Arvoisat lukijat!
Kuten tiedättekin, niin Savonlinnassa on runsaasti kovien huumausaineiden käyttäjiä, joten sen perusteella kysyn seuraavaa: ketkä hallitsee näkemyksenne mukaan paikallisia huumemarkkinoita?
Kantaväestö?
Venäläiset?
Virolaiset?
Romanit?
Muut, ketkä?
Vastauksianne ei linkitetä mihinkään, vaan ne käsitellään luottamuksella tällä sivulla.
Kuten tiedättekin, niin Savonlinnassa on runsaasti kovien huumausaineiden käyttäjiä, joten sen perusteella kysyn seuraavaa: ketkä hallitsee näkemyksenne mukaan paikallisia huumemarkkinoita?
Kantaväestö?
Venäläiset?
Virolaiset?
Romanit?
Muut, ketkä?
Vastauksianne ei linkitetä mihinkään, vaan ne käsitellään luottamuksella tällä sivulla.
Vastaukset 172
Vanhimmat
Huhuu...
Odotan asiallisia viestejänne em. aiheesta.
100%+varmuudella+voin+kertoa+kaikkien+mainitsemiesi+ryhmien+kuuluvan+käyttäjiin.
Ihan+meidän+omat+kantaväestön+mussukat+mukaanlukien.
Ongelma+on+tulevaisuudessa+iso+mikäli+asiaan+ei+saada+muutosta+ja+äkkiä.
Ajatelkaa+kuinka+helppoa+on+olla+huumeista+sekaisin+verrattuna+alkoholiin...+Viina+haisee+jo+kauas+jne+
Ei+haista+äidit+kotona+hengityksestä+ja+kehutaan+lasta+ettei+onneksi+käytä+päihteitä+jne
Mertala... MERTALA.... siellä ne aineet vaihtaa omistajaa... napit ja pulverit ja steroidit sun muut... yöaikaan autoralli käy melkosen kiivaana.
Kyllä juuri näin, Otavankatu
Bei Bei asuu Otavankadulla.... onko mukana kuvioissa?
niin minäkin kuulin kun stereot huusi täysillä monessakin aatossa siellä piltit oli asijalla
Aika erikoista sekin että takavarikoista kuuluu katoavan takavarikoitua materiaalia
Yhtä erikoista on että savonlinnan jätevesistä löytyy väkilukuun suhteutettuna eniten piristeitä vuodesta toiseen eikä mikään taho tee mitään
Joo-o.... eipä tartte hirveesti funtsia, kun jokainen järkevä tajuaa kuviot....
Yleensä huumeita myyvät ne joilla on hienot autot ja talot.
Kulissina esim joku päivätyö
No järkevät ei näytä varallisuuttaa ulospäin. Kasaavat fyffeä, ja kun tarpeeksi kasassa, siirtävät ulkomaille.
steroideihin törmännyt kuntosalilla.
20v miehillä
Joko se postin joukkomyrkytystapaus selvisi?
Onko selvinnyt mistä savonlinnan jätevesiin tulee vuosittain suuria määriä piristeitä ja muita synteettisiä huumeita?
Onko olavinlinnan jätevesiä mitattu koskaan juhlien aikaan? Saattaisi löytyä kalliimman luokan pulverijäämiä..
Löytyykö sieltä yhtään kuka uskaltaa kirjoittaa mikä taho on päätekijä tuossa rallissa?
Rallista puheenollen. Täällä Srannalla ajelee joku tyyppi ja sillä on kuulema jotain tekemistä mömmöjen kanssa. Jakelee niitä kuulema pikkupojille tiettyä palvelusta vastaan.
Sairasta.
Ei uskalla.
Ilman jonkun viranomaisen suosiollista myötävaikutusta tuon suuruinen ralli ei olisi mahdollista.
Mitäs sille yhdelle pollarille tapahtui? Jatkaakohan virassaan niiden asesekoilujen jälkeen?
Ohessa sanomalehti Itä-Savon uutinen:
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/4619e488-1dd8-40dc-8db9-c6e06ace18e8
Mitä sille tapahtui?
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/4619e488-1dd8-40dc-8db9-c6e06ace18e8
Siinähän sitä tietoa on
Rundi pyörii, ku kylän slurkit ei bonjaa mitää tai sit o messis.
MERTALA! Tyyneläntie - Otavankatu seutu.... voi voi... öinen autoralli, varsinkin pe-la ja la-su öisin... No enpä vinkkaa enempää... jokainen utelias voi käydä tsekkaamassa tilanteen itse.
Jos voisin arvata niin ehkä amfetamiini olisi sellainen huume... mutta niin kokaiini on taas niin kallista kai, luulen että sitä vain harvat käyttävät.
