kissa on sairas

Sairasmirri

Hei kissalla alkoi iltapäivällä lauvantaina (10.2) sairastelu aamulla leikki ja söikin mutta illalla oli alakuloinen ja seuraavana yönä oksenti. Sunnuntaina ei syönyt ei juonut pistin ruiskulla suuhun vettä joka tuli melko pian ulos. Juotin ruiskulla sunnuntaina monta kertaa ettei kuivuisi. Kissa monesti samana päivänä oksenti. illlalla oli 40,5 astetta kuumetta annoin yölläkin vettä jonkin verran. Maanantai aamuna menimme heti kun saimme ajan lääkäriin kuumetta oli siellä 39,6 astetta. Lääkäri tutki kissaa ja totesi että jossain on tulehdus ja antoi pahoinvointilääkkeen ja kipupiikin, antibiotti kuuri ja kipulääkettä sain kotiin kissalle. Kissa reipastui melko pian eikä ole oksentanut enään. Samana päivänä illalla joi itse jo vähän. Tiistaina eli tänään aamulla kissa nauku ulos ja on vähän virkumpi mutta vielä on alakuloinen, nukkuu kokoajan ja eikä meinaa syödä tai juoda. Hirvenlihaa ja tonnikalaa on vähän syönyt olen juottanut ruiskulla pari kertaa. Mirri kun kävelee niin sillä on selkä vähän ylöspäin mutkalla. Kissa kuitenkin kehrää. Syliin kun ottaa ja tunnustelee niin ei arista mitään kohtaan pikemmin nauttii kun puristelee masua. En päästä kissaa ainakaan pitkäksi aikaa ulos ennen kuin syö ja juo normaalisti. Lauvantaina kissa meni piilon vanhan navetan ylisille varmaan kuolemaa odottamaan hain kissan sieltä sisälle. Mirri on maatiais kissa pitkäkarvain ja on terveenä joka päivä ulkona. 7v vuotias kissa eikä ole montaa yötä ollut ulkona koska täällä liikku kettuja, susia! Entinen pörri kissa joutui ketun suuhun:(

8

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sairasmirri

      Kissa on käynyt kakalla viimeksi sunnuntai aamuna muttei ole kyllä paljon syönytkään

    • sattuujatapahtuku

      Ulkokissat on lyhytikäsiä, puilikuntosena sen ketut nappaa.Jos haluat et elää kauemmin, älä jätä yksin ulos.Meillä jäi kissa auton alle, matkaa on kuitenkin tielle kilometri, niin ei uskottu sinne menevän.Ollaan rotukissaa harkittu, sitä ei ulos lasketakkaan.

      • eirääkkäjile

        elä ota kissaa, kun et tiedä sen pitämisestä mitään. parempi kaikille, kun et ota.


      • Topsiii

        Kyllä rotukissakin ulkoilua ja liikuntaa tarvitsee siinä missä maatiainenkin. Kissa valjaisiin ja kissan kanssa lenkille mars. Turvallista ulkoilua.


      • Taitotassuissa
        eirääkkäjile kirjoitti:

        elä ota kissaa, kun et tiedä sen pitämisestä mitään. parempi kaikille, kun et ota.

        Minä pidän seuraavan rotukissani lakien mukaan,joten se eläinrääkkääjä on joku ihan muu.Kannattaa siis tutkia asioita ennenkun aivopierujaan päästelee.

        Tarkoitus on kyllä ulkoilla kissan kanssa, tarhakin on jo duunnitteilla.Mutta ei jätetä sitä vaaroihin yksin heitteille, ettei menehdy ennenaikasesti.
        Tiedän kissanpidosta paljon, olen tietoinen laeista jotka kissaa koskee.Sekä eläinlääkäreiden ja eläinsuojelun kirjoitukset aiheesta on tarkkaan luettu.Jotta osataan huolehtia lakien puitteissa, ja tarjota ulkoilua , leikkiä ja virikettä sisällä ja ulkona.


      • Taitotassuissa
        Topsiii kirjoitti:

        Kyllä rotukissakin ulkoilua ja liikuntaa tarvitsee siinä missä maatiainenkin. Kissa valjaisiin ja kissan kanssa lenkille mars. Turvallista ulkoilua.

        Kissa on vasta varattu, kesällä alkaa suuren aitauksen rakennus ja sisustus.Ja valjaatkin hommataan, jotta kisuli saa turvallisesti tutustua lähimetsiin ja peltoihin😁


      • eisullekissaa
        Taitotassuissa kirjoitti:

        Minä pidän seuraavan rotukissani lakien mukaan,joten se eläinrääkkääjä on joku ihan muu.Kannattaa siis tutkia asioita ennenkun aivopierujaan päästelee.

        Tarkoitus on kyllä ulkoilla kissan kanssa, tarhakin on jo duunnitteilla.Mutta ei jätetä sitä vaaroihin yksin heitteille, ettei menehdy ennenaikasesti.
        Tiedän kissanpidosta paljon, olen tietoinen laeista jotka kissaa koskee.Sekä eläinlääkäreiden ja eläinsuojelun kirjoitukset aiheesta on tarkkaan luettu.Jotta osataan huolehtia lakien puitteissa, ja tarjota ulkoilua , leikkiä ja virikettä sisällä ja ulkona.

        pysy vain erossa kissoista. et sinä niistä mitään tiedä. paras kaikille, jos et ota. aika toivoton tilanteesi on, kun pierut aivoista tulee. ei voi enää lääkärit auttaa sua.


    • Sairasmirri

      Mirrillä lähti paska liikkeelle ja voi hyvin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      254
      1824
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      13
      1282
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      209
      1229
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1105
    5. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      903
    6. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      884
    7. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      64
      883
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      826
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      790
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      783
    Aihe