Järkyttävä eläinsuojelurikos Kiimingissä toivottavasti tuolta saadaan loputkin eläimet pois.
www.kaleva.fi/uutiset/oulu/poliisi-tutkii-elainsuojelurikosta-kiimingissa-nalkiintyneita-koiria-loytyi-pimeasta-saunasta-ilman-vetta/784660/
Eläinsuojelurikos Kiimingissä
23
3850
Vastaukset
- kjgtdytgoijojkfdx
"Valjakkokoiria ei palauteta" Mitä ! Kyllä on lepsua toimintaa. EI ENÄÄ KOSKAAN mitään eläimiä tuollaisille !
Sadan prosentin varmuudella rikoksen tekijä uusii tekonsa. Uusia otetaan heti kärsimään, ei eläinrääkkääjä parane koskaan. Tuollaisille roistoille pitäisi AINA olla IKUINEN ELÄINTENPITOKIELTO. - Kukkahattuhattu
Kertokaa heidän nimensä, jos joku vain tiedätte. Teen hlökohtaisesti heille selväksi, että mitä saa takaisin kun kohtelee itse muita huonosti.
- joseijopian
Selviää aikanaan.
- Moputo
Älä poika keuli. Tekisitte oikeasti jotaki, mut kun ootte ihan tuhnuja sisältä! Puhetta riittää ku kansanedustajilla :D
- Anonyymi
Oikeudessa ei ole vielä ollut mutta kyllä nimet on tiedossa. Toivottavasti elinikäinen eläintenpitokielto tulee.
- Anonyymi
Puhelin numero tyypille jonka koirista on kyse on 0414807442 (Petri)
- hullujenhommaa
Koirat on vain bisnestä varten. Rahaa pitää tulla, mutta ei mennä. Älkää menkö noille koiravaljakko ajeluille. Kun koira ei jaksa enää juosta, se tapetaan tai hylätään. Karmeinta on tuollainen nälkään ja janoon näännyttäminen. Oksettaa!
- nimiätauluun
Melko erikoinen johtopäätös. Eihän kukaan täyspäinen kohtele eläimiä noin. Mitä tulee valjakkokoiriin, niin nehän elävät innosta päästä vetämään, ovat jalostettuja siihen. Joku tietysti ottaa sellaisen koiran kerrostaloonkiin, mikä on vähintään valitettavaa. Mutta anyway, nämä kyseiset koirat tuskin ovat vedelleet yhtään mitään.. Surullista, niin surullista.
- vtun_sairaita_nämä
Jos on jonkinnäköinen tarhaviritelmäkin ollut ulkosalla, niin luulisi sanan leviävän hyvinkin laajalle että mikä talo asukkaineen on kyseessä. Tuomiosta viimeistään selviää, otaksuisin.
- hyi_helvetti
Miltähän tuntuu olla ihmishirviö.. On se surullista mihin jokin ihminen voi kyetäkään koiriensa kanssa..
- terveisettäältäkin
..koiriensa suhteen siis.
- kauppareissu
Ajatella, minkälaisia saastoja tämäkin kylä päällään kantaa.
- Ressut
Heille on nähtävästi jätetty yksi koira, joka oli vielä hyvässä kunnossa... 😨
- Paussi
Ressut kirjoitti:
Heille on nähtävästi jätetty yksi koira, joka oli vielä hyvässä kunnossa... 😨
Toivottavasti kylillä pidetään silmät auki ja on pokkaa tehdä eläinsuojeluun ilmoitusta jos näkee tätä taloon jäänyttä koiraa kaltoin kohdeltavan.
- someraivo
Joopajoo #someraivo
- Malamuutit
Kyllä saa someraivota. Jukolauta ku eläimet kuolee NÄLKÄÄN! Talvipakkasilla ilman ravintoa teljettynä häkkiin. Ei ole pahasta pitää naapurustoa silmällä, ilman kyyläämistä. Toivottavasti omistajat saavat tarvitsemaansa hoitoa.
- Joopasenkinjoo
Malamuutit kirjoitti:
Kyllä saa someraivota. Jukolauta ku eläimet kuolee NÄLKÄÄN! Talvipakkasilla ilman ravintoa teljettynä häkkiin. Ei ole pahasta pitää naapurustoa silmällä, ilman kyyläämistä. Toivottavasti omistajat saavat tarvitsemaansa hoitoa.
No mitäpä tästä #someraivosta taas oli hyötyä? Kysympä vaan
- Epäilijä
Tietääkö joku tästä jotain? Mulla on nimittäin vahva epäilys, että kyseisen pariskunnan nainen asuis nykyään Oulussa. Sillä on ainakin yks koira ja siinä on jotain hämärää ja haluaisin tietää onko tää tuo kyseinen tyyppi.
- Hullujaonmoneenjunssn
Rouvalla on punertavat hiukset. Herralla jo uusi naisystävä.
- Anonyymi
Tuleehan nuo nimet selville kun asia on käsitelty oikeudessa?!
- Anonyymi
Onko tästä tapauksesta ollut missään ratkaisua??
- Anonyymi
Eikös isäntä oo tai ainakin ollut Kuusamossa ilmeisesti rekikoirapuljussa töissä tän jälkeen? Pitäs kieltää työnteko eläimien parissa. Niin surullinen ja oksettava keissi tämä oli. Linnaa, sakkoja ja ikuinen eläintenpitokielto
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191642
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991478Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36884Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29849Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38791Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50766Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56718Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43718Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37710Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37673