Taannoin syksyllä Mertalassa löysin valkoista jauhetta sisältäneen pussukan... todella pieni nyytti oli. Ihmettelin aikani, mutten viitsinyt koskea. Ensimmäinen mikä tuli mieleeni oli huumeet.
Ellei savonlinnan piristerallia katkaista niin kaupungin imagotappio ja rikollisen toiminnan lieveilmiöiden lisääntyminen on taattu.
Ei taida poliisia kiinnostaa?
Ei.
Slinnan poliisi on ässistä.
Savonlinna on jo alamaailman hallussa, siitä kertovat karua kieltään jätevedestä löydetyt huumejäämät.
Veikkaan että joka kolmannella työpaikalla on huumausaineiden käyttäjiä... tai ainakin niitä
kokeilleita.
Yksi ratkaisu ongelmaan olisi laillistaa kannabis, näinhän on jo monessa jenkkiosavaltiossa, amsterdamin kahviloissa, kanadassa.... jne. Buranakin on terveydelle vaarallisempaa kuin kannabis....
Savonlinnan ongelma on synteettiset piristeet eikä kannabis. Synteettiset piristeet ja korvaushoitolääkkeet ovat koko suomen ongelma.
http://www.emcdda.europa.eu/countries/drug-reports/2017/finland_en
Siinä on ylimpänä kaaviokuva josta asia selviää. Synteettisten piristeiden ympärillä pyörii myös erittäin paljon muuta rikollisuutta.
Ilmeisesti savonlinnan viranomaisia ei alueen tervehdyttäminen kiinnosta. Vähän pakko vetää siitä jotain johtopäätöksiä. Aika moni perhe on sen johtopäätöksen vuoksi äänestänyt jaloillaan.
No lapsiperheiden on lähes pakko äänestää jaloillaan... kun huumeita kokeillaan jo yläasteillakin, ja tuntuu olevan melko yleistä... miedoista aineista se alkaa... ja liukuu hiljalleen kovempiin ja kovempiin... tossa pari vuotta Hampurissa oli melko säälittävää katseltavaa kun 15-18 v tytöt kauppasivat itseään kadulla, ja tyrkyttivät itseään rahan tarpeessa ohikulkeville ihmisille. Käsivarret täynnä neulan jälkiä ja mustelmia. Tätä menoa Savonlinnalla samanlainen tulevaisuus. Asia olisi otettava vakavasti!
No huh huh. Ei ole. Eihän siellä asu enää nuoria, kun muuttavat pois. Vain vanhukset jäävät kyykkimään tuollaiseen tuppu" kaupunkiin".
No kyllähän kaikenlainen rupuaines jää jäljelle, kun nohevammat häipyvät muualle parempiin olosuhteisiin. Mutta ei niitä niin paljon ole kuitenkaan, että varsinaista ongelmaa muodostaisivat.
Aivan sama. Tukehtikaa kyylät vaikka mihin ei tarvise enää teitä sietää.
liehulahkeet pyörittää erään tiedon mukaan metamfetamiinin myyntiä. tuovat kaman hevoskuletusvaunuisa vermon suunilta.
Joo-o.... senkun lataa kuulemma Tor selaimen ja menee "silkkitielle", niin sieltä niitä aineita kuulemma tuntuu löytyvän... luvattomia aseita ja väärennettyä rahaa.... näin kertovat. Voi tätä netin aikakautta... oliko ennen asiat sittenkin paremmin?
Olen kuullut, että käsiaseita saa ainakin nyt hyvin helpolla jokainen haluava. 9-11 millisiä.
Ennen sentään tuli niille olla osto- ja kantolupa, mutta nyt ei enää.
Kai se on poliisi ja poliitikot näin tämän tahtoneet?
Kuntosalilla tietävät ketä on myyjät
Millä kuntosalilla?
En muuttaisi asumaan itäpuolelle kaupunkia, varsinkaan Miekkoniemi-Mertala akselille, kyllä huumeet on myrkyttäneet kyseisen alueen.... häiriöitä ja rallia... aineet vaihtaa omistajaansa kuulemma öiseen aikaan.... eniten surettaa lapsiperheiden vuoksi jotka halunneet asumaan lähelle Mertalan koulua.... pian täälläkin nähdään teiniprostituoituja myymässä kehoaan setämiehille huumerahojen toivossa...
Itse olen asunut 20 vuotta nyt Mertalassa ja miten minun silmään ei ole osunut mitään epäilyttävää täällä, vaikka kuljen myös koiran kanssa lenkillä monta kertaa päivässä. Toki itse en ole huumausaineita nähnyt kuin elokuvissa ja sen suuntainen elämä ei voisi vähempää kiinnostaa. Johtuneeko tästä omasta elämänasenteesta, että minun silmiini ei sitten satukaan mitään epäilyttävää, kun ei sillä silmällä ymmärrä katsoa. Muutenkin Mertala ainakin tältä kohdin missä asun on hyvinkin "uinuvaa" ja rauhallista seutua.
