Keräilymitalien paino

Ihmetteleemitaleja

Olen ostanut joitakin monetan mitataleja yksityishenkilöiltä Suomesta.

Mielenkiinnosta punnitsin mitaleja tarkkuusvaa-alla ja huomasin että saattavat painaa jopa yli gramman vähemmän kuin moneta ilmoittaa, joskus hieman ylikin.

Väärennöksistä tuskin on kyse koska mitalien ominaispaino vastaa aika tarkasti 92.5 hopea pitoisuutta. Mitalit myös soivat kuten hopealla on tapana.

Onko tällainen paino vaihtelu normaalia proof laatuisissa mitaleissa?
Onko esim. sijoituskolikoissa yleensä painoa hieman yli ilmoitetun, että on ainakin varmasti 1 unssi hopeaa, kultaa tms?

1

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerääjä

      Proof laatu ei tarkoita painon tarkkuutta (Proof -laatuiset eli peilikiiltoiset). Monetalta voi odottaa ihan mitä tahansa - mutta todelliset keräilymitalit ja rahat tulevat muista paikoista. Ostat 100€ ja myyt kymmenen vuoden päