Perustutkinto turvallisuusalalle

apuavaillakiitos

Hei, oon 16v tyttö haluisin kovasti turvallisuusalalle mutta jäin 14-vuotiaana näpistyksestä kiinni onko tämä este turvallisuusalan tutkinnolle? Yhteishaut lähellä ja haluaisin tietää onko edes järkeä hakea sinne.

6

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EnKuiteskaaSuosittele

      Tuskin. Tiedän pahempia rikollisia jotka ovat jopa Poliiseiksi kouluttautuneet....
      Hormooninappei/ruiskeita vetäneet ja pahoinpidelleet viinapäissään ja kelpuutettu.

    • Recapizc

      Nuo alle 15-vuotiaana tehdyt merkinnät katoavat aikanaan, oliko nyt viiden vuoden päästä rikoksesta. Voi olla että jos on paljon hakijoita, niin jäät ilman paikkaa. Miksi edes haluat turvallisuualalle jos varastelet?

      • jurrristi

        Vähän sinne päin. Alle 15 vuotiaasta tehdyt merkinnät poistetaan aktiivirekisteristä henkilön täytettyä 18 vuotta, ellei hän sitä ennen tee rikosta. Tietoja ei poisteta, jos samaan tekoon liittyy muita epäiltyjä, joiden tietoja ei poisteta, tai jos teosta saattaa seurata vain vankeutta.
        Sen jälkeen, kun merkintä poistetaan aktiivirekisteristä merkintä siiryy arkistotietoihin eli ns. historiarekisteriin.


      • Koska kyseinen ala kiinnostaa, enkä "varastele" kerran järkeä vailla kaverin yllyttämänä varastin meikkikynän


    • koitaees

      Tietysti menet jos kiinnostaa. Virheestä varmasti tuli opittua ettei typerien ihmisten takia kannata tehdä mitä tahansa. Pääsykokeen ristikuulustelussa jos pystyt vakuuttamaan ohjaajat alan olevan juuri sinulle hyvä, niin onneksi olkoon 3v kestävälle opinahjolle.

    • hakuavaan

      Hae vaan rohkeasti alalle. Itse jäin kanssa näpistyksistä (useita) kiinni alaikäisenä eikä ollut este.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      139
      2803
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      262
      2449
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1442
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1172
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1133
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1002
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      58
      896
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      867
    Aihe