Nojanmaanlahti on pahin paikka tässä huume touhussa.
Harvonkadun asuntolassa villi meno ja ne joutaisi purkaa molemmat pois.
Poliisi sedät aika usein vierailee toisella taloista.... Toiseen taloon täytyisi saada asukkaita. Siihen voisi ottaa tulokkaita vaikka Syyriasta.
Naapurina totean että kämpissä valot palaa läpi yön ja autoralli on raskasta! Lisäksi porukkaa ravaa, ja parkkipaikalla jotain bisneksiä hoidellaan... päivällä paikka taas autio kuin eduskunnan täysistunto.
panunkadulle rakentaan uusia puistoja nimet ovat uusi yrityspuisto ja asemapuisto ja uusi pysäköintipaikka tulee myös
Savonlinna ja metamfetamiini.... lukekaapa artikkeli niin tiedättwe mikä savonlinnalaista nuorisoa ja lapsosia odottaa.... joidenkin kohdalla jätevesien perusteella jo tätä päivää.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000004582398.html
Huhujen mukaan postijampe pyörittää meta kauppaa. et saa pelikone rahaa
Ei kannata huhujuttuja tänne laitella... tiedä joudut vielä vastuuseen... Mieti kahdesti!!!!
Mölkkärissä on apteekki siirtynyt takapihalle ,toimitukset rengasvarastosta.
Mertalassa huumeruletti pyörähtänyt taas käyntiin erään "kelmin" ilmestyttyä takaisin maisemiin... poliisitkin ajelevat päivittäin talon ohi... eli valvonnassa on kaveri parka... parikymppisenä jo elämä raiteiltaan... ei näytä hyvältä.
Täällä puhutaan pelkistä jakelijoista eikä sanallakaan siitä kuka tuota alaa pyörittää pääjehuna. Jakelijat on siinä leikissä portaan alimmalla askelmalla.
Totta. Kilomiehet smyygaa vähä sivummalla ja panee fyffet liivii.
Tietenkin. Tietääkö kukaan case aarnion savonlinnan kytköksistä?
Eikös aarnio sotkun lonkerot ulottuneet kuopioon saakka? Näin muistelen lukeneeni. Onko tietoa, että onko Helsinkiläisiä poliiseja muuttanut Savonlinnaan työtehtäviin?
No mitäs luulisit.... Kukas se pystyisikään pyörittämään kattavaa huumebisnestä ilman ettei kukaan häiritse? Jokainen voi fundeerata nupillaan...
https://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Näin-KRP-teki-iskun-poliisiasemalle-Kuopion-huumepoliiseille-oli-varattu-putkakopit-valmiiksi/761056
Tämä löytyi netin syövereistä!
heh heh..sörkan kilomies....
Tarjontaa on siksi kun duunaritason jälkikasvulla on ostopotentiaalia
Mölkkärissä eilen ratsia, mutteivat mitään löytäneet kun eivät oikeasta paikasta katso.
Eräässä amerikkalais sarjassa poliisit ratsasi paikkoja, ottivat osan aineista itselleen, ja möivät eteenpäin alamaailman vasikoidensa kautta. Samoin eräässä sarjassa tekivät "lume"ratsioita, eli suorittivat ratsian haluttuun osoitteeseen, mutta jättivät tietyt paikat tarkastamatta, luonnollisesti koska olivat itse mukana, näin Hollywoodin käsikirjoittajien kynästä!
Panunkadun ja Otavankadun risteyksen tienoo Mertalan koulun lähellä, huumekaupan keskus.
Lehtiniemen suunnalla vanhalla soramontulla/kaatopaikalla kaiveltu maastoon monttuja. Onko kätköjä kenties??? Mikäpä kaivellessa kun pehmeää rantahiekkaa, eikä taloja tien varressa.
Oikeasti ei "aineissa" mitään pahaa ole... jos tietää annostella oikein. Esimerkiksi kannabis on varmasti terveellisempää kuin alkoholi (luonnontuote), sitäpaitsi monessa maassa kannabista käytetään lääketehtaissa valmistettujen vahvojen opiaattien korvaajana. Reseptilääkkeet ne vasta vaarallisia ovatkin... ihmiset esim. etelä-amerikassa ovat iät ja ajat pureskelleet kokapensaan lehtiä, sen auttaessa särkyihin.
Ja naapurimaassa venäjällä punaisia kärpässieniä on kuivattu, ja jauhetta poltettu sätkissä tupakan seassa...
Ei kai liene sattumaa että maailman suurimmat taiteilijat, muusikot, ja filmitähdet käyttävät tai ovat käyttäneet muitakin päihteitä kuin alkoholi... miettikääpä tätä...
