Ihosyöpä nuorella

Panikoinkoturhaan

Kiinnitin huomiota muutamaan luomeen, jota oon käynyt näyttämässä kouluterkkarille, joka sitten varata mulle koululääkäri ajan. Kuinkahan tod. Näköisesti voi pelkän luomen ulkonäön perusteella nähdä onko kyseessä normaali luomi vai pahemmassa tapauksessa jotain syöpää tms. Vai pystyykö sanomaan vasta kun luomi poistettu ja otettu testit? Yksin luomista on muuten aika normaalin näköinen, mutta reunat epätasaisesti ja vaalenee reunoille päin. Siinä luomessa on kaksi mustaa pistettä enkä ole varma milloin ne ovat ilmestyneet. Tarkasti jos kattoo luomessa niin siinä on myös tummemman ruskeampia kohtia, kokoa luomella reilu sentti. Toinen luomi on taas tosi tumma ,lähes musta. En oo tarkemmin pystynyt tutkimaan sitä kun se on vaikeassa paikassa johon en helposti näe. luomen reunat on aivan vähän punertavat välillä. Silläkin kokoa on ainakin 1 -1,5cm. Sen vieressä on pieni todella tumma luomi kans. Sitte kyljessä muuten normaalin näköinen todella tasapyöreä luomi, joka on tosi paljon irti ihosta. Mulla on vaalea iho, joka harvemmin palaa mut menee tosi punaiseksi helposti. En käytä aurinkorasvaa melkein ikinä (tiedän, todella tyhmää). Maalailenko nyt turhaan piruja seinille vain odottaen pahinta? Kans se huolestuttaa varsinkin, kun oon lukenut näistä ja monessa paikassa mainittiin ihosyöpien lisääntyvän nuorillekkin. Help?

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuule ei sulla varmaan mitää hätää oo. Mä oon 15-vuotias poika jolla oli sama ongelma. Kävin sit koululääkärillä ja se katto niitä. Sit se sano et varaa mulle ajan luomenpoistoon kun mullaki on muutama luomi vähäse epämuodostuneen näkönen. Sit parin viikon päästä menin sinne. Se lääkäri katto niitä vielä sellasella dermatoskoopilla ja ne oliki hyvänlaatusia. Ei tarvinnu onneks poistaa. Tässä on vielä sulle sellanen opetus, että jos useampi luomi näyttää oudolta, se on PALJON epätodennäkösempää et sulla ois mitää niissä. Lääkäri sano ainaki mulle että ne kasvaa vaan mun ihon mukana ja on siks väliaikasesti oudon näkösiä. Uskon että sulla on sama homma.
      Ei ois ehkä kannattanu tehä tota samaa vorhettä ku mä että alat googlettamaan liikaa. Siitä tulee yleensä vaan turhaa ahdistusta... tai no, voihan netistä kattoo mutta mee vaan suoraan lääkärille jos huomaat jotakin outoa.
      Mutta tsemppiä sulle ja kuten sanottu, ne luomet on vaan siks tommosia ku sun iho luultavasti kasvaa. Ja sä kyllä taidat panikoida turhaan ;)

    • Anonyymi

      Kannattaa myös kuvata ne puolen vuoden välein ja kattoo sit et onks muuttunu. Luultavasti niistä tulee jossain vaiheessa ihan tarkkarajasia taas.

    • Anonyymi

      Ok oon myöhässä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2524
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      284
      2215
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      140
      1186
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      58
      993
    5. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      898
    6. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      854
    7. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      106
      808
    8. Haluathan nainen edelleen?

      Että hän saa nauttia sinusta. Kun aika on...
      Ikävä
      65
      807
    9. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      72
      807
    10. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      71
      805
    Aihe