Toukokuun alkupuolella Agios Nikolaokseen ja Mirame resort &spa hotelliin. Onkohan hotelli tosiaankin niin surkea kuin monissa keskusteluissa on annettu ymmärtää? Tosin en ole hotellilla viihtyvää tyyppiä vaan pidän enemmänkin aktiivisesta luonnossa liikkumisesta. Samarian rotko kiinnostaa samoin muut vastaavanlaiset nähtävyydet. Kannattaako varata retket jo etukäteen tai ylipäätään osallistua vai tulisiko halvemmaksi tehdä omatoimi retkiä? Entä matkustustapa ja -hinta? Paikallisbusseja kehutaan edullisiksi, mutta olisiko oman auton vuokraaminen kuitenkin halvempi vaihtoehto? Pyöräily, skootteri ja ihan jalkaparikin käy lyhyemmille matkoille. Onko Agioksen läheisyydessä mitään nähtävyyttä jonne voisi tehdä patikointimatkan esim suoraan hotellilta käsin? Vielä loppuun ruoka kysymys. Kannattaako ottaa puolihoito vai ei? Perheessä urheileva nuori18-v ja Keliaatikko mi
Eka kertaa Kreetalle!
9
893
Vastaukset
- Kissamaki
Monta kertaa käyneenä suosittelen autonvuokrausta. Sitten vaikka rantatietä Sitiaan. Mahtavat maisemat. Samarian rotko on kaukana. Kannattaa tehdä toinen matka lähemmäs sitä ja käydä sitten. Eloundan suunnassa on hienot maisemat ja Spinalongan saari. Tutustukaa sen historiaan ensin. Muuten koko kaupunki on ihana. Pieni, kotoisa ja vielä on vanha Kreikkalainen tunnelma. Itsekkin aion mennä sinne vielä ainakin yhden kerran.
- Spitaloz
Saari- Sarjan kuvauspaikat.
- Phi
Miksiköhön Miramarea on moitittu? Olimme siellä toissa kesänä. Tykkäsimme. Meillä oli uima-altaallinen tilava huoneisto. Hyvin siisti. Hotelli on kauniilla paikalla josta näkyy Agios Nikolauksen keskusta, meri ja vuoristo hienosti. Hyvä uima-ranta on aivan lähellä. Jos matkalla on hyväjalkaisia joille pieni kävely ei tee haittaa, niin suosittelisin ilman puolihoitoa. Ruoka sinällään oli hyvää mutta Agios Nikolauksen keskusta on lähellä ja siellä on runsas tarjonta ravintoloita ja hyvä tunnelma iltaisin.
- mäkiäjarappusia
Eiköhän ne moittimiset ole lähinnä koskeneet pitkiä välimatkoja ja lukemattomia portaita, joita myöskään huonojalkaisten lisäksi hengityselinsairauksia potevat vierastavat.
Voisitko nyt ystävällisesti hyväjalkaisena kertoa, kuinka pitkä matka sieltä on keskustaan (esim pohjaton järvi) ja kauan teillä meni aikaa siihen?
Itse olimme pari vuotta sitten sataman lähellä olevassa hotellissa kesä-heinäkuun vaihteessa, ja kuumuudesta johtuen aloimme etsimään ruokapaikkoja aina vaan lähempää hotellia (eikä niitä ollut montaa).
Minusta ei nimittäin ole ollenkaan kivaa kävellä paria kilsaa joka ilta (ja päivä) että saisin syödä viihtyisässä ravintolassa - Phi
Niin, todella ei Miramare ole hengityselinsairaan eikä huonojalkaisen paikka, se on myönnetävä. Mikään hyväkuntoinen en minäkään ole, mutta hyvin pärjäsin siellä portainen ja välimatkojen kanssa. Matkaa keskustaan on sen alle pari km, mutta sen matkan varralta lähempääkin ravintoloita löytyy. Lisäksi hotellin ravintolan ruokakin maittoi hyvin, mutta vaihtelun vuoksi kylälläkin oli kiva käydä. Siksi se puolihoito ei minusta niin hyvä idea ole, kosk jos ei jonain päivänä kävely huvita, hotellin ravintolaan kyllä pääsee.
- Kreetanpoika
Ei Kreikassa eikä muissakaan Välimerenmaissa tunneta näitä suomalaisten ruoka-aineallergioita. Ehkäpä Teille paras vaihtoehto on huoneisto, jossa keittomahdollisuus niin voitte valmistaa haluamanne ruoat.
- Vanhatajat
Pussikeittoja ja käteviä retki-sissipakkauksia matkaan voi kätevästi valmistaa edukkaat ja ravitsevan monipuoliset annokset, niin unohtamatta juhla-mokkaa.
- jopaOluttaLöytyy
kyllähän kreikassa huomioidaan keliakia ja gluteeniton ruokavalio. Mainostavat kyllä standeissaan näin,tosin harvoissa paikoissa, Kysykää matkaoppailta tai sitten hotellistanne. Varmasti osaavat ja haluavat neuvoa.
- kysykääjakysykääapua
Itseasiassa kreikkahan on loistava paikka keliaatikoille yms. Tuoreita kasviksia,oliiviöljyä,kalaa,kania jne. Rohkeesti vaan maisteleen kun tietävät mitä tilaatte ja vinkki,menkää vähän ennen ruuhkaa,mielellään silloin kun ravintola /taverna aukeaa. Tietty niihin paikkoihin missä korvaavia tuotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2402734- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231111Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63851
- 42839
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238825- 130820