Mertalassa oli vienankatulaisten mukaan ollut viikon sisään jo toinen poliisin operaatio... keskiviikko iltapäivällä "kotietsintä".... löytyiköhän aineita. Viime viikolla oli Otavankadulla oli ollut jokin etsintä, kun Savotekin miehet kuulemma päästi poliisit nuorisoasuntoon sisään... tavaraa oli naapurin mukaan kannettu urakalla ulos. Ei helvetti tätä kaupunkia...
"Kuten tiedättekin, ....". No kun en tiedä. Mistä sinä tiedät tai "tiedät". Jos tarkoitat esim. "ammattikoululaisille" tehtyä kyselyä josta Itä-Savo-lehti kertoi jokunen aika sitten, niin eihän kyselyn vastauksille kannata antaa vessapaperinkaan arvoa. Sillä eihän se ole "mies eikä mikään" joka ei, ainakaan paperilla, polta tupakkaa ja käytä alkoholia ja huumeita.
Jätevesijäämien perusteella Savonlinnassa näitä huumehemmoja riittää... ja tuskin ovat 50 porukkaa nää käyttäjät. Eiköhän löydy käyttäjät nuoremmasta polvesta...
Omasta mielestäni jokainen vetäköön huumeita tai viinaa sen minkä kerkiää ja jaksaa, omatpa on rahat. Ja lopuksi lisäten vielä että eiköhän nuo lääketehtaiden valmistamat tabut ole vaarallisempia esim. särkylääkkeenä kuin esim. kannabis, jota käytetään monessa maassa kovien kipujen hoitoon (mm. syöpään). Kannabiksen viljely taas on melko yleistä, onhan täällä Savonlinnassakin ihan pieni kannabispeltokin.
Pitkä kuuuuuuuma kesä ja kunnon tropit????
Keneltä saa?
Maunolta?
Ei oo Mertalan huumerinkiä saaneet kiinni vieläkään, nappi ja jauhekauppa jatkuu, ja pöllyssä laidasta laitaan ajelijoita joka yö liikenteessä varsinkin Mertalan koulu - Miekkoniemi - Nojanmaan koulu alueella. Talvella lintassa, kesällä svengaillen laidasta laitaan. Et vitut*** ettei veroeuroilla saada näitä pellejä pois liikenteestä.
Miekkoniemi-Mertala-Nojanmaa Savonlinnan huumealuetta!!!
Otavankatuko???
Ei oo toimintaa Mertalassa kesällä ku ei oo asiakkaita. Hakatsulla ja Nätkillä se toiminta on siihan asti , kunnes Amissit palaavat
Joo. Onhan se erikoista ettei triplatornien kylässä horkka ja pirisekoilulle haluta tehdä mitään.
mut jos skoudet o messis?
Huumeiden vaarallisuudesta höyrytään kuin viimeistä päivää, mut kukaan ei uskalla puhua lääketehtaiden valmistamista myrkyistä, siis opiaateista, joita lääkärisetät ja tätit tyrkyttää liian helposti asiakkailleen, heidän jäädessä koukkuun. Sitä paitsi tässä joku kuukausi sitten eräs ortopedi vinkkasi et särkyyn ja kolotukseen on terveellisempää ottaa konjakkia, viskiä tms. kuin ibuprofeenia tai parasetamolia. Siis näin, mikäli ei tarvitse auton rattiin lähteä. Kyseiset lääkkeet ovat käsikauppavalmisteita mutta tuhoavat vatsan, maksan ja munuaiset.... et silleen.
Mut toivottavasti Suomeenkin saadaan mahdollisimman pian kannabis laillistettua...
Nyt kun poliisit ettii yhtä kropsua maastosta ja vesistöstä niin saa hupiukot eli huumeukkelit myydä aineitaan rauhassa.... Kauppa käy ja kassakone laulaa...
..ja piiiiitkäaikaistyöttömät saavat myydä pikahiivakiljua huippuhinnoin..
Yst.terv. Kauko Liito (nimi muutettu)
Taas pyörii huumehörhöjen autot mertalassa.... se onkin pe-la välinen yö. Aineet liikkuu.... ;)
HUOMIO!!!!!
Elokuun 7. päivä on kansaneläkkeet maksussa ja piiiiiiiiiiiiiiiitkäaikaistyöttömät lähtee hakemaan velaksi myymänsä kiljun tuottoja.
...huomenna saa ooppelit ja muut premium-luokan limusiinit polttoainetta tankkeihinsa, sillä eläkkeet tulevat ja piiiiiitkäaikaistyöttömät alkavat suorittaa omaa aktiivimalliaan...
HUOMIO!!! Mertalassa kohta taas huumeet liikkuu.... katselkaa vaan kenen takapihalla "tynnyreitä".... Ei sitä arvaisikaan keitä savonlinnalaisia tynnyriliigassa mukana....
Siis Mertalassa.
TOR -verkko pullistelee huumeita, laittomia aseita, väärää rahaa, piraatti tuotteita sun muuta... meno on aika villiä...
Ken ei usko, ja väittää höpö höpöksi vilkaskoon ite. http://tor.effi.org/
Savonlinnan vanhentuneelle kalkkisväestölle hieman uusia sanoja puhekieleen:
Meeze: Luja erektio. ”Niina pyysi mua kerrankin pysyyn meezessä.”
Timmi: Tosi nuori mimmi, sakkoliha. ”Se beibe oli tosi wäkki, mutta ikävä kyllä taatusti timmi.”
Corona: Hasiksen nesteyttämisessä käytettävä reiällinen lusikka. ”Lämy hasaa, neula, stendari ja corona on steissin kundin survivalpäkki.”
Mihuilla: Mieshuorailla. ”Mihuilu ei tuo toimeentuloa, vaan on lifestyle.”
Stikki: Huumesätkä.
Pepsi: B-rappu, pikkukakkonen, anaaliseksi. ”Nyt maistuis pepsi, katsotaanko sitä pikkukakkosta?”
Otavankadulla sitä käydään taas huumekauppaa... auton peräkonttiauki, ja asiakkaat pysähtyvät ostoksille....
Sienikausi meneillään. Kuulin kaupungilla baarissa puhuttavan että Savonlinnankin pihoilta ja puistoista löytyy suippomadonlakki sieniä.... jotka nautittuna aiheuttavan euforiaa ja hyvänolon tunnetta.
https://psilosybiini.info/keskustelu/index.php?topic=32.0
Taas alkanut meta kauppa pyörimään Mertalan ärrän kulmilla.... siitäpä ne yläasteikäiset oppii käyttäjiksi.... ja maksu hoituu luontevasti tyyliin GAS, GRASS or ASS, No Free Ride. Eli mimmit maksaa aineet tussukalla jos ei cashiä löydy....
Tossa taas huumekauppa pörrää täysillä naapurikadulla.... suoraan autotallista. Ei ihme että kouluissa Savonlinnassa huumemyönteisyys kasvussa kun keskenkasvuiset ravaa öisin hakee "aineita".
Huumeisiin myönteisesti suhtautuville suosittelen tutustumista huumeiden takia mielisairaalaan joutuneiden ihmisten vanhempien ja lähiomaisten kirjoituksiin ja kokemuksiin. Psykoosi ei ole kaunista katsottavaa.
No joo, aineitahan on montaa eri "tasoa"... LSD:t ja sellaset on tietty eri juttu ku hasis tai kannabis jotka vois ihan hyvin laillistaa tälläkin... onhan kannabis nyt laillista esim. kanadassa ja aika monessa jenkkien osavaltioista.... ja ei se polttaminen oo ainoo keino käyttää, ainahan voi pitää leivontapäivän ja sekoitella kannabiksen vaikka muffinseihin.... ;)
Kukas tietää jotain alueen massiivisesta roinakaupasta? Isot miehet ovat nii heikkoja, etteivät selviä ilman hormoneja. Naurettavaa.
Hormonit on pahasta..... näitä aineita käyttäviä kehonrakentaja pellejä pyörii savonlinnassakin.... hauis kasvaa ja kulli kutistuu.... näin se vain on!
Mikäs se yksi poliitikko olikaan joka käytti niin huumeita, hormoneja jne. taisi bodaillakin "vähän"... mikäs tän hemmon nimi olikaan? Jäi myös poliisille kiinni joistain rötöksistä....
Hormonipellet ovat pahimpia kotiväkivallan aiheuttajia. P*ppelin pienentyessä aggressiivisuus lisääntyy. Kysykää Poliisilta.
Ja hormonien napsijat tunnistaa valtaisista lihaksista.... kun hartiat alkaa olla kuin ladon ovet niin silloin on hormonipelle kyseessä..... ja näitä kannattaa varoa.
Liekkö kotietsintää suorittaneet puoli päivää Nojanmaanlahden urbaanilla ja uudella omakotitaloalueella?
"Kasvattamosta korjattiin talteen kaikkiaan 54 kannabiskasvia. Poliisi laski kasvien tuottoarvion mukaan, että kasveista olisi saatu käyttöön noin yhdeksän kiloa marihuanaa.
Poliisi otti miedompien huumausaineiden lisäksi tapaamiltaan henkilöiltä talteen 170 grammaa amfetamiinia, kymmenkunta ekstaasitablettia ja saman verran Subutex-tabletteja. Muitakin huumaavia lääkkeitä löydettiin.
Myös muutamia yksittäisiä eriä LSD:ta ja metamfetamiinia otettiin poliisin haltuun.
— Kiinni otettiin kaiken kaikkiaan 28 henkilöä, joista pidätettynä oli yhdeksän ihmistä. Vangittuna ei ollut kuitenkaan ketään. Kotietsintöjä tehtiin parisen kymmentä ja paikanetsintöjä saman verran."
Yksi Savonlinnan Nojanmaanlahden kaupunginosassa.
Viranomaiset jauhavat huumerikollisuuden torjumisesta, mutta nää pellet ei sitten taida tietää että netin aikakaudella on lähestulkoon mahdotonta saada kitkettyä huumerikollisuutta, jos sitä nyt rikollisuudeksi voi edes kutsuakaan. Olisi järkevää jos kannabiskin laillistettaisiin kuten kanadassa, niin saisi valtio verotuloja laillisesti kannabista myyviltä tahoilta, ja kaman laatukin olisi priimaa.... siis kaksi kärpästä yhdellä lätkyllä...
http://huumeet.info/mirror/huumeitanetista.wordpress.com/2012/04/07/nain-ostat-huumeita-internetista/index.html
Tuosta linkistä voi lukea lisää jos aihe kiinnostaa.
Piristeet tulevat kyllä 7 osastolta.
Piristeiksi luetaan kahvi ja energiajuomat, ei muuta.
Kyllä. On se ihme että ei saada loppumaan sitä ADHD Lääke rallia täällä kauoungissa🤬 sit ihmetellään miks lapset alkaa käyttää ku annetaan lapsena kovaa päihdettä🤬
Retardi on hauska sana mutta Savonlinnassa retardeja riittää :)
Panacod on päivän sana pari vodka shotin ja oluen kanssa....
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/04f7b5be-f14e-4f1a-9d72-e0bf5186081f
Näköjään savonlinnassakin yhä nuoremmat käyttää... sanoisin että melko huolestuttavaa
Poppea käyttävät Olgassa
Poppe on yhtäkuin liuottimen imppaamista. Savonlinnan palvojiksi itseään kutsuva rinki mainostaa tuota myrkkyä sometilillään.
Poppe parantaa tanssia ja avaa ääntä
Poppea vedetään salilla
Laajentaa verisuonet
Kuullut että Olavinkatu-Brahenkatu-Savola-Haapasalmenkatu/Piispanrinne neliön sisällä kauppa rehottaa iltaisin ja öisin. On kuulemma pulvereita, nappeja ja pepsiäkin tarjolla jos niikseen tulee... Homma on kovaa, kertovathan siitä jo alueelle asennetut hiljaisempaa elämöintiä vaativat kyltitkin...
En vaan yymmärrä kuka kehtaa pilata terveytensä moisella *askalla.
kuulema ensimäine poppana annos on ilmainen.. mutta voi tappaa.. silti nuoret ottavat sen riskin.. KAMALaa
Amikset palailleet syksyn tullen, vieläkös kauppa rehottaa autioituvassa Savonlinnassa?
Sokoksen parkkipaikalla kuulemma myyvät niin nappeja jauheita kuin länsinaapurista salakuljetettua nuuskaakin. Siinä sivussa kuulemma tietyt tahot parittavat keskustassa nuoria teinityttöjä.... Näistähän ne fyffet autoihin kerätään.
Huumeita myydään Savonlinnassa mm. Sokoksen parkkis,Cm parkkis, kellarpellossa ravikujalla, Hernemäessä, Talvisalossa, Jukolansalossa, hautuumaan vieressä siinä puutalossa, hakalla monessa luukussa, pääskylahdessa, nätkillä monessa rivitalossa, moinsalmella myös. Siinähän noita. Eikun etsimään innolla mieleistään. Tähän kuuluu niin rapanistit ja perheelliset duunarit.
Yleisesti ottaen nää diilerit kiitää vanhoilla kammiodiesel mersun romuilla tai loppuun ajetuilla bemareilla, toki joukossa myös muitakin romuja. Autot ajetaan rinta rinnan kuljettajan ikkunan toimiessa "luukkuna"....
Eräs keskustan parkkipaikka on toiminnan pääkeskus, sinnehän ruuvattiin kyltitkin jossa toivottiin rauhaa jotta lähistön asukkaat saisivat nukkua....
"karvahaitariakin" tarjoilleet.... sopivaa korvausta vastaan.... ilmeisesti tyttöparat koukussa aineisiin, näin nämä kaverit saaneet nuorista naisparoista niskalenkin.... kuulin bensiksellä kun kehuivat kuinka jyystävät välissä itsekin mm. kyrkän parkissa ja yhes teollisuuskompleksissa itäpuolella kaupunkia...
Ilmankos minulta tultiin kyselemään, että mitä sä täällä notkut, kun olin odottamassa autossa muijaa, joka oli hakemassa Laurikaiselta ison satsin lörtsyjä.
