Vaikea tilanne varatun kissan suhteen

pikkukiisu

Varasin siis kasvattajalta jokunen viikko sitten alustavasti kissanpennun, joka kasvaa sijoituskodissa toisen perheen luona. Eilen kävin katsomassa pentua joka oli todella suloinen, mutta huomasin, että sekä pentu, että perheen 11v poika olivat kovasti kiintyneet toisiinsa. Poika ei aluksi halunnut edes tuoda pentua näytille :(

Nyt minusta tuntuu väärältä ostaa tämä pentu ja pelkään, ettei kissa koskaan tule kiintymään minuun. Pentu sopisi luonteensakin puolesta kyllä hyvin kotiimme mutta niin. Tuntuu kuin olisin suunnittelemassa rikosta ja tuntuu pahalta perheen pojankin puolesta :( Kissanpennusta olen kuitenkin haaveillut pitkään ja tämän kyseisen rotuista pentua olen etsinyt jo kauan eri kasvattajilta.

En tiedä mitä tehdä. Onko kellään antaa mitään neuvoja tai onko kukaan ollut vastaavanlaisessa tilanteessa?

3

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostasinmyytävän

      Pennut tykkää kaikista, ja lapsilla taipumus kiintyä aina pentuihin.Jos et osta, myyvät muille...jos pentu ok, paperit ok,ostaisin.Lapsi kintyy taas seuraaviin pentuihin.
      Meillä lapsille kerrottiin hyvissä ajoin, et pennut ei oo pysyvästi meillä.Et ne menee omiin koteihin kunhan luovutusikään tulevat, ja siihen asti hoidossa saa olla mukana.Kolmesta lapsesta 4-9 vuotiaista jokainen sen ymmärsi, eikä kukaan itkenyt pentujen perään.

      • pikkukiisu

        Mutta tässä tapauksessa sekä pentu että poika ovat selvästi toisiinsa kiintyneet. Pentueessa on myös kaksi muuta pentua (molemmat varattuja), eikä poika ole ollenkaan kiintynyt niihin samalla tavalla kuin tähän yhteen pentuun. Mutta olet varmaan oikeassa, että vaikka en itse ottaisi niin joku muu kuitenkin ottaa.


      • ostaisinmyytävän
        pikkukiisu kirjoitti:

        Mutta tässä tapauksessa sekä pentu että poika ovat selvästi toisiinsa kiintyneet. Pentueessa on myös kaksi muuta pentua (molemmat varattuja), eikä poika ole ollenkaan kiintynyt niihin samalla tavalla kuin tähän yhteen pentuun. Mutta olet varmaan oikeassa, että vaikka en itse ottaisi niin joku muu kuitenkin ottaa.

        Niin , jos on myynnis, ni jollekkin se myydään.Kissanpentu, kiintyy kyllä ostajaankin.Monet kissat vaihtaa kotia aikuisena, ja kiintyvät silti.Pentu kiintyy helposti ostajiin kun siitä huolehditaan asianmukaisesti, ja sille pidetään seuraa.
        Jos se kerran on myynnis, ja sulle varattu, ja kissi kaikin puolin ok, ni en ite näkis mitään ostolle estettä.
        On hyvä, et siitä on lapsetkin huolehtineet, varmasti sosiaalinen ja lempeän kissin siitä sais 😉


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe