini ja Saarikko jos laihtuvat normipainoisiksi, niin Suomen hiilijalanjälki tippuu 80%.

    • Anonyymi

      Entinen valtionvelkaministeri vaatii uutta hallitusta jatkamaan leikkauslinjaansa ja veronkorotusautomaatiansa. Muuten uhkaa välikysymys.

      • Anonyymi

        Pitää muistaa mitä Orpo sanoi: Sairaanhoitajien, lastentarhanopettajien, palomiesten, poliisien , lastenhoitajien, kätilöiden, lomarahaleikkaukset päättyvät 2019. Ensi vuonna leikkausta ei enää tapahdu.


    • Anonyymi

      Hei, onneksi Antti Rinteen hallitus muuttaa kurssia.

    • Anonyymi

      Onneksi Marinin hallitus nosti eläkkeitä reippaasti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5307
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      31
      3533
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      42
      2885
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      28
      2107
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1861
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1656
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1185
    Aihe