Olen ostanut joitakin monetan mitataleja yksityishenkilöiltä Suomesta.
Mielenkiinnosta punnitsin mitaleja tarkkuusvaa-alla ja huomasin että saattavat painaa jopa yli gramman vähemmän kuin moneta ilmoittaa, joskus hieman ylikin.
Väärennöksistä tuskin on kyse koska mitalien ominaispaino vastaa aika tarkasti 92.5 hopea pitoisuutta. Mitalit myös soivat kuten hopealla on tapana.
Onko tällainen paino vaihtelu normaalia proof laatuisissa mitaleissa?
Onko esim. sijoituskolikoissa yleensä painoa hieman yli ilmoitetun, että on ainakin varmasti 1 unssi hopeaa, kultaa tms?
Keräilymitalien paino
Ihmetteleemitaleja
1
208
Vastaukset
- kerääjä
Proof laatu ei tarkoita painon tarkkuutta (Proof -laatuiset eli peilikiiltoiset). Monetalta voi odottaa ihan mitä tahansa - mutta todelliset keräilymitalit ja rahat tulevat muista paikoista. Ostat 100€ ja myyt kymmenen vuoden päästä netissä 90€ - ei oikein kannattavaa. Kulta pitää arvonsa, hopea on vain hopeaa. Mistä päättelit ominaispainon? Punnitsit ja laskit vain upotit veteen?
Itse on suosittele monetan tuotteita, enkä myöskään osta ko tuotteita, en edes halvalla.
Pieni vinkki - Proof -laatuiset ovat entisiä jos olet käpelöinnyt pintaa paljain käsin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi5710050Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit126805Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j736105Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?586003Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset114252Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja464140Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus203675Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html2813225Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k582883Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?442388