RT 15.2 Muhoksen seurakunnan pappi Soili Tuusa

Suojatyöpaikka

Tuusa toteaa RT:ssä että hänellä ei ole aikaa raamattupiirille.
Haluaisin että tutkittaisiin tuommoinen väite.
Veikkaan että todellinen viikkotyöaika jää aika vähäiseksi.
Muhoksen kirkkoherra vastatkoon tähän ja selvittää pastorin viikkotyöajan.
Ja jos todella tekee jotain 40 tuntia viikossa niin siihenhän voi helposti lisätä muutaman tunnin.

11

2504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain.mies

      Ei ole naisen tehtävä pitää raamattupiirejä, eikä kyllä toimia pappinakaan..

      • oltavahengenmies

        Näin on. Tuusa kirjoitti Kalevaan. Kirkkoa pitää tukea että se noudattaisi Raamattua, joka on muuttumaton. Vapaita- ym. suuntia ei tarvita, koska ne eivät ole Raamatun mukaisia. Ei myös lestadiolaisuuskaan.- Naisella on oma paikkansa seurakunnassa. Ei opettajana. "Minä en tahdo että nainen opettaa". -Muhoksella taitaa olla kaksi naispappia? Ei taida olla yhtään uskoon tullutta pappia. Pelkästään teologeja.


    • Sanankuulija

      On täysin ymmärrettävää, että apostolisen uskon torjuvassa uskonnollisessa yhdyskunnassa aikaa ei löydy Jumalan sanalle. Sen sijaan pelkästään naisille tarkoitetulle "tilaisuudelle" ja "draamalle" saarnan sijasta kyllä aikaa löytyy, kuten alla olevassa artikkelissa todetaan.

      "Jos Muhoksen naisten messussa on joka kerta noin sata osallistujaa, täytyy pelkästään naisille tarkoitetulle tilaisuudelle olla selkeä tarve, toteaa vs. seurakuntapastori Soile Tuusa. "

      "Saarnassa naisten arkeen menneinä vuosina paneudutaan draaman avulla. "

      https://rauhantervehdys.fi/2017/03/muhoksen-naiset-haluavat-oman-messun/

      Vrt.

      Mark. 3:14
      Niin hän asetti kaksitoista olemaan kanssansa ja lähettääksensä heidät saarnaamaan,

    • uskonkastetaan

      No kuinka monta naista oli Jeesuksen ollessa maanpäällä Jumalan sanan julistustehtävissä. Yhtään naisapostolia ei ollut, koska Raamatussa kirjoitetaan eli Jumalan sanassa " Nainen vaietkoon seurakunnassa".

      No Raamattutunteja ja Raamatun opetusta voi antaa kuka tahansa uskoon tullut tai Pyhään kolminaisuuteen uskova ihminen.

      Uskovaisia ihmisiä, aikuiskasteen ottaneita ei varmaankaan ole Luterilaisissa seurakunnissa moniakaan. Luterilaiset kastavat lapsensa, koska Raamatussa ohjeistetaan näin: " Sallikaa lasten tulla minun tyköni". Raamatussa ei ole kirjoitettu mitään pienten lasten kastamisesta nimenannon yhteydessä. Tällaiset niemenantoon ja pienten lasten kastaminen on Raamatun vastaista, ihmisen omaa keksintöä, jolla TAATAAN SEURAKUNTIIN VERONMAKSAJAT. Lapsihan ei ymmärrä mitään, kun hänet viedään kirkkoon kastettavaksi, vanhemmat kantavat lapsen kirkkoon papin kastettavaksi,.....AIKUISENA SITTEN HAVAHTUU KUN HUMAA, ETTÄ ON OLLUT VERONMASAJANA LUTERILAISESSA KIRKOSSA VASTON OMAA TAHTOAAN!

      Niin kun huomaa ettei sieltä kirkosta juuri mitään saakaan. Rippikoulukaan ei ole mainittu Raamatussa.