Savonlinnan huumekuviot tiivistettynä:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/93cac229-bcef-4a8b-8295-f664b1fc0b4d
Mertalassa huhujen mukaan yksi "tehdas" aikas lähellä koulua.... yhes teollisuuskompleksissa melko likellä vaneritehdasta.... onhan noita kuulemma.... ei oo vaan räjähdelleet....
On se melko karua kateltavaa kun alle 15-kesäinen tyttö istuu meikit valuen seinän vieressä ja yrittää myydä itseään saadakseen annoksen jolla selviää taas joitain tunteja ilman vieroitusoireita.... karu todellisuus kylmästä paikasta....
Markkinatalous on raadollinen, ota tai jätä, rikkaat rikastuvat (huumeparonit) ja köyhät köyhtyvät (aineiden käyttäjät).....
Todellisuus iskee kasvoille savonlinnassakin....
Teollisuushallissahan on hyvä kasvatella..... mikäs katu se nyt olikaan.... aika hyvin on ikkunat uteliaita peitelty....
Hyvä se juutuubi video jonka näin sokoksen parkista.... HAHAHAHAHA
Ihan mielenkiinnosta olisin katsonut, mutta en löydä. Mitä hakusanoiksi juutuupiin?
Savonlinnassa ei voi välttyä edes marisätkien käryltä.... huoltamon jos toisen nurkissa haisoo imelä marisätkä samoin keskustan pikaruokapaikkojen nurkilla missä nuoret majailee.... ei olisi 80-luvulla uskonut et millaiseksi savonlinnakin taantuu....
Savolan ja Olavinkadun välillä kauppa käy... autosta autoon...
Ei hyvää mainosta kaupungillemme...
https://paihdelinkki.fi/keskustelu/viewtopic.php?p=738366&sid=2ff5b999c83f65f3da313d187a6c0941
Tuo sun linkki vie kahdeksan vuotta vanhaan keskusteluun.
Mihinkäs koira karvoistaan pääsee....
Onko tuoreita huumetilastoja Savonlinnalle saatavana? Vieläkö ollaan kärkiporukassa (jätevesijäämät)?
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/87274293-287e-4470-a3bb-1439a2fbcb3a
Huumehet ovat tulleet jäädäkseen??
Tällänen kirjoitus löytyy Suomi24:stä sieltä täältä... (alla kopio):
Savonlinnan paikallinen erikoisuus ovat jatkuvat huumeongelmat jotka jatkuvat vuosi vuodelta... aika monen omakotitalon pihalla haisee marisätkät, kuin myös rivareissa ja kerrostaloissakin...
En suosittele kenellekään Savonlinnaan muuttoa, ainakaan lapsiperheiden!!! Me muutimme pääkaupunkiseudulle, jossa huumeongelma mitätön.
Lukekaa vaikka:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/93cac229-bcef-4a8b-8295-f664b1fc0b4d
https://yle.fi/uutiset/3-9843407
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/f36cd05f-8e15-4c86-a0c5-1391bc5f0160
https://ita-savo.fi/uutiset/lahella/ad55ffd5-2e82-428d-9d1b-7056eb7ef7c0
Listaa voisi jatkaa ja jatkaa.... menneillä viikoillakin ollut huume uutisia....
Vai ei pääkaupunki seudulla ole huumeongelmaa :D siellä se vasta kukoistaa..
Puupiå kansoo ja sen vitsauksia.
Kyllä liikkuu kesän tullen taas MC porukat mm. Kuopiosta. Sit on näitä vannapii mie oon kova jätkät Huume ukkoja. P. Harjulta on muutama kusiainen keskuudessamme.
Panacodia, gabapentiiniä, tramalia, lyricaa, morfiinia ja oksikodonia löytyy...... liki tuhat nappia....
Laitahan numeros ni tehää kauppaa🤣
Vieläkö mano myy huumeit?
Sai siltä kalliilla sokeria ei ainakaan tarvinnu pelätä että ostaja sais huumausainerikosta kun ei ollu huumeiden kaa mitään tekemistä sen tomu pussit
Pitääkö paikkansa että kylillä pyörii jopa mdpv ja vastaavat tutkarit?
Ei pidä ei!! Mutta Subuu ja piriä liikkuu Hakala ja lähellä Viuhonbaarii. Tai siis entistä vastapäätä. K. H. kauppaa tekee ja paljon.
Myös huumehia saa kytiltä. Nimiä ei täjän voi laittaa mutta tietäjät tietää. T. Kosmos Mule
Ketä se oli joka piestiin? Oliks' huumevelat vai mikä? Häh
Mikä pahoinpitely?
