Koirani alkanut syödä normaalia enemmän

Koiramainenn

Koirani on 7 vuotias leikattu seropi narttu. Painaa tällä hetkellä noin 12kg. Lihonut parin vuoden sisään noin parisen kiloa. Koirallani on kupissaan aina ruokaa, ollut pennusta asti. Nyt viimeisen puolen vuoden aikana kuppi on ollut entistä nopeammin tyhjä. Ruoan perään on toki aina ollut, mutta systeemi on toiminut hyvin ja pysynyt hoikkana. Syötän koiralleni mustista ja mirristä nappuloita. Nyt olen alkanut miettiä mistä lisääntynyt ruokahalu johtuu. Toki olen vaihtanut ruoan ehkäpä samoihin aikoihin kun syöminen lisääntyi. Luulisi kuitenkin että laadukkaissa eläinkaupan ruoissa olisi riittävästi ravintoa. Voisihan ehkä johtua myös iästä..?

Ruoka jota syötän: https://www.mustijamirri.fi/profine-adult-lamb-potatoes-c162586

5

1137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hau-nöf

      Ihmekös tuo jos koirakin lihoo, potatillahan ne siatkin lihotellaan teuraskuntoon.

    • huohhh

      Välittömästi se vapaa syöttö pois. Sehän se lihottaakin kun välillä käy napostelemassa sieltä kupista. Kaksi ruoka-aikaa. Aamulla ja illalla.

      • Aloittajatäällä

        Vastaus: huohhh
        Vapaa syöttö on toiminut reilut 7-vuotta, sitä vain ihmettelen.


    • Kooiker

      Uusi ruoka on varmaakin vanhaa paremman makuista ja siinä tod.näk. on enemmän energiaa kuin vanhassa. Tässä tapauksessa anna koirallesi vähemmän ruokaa. Jos näin ei ole etkä ole vähentänyt liikuntaa tai anna koirallesi useampia nameja kannattaa käydä eläinlääkärissä katsomassa että kaikki on kunnossa.

    • gkfjkckkk

      Syö ajankulukseen, niinhän ihmisetki lihoo.
      Keksi enemmän toimintaa, ja älä mätä ruokaa niin ahkeraan.Jos uusi ruoka on hyvää, niin siksi syö enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      136
      7544
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      29
      2886
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      316
      1697
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      256
      1373
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      106
      1194
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1139
    7. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1042
    8. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      19
      926
    9. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      82
      901
    10. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      19
      898
    Aihe