      "Se, joka uskoo kastetaan", sanoo Iso kirja. Jeesuskin kastatti itsensä aikuisena Jordan virrassa, Jeesuksen kastoi Johannes. Siis vasta aikuisena, jolloin Jeesus itse päätti omasta uskostaan ja kasteestaan.

      • sitä.ei.oteta

        Et taida tuntea Raamattua kovin hyvin etkä myöskään alkukieltä. Vaikka kuinka sinne veteen upotetaan niin se ei ketään pelasta. Ainoastaan se pelastuu jolle on Jumalan Henki annettu ja joka on siis kastettu Jumalan Pyhällä Hengellä.


    • onkouudestisyntynyt

      Ei tietenkään ole aikaa Raamattutuntien pitämiseen, jos ei oikein pidä muutenkaan naisena kiinni Raamatun kirjoituksista. Moni hakeutuu papiksi ei kuitenkaan ymmärrä mikä on syynä omaan naispappeuteensa.

    • raharatkaiseetyön

      Muhoksen seurakunnassa on työntekijöitä, joilla ei ole uskosta tietoakaan, rahan takia ovat siellä.

    • Lyhyt_kysymys

      Mitä jos tulisitte 2000-luvulle?

      • PyhäRaamattu

        Mikään vuosisata, vuosituhat ei muuta Jumalan sanaa.

        Joten naispappeuttakaan ei voi olla 2000-luvulla uskovien seurakunnassa, koska Raamatussa ei ole mainintaa asiasta. Maininta " Nainen vaietkoon seurakunnassa ", löytyy kyllä. Samoin siellä on apostoleista kerrottu tarkkaan, millaisia heidän tulee olla. Niin kuin homoudesta Raamatussa on maininta Sodoman ja Gomorran, Jumalan kauhistus. Ja tällä 2000-luvulla esitetään homojen vihkimistä, joka on täysin Jumalan sanan vastaista. Mihin on Luterilainen kirkko mennyt? Se on kadottanut Jumalan Sanan ja Jumalan kunnioituksen.

        Otetaanpa esimerkkinä sateenkaari ihmiset. Mitä se on? Jumalan luomassa sateenkaaressa on seitsemän väriä, mutta tuossa toisessa homojen ym kaltaisten sateenkaaressa on vain kuusi väriä. Luku 666 on Raamatun mukaan pedon luku. Ajatelkaa ihmiset. Mihin todella luterilainen kirkko on mennyt.

        Tuusa siis on maininnut, jotta kirkkoa tulisi tukea. Kyllä täällä tarvitaan vapaita suuntia, jotka pitävät kiinni Pyhän Raamatun sanasta. Tarvitaan seurakuntia, jotka tosiaan pitävät kiinni siitä, että Jumalaa, Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä kunnioitetaan ja niihin uskotaan.

        Joten on aika herätä huomaamaan tämän 2000-luvun kauhistukset.


      • uskovaei-evlutsrk
        PyhäRaamattu kirjoitti:

        Mikään vuosisata, vuosituhat ei muuta Jumalan sanaa.

        Joten naispappeuttakaan ei voi olla 2000-luvulla uskovien seurakunnassa, koska Raamatussa ei ole mainintaa asiasta. Maininta " Nainen vaietkoon seurakunnassa ", löytyy kyllä. Samoin siellä on apostoleista kerrottu tarkkaan, millaisia heidän tulee olla. Niin kuin homoudesta Raamatussa on maininta Sodoman ja Gomorran, Jumalan kauhistus. Ja tällä 2000-luvulla esitetään homojen vihkimistä, joka on täysin Jumalan sanan vastaista. Mihin on Luterilainen kirkko mennyt? Se on kadottanut Jumalan Sanan ja Jumalan kunnioituksen.

        Otetaanpa esimerkkinä sateenkaari ihmiset. Mitä se on? Jumalan luomassa sateenkaaressa on seitsemän väriä, mutta tuossa toisessa homojen ym kaltaisten sateenkaaressa on vain kuusi väriä. Luku 666 on Raamatun mukaan pedon luku. Ajatelkaa ihmiset. Mihin todella luterilainen kirkko on mennyt.

        Tuusa siis on maininnut, jotta kirkkoa tulisi tukea. Kyllä täällä tarvitaan vapaita suuntia, jotka pitävät kiinni Pyhän Raamatun sanasta. Tarvitaan seurakuntia, jotka tosiaan pitävät kiinni siitä, että Jumalaa, Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä kunnioitetaan ja niihin uskotaan.

        Joten on aika herätä huomaamaan tämän 2000-luvun kauhistukset.

        Nimimerkin" PyhäRaamattu" kirjoitus laittoi minut ajattelemaan.
        On monia syitä, miksi Tuusa ei halua pitää Raamattutunteja. Raamattuun uskominen ja Jumalan Sanassa pysyminen váatii tämän päivän ihmiseltä todellista uskoa.

        Pyhän Raamatun sana on ja pysyy sellaisena kuin se on ollut kautta aikain. Jumalan Sanan sisältö ei voi muuttua, vaikka elämmekin 2018- vuotta. Kirkon, Evankelisluterilaisen seurakunnan tulee kunnioittaa Jumalaa, Jeesusta Kristusta ja Pyhää Henkeä.

        Kirkko ei voi olla ihmisten mielihalujen mukainen. On yhteiskunnassa millaisia ilmiöitä tahansa, niin kirkon on pysyttävä Pyhän Raamatun mukaisena seurakuntana.

        Naispappeus on eräs yhteiskunnan muoti- ilmiö, tullut tasa- arvoasioiden myötä.

        Syy miksi koko Suomessa Evankelisluterilaisesta kirkosta eronneita on valtava määrä, johtuu juuri yhteiskunnallisten asioiden hyväksymisestä Evankelisluterilaisiin seurakuntiin. Huom. olivatpa nuo yhteiskunnalliset asiat Jumalan Sanan vastaisiakin, niin niitä on hyväksytty kirkkoon Jumalan kauhistuksina.

        Jumalan kauhistuksista kertoo Pyhä Raamattu Ilmestyskirjassa ja Uusi Testamentti kertoo meille niitä asioita, joita Jumala ei hyväksy. Jumalan Sanassa varoitetaan monista asioista, mutta eivät edes kaikki seurakunnassa työskentelevät ota niistä varoituksista oppia.

        Sateenkaarikansa on jopa marssinut monet kerrat Euroopan eri kaupungeissa saadakseen hyväksyntää osakseen. Kirkko on se paikka, johon tämä kuuden värin joukko haluaa vihkimisensä vaikka väkisen. Tuo joukko haluaa rienata kristillistä kirkkoa, se haluaa nimenoman pahuuden ja synnin pääsevän kirkon ovista ja ikkunoista ja tuo joukko on jo saanut monet papit ja joitakin piispoja kannattajikseen. Seurauksena on Pyhää Raamattua kunnioittavan kirkkokansan kato. Seurauksena on ollut nyt jo kirkollisveron nosto joillakin paikkakunnilla . Itse lähdin pois juuri näiden asioiden takia kirkosta ja liityin sellaiseen seurakuntaan, joka pitää kiinni Jumalan Sanasta. Tein hyvän ratkaisun, en ole katunut.


    • usoviasiellätäällä

      En tiedä yhtään ihmisten perustamaa "seurakuntaa" joka olisi raamatun mukainen. Yksittäisiä ihmisiä on kyllä siellä täällä jotka pitäytyvät Raamatussa ja sen totuudessa. He muodostavat seurakunnan, hengellisen sellaisen. Kaikkein raamatullisin seurakunta on ollut kirkko alun perin. Muut ovat lähteneet jo alunalkaen harhaan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      201
      9599
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4365
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      113
      3936
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      97
      3817
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      201
      3347
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2827
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1357
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      70
      1327
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1154
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1141
    Aihe