Tarkoitatko kaartilantiellä? kun jotkut kuulemma mätti turpaan tosissaan jotain jätkää, ei ollu pikku ukko, eikä heikko hermoisille kateltavaa, käyttäisin teurastus nimikettä asfaltille valuneiden jälkien perusteella, joku kahjo kilahti tosissaan!
Siinä otti joku selkään ja sai sen jälkeen turpaan ja vielä turpaan, ei ole jätkää näkynyt enää.
Se nainen joka ajo vasta äskettäin mustalla skodalla kolarin sillalla myy huumeita.. lakkaa,supuu jne jne
Se nainen on pippelistä riippuvainen
Vuohia on moneen lähtöön
Ollu 15v asti. Sitä on nussinu puolet Savonlinnan 87v syntyneet🤮
Otavankadulla kuulemani mukaan myydään huumeita. Miksi virkavalta ei tee mitään?
Taksikuskit tietää mistä saa mitäkin. Poliisien kannattaisi kiinnittää huomiota myös em. ammattiryhmään.
Nojanmaanlahti kolmannen kadun risteys on diili paikka,sovit somessa oston.
Siellä tapahtuu vaihto.
Palorannantieltä saa yhdeltä naikkoselta aineita, viinaa ja viagraa vaikka keskellä yötä.
Samat ukot pyörittänyt subutex kauppaa jo 20v. Ihme ku eivät jää kiinni. Hylkeen kuutit tekee tätä
Yks kuutti on jo kuollut.
Aivan, ihme kyllä että ei vielä K. H ole ollut seuranassa? Tai mistä minä tiedän mutta ei kopissa edes käynyt?
Puhutaanko nytten seitsämän kuutti veljestä?
Hylkeistä
K. Hy Le ainakin kauppaa Subua ja muita pillereitä. Kytät Huom!
Vieläkö Miekkoniemen diileri on hengissä? Lanssilla vietiin sairaalaan pilleristi!
Kuinka tavan talliainen osaisi tuohon edes vastata? Rikollista rapinaa moni huomaa kyllä, mut et ihan tietäis onko nyt kyseessä kovat huumeet vai mitä lie nappikauppaa tms. Outo kysymys.
Metelöinti jatkuu taas yökaudet, toivon kivuliasta kuolemaa kaikille nisteille.
Voisitko avata edes missä päin? Vai pelkäätkö että jäät kiinni vasikoinnista?! t. Kurppa 3
Miksi kertoisin paikan? Toivon kaikille noille vaan vittumoista ja piinallista kuolemaa!
Tämä on ongelma kun ei kerrota, itse jos tietäisin niin huutelisin pitkin kyliä jotta varmasti jäävät kiinni ruojat
K. H. Y. L. E m y y su B u a j a eri lais II p I l l e r e I t ä.
Ei Kait kapo semmoista tee, äitin oma pikku poikanen.
Kyllä se myy. Mutta sillä on juoksupoika hakalla. Isäsä on myynyt 20v omia lääkkeitä sekä koukku hyle. Mut miks poliisit eivät puutu tähän koska nää sen opiaatti ongelma tänne aiheuttaa
Tämäkin on uskomatonta että millä verukkeella syydetään kovia huumeita monta vuotta ja niistä saa vuoteen aikasi kovasti katteet! Pitäs vinkki laittaa lekurillecejdottomasti.
Kapi on myynyt jo yli 20 vuotta eikä jännyt kiinni, hyvin outoa. Ja velat pitää maksaa kun isot pojat käy ne hakee koska kspo on ite melkoinen luuseri msmmspoika. B
Kari Hyle myy aineita paljonkin. On ostellut moottoripyöriä, aitoja veneitä ja kaikkea muuta. Jännä juttu että kelan rahoilla ostellaan moisia välineitä? Ei kiinnosta ulosotto eikä. Poliisi. Missä vika? Ilmiantoja alettava tekemään ilmeisesti enemmän?!
Poliisia ei huumekauppa kiinnosta.
Vieläkö se Riku Salmi myy aineita vai nasahtiko tuomio jo päällensä?
Buprenorfiini menee 800 milliinperäsimeen viikossa.
Missäs tämä herra nylysin on??
Huumemies ryösti saman apteekin kahdesti Savonlinnassa – Selitti lääkehoidon loppumisella
https://www.ita-savo.fi/paikalliset/8142130
Kukahan arjen sankari kyseessä?
Savonlinnassa on noin 500huumekauppiasta.
Huom yrittäjiä
😆
Paljon maksatte jos vasikoi kaikki ja kaiken mitä tiedän? Olisi meinaa moni aikaa kusessa. Kannattaa muistaa kelle asioitaan laulaa esim. Ihan kaupan jonossa.?
En mitään, mutta pistä nimiä kehiin. Eikä tarpeeksi hyvä palkkio ole että nämä jää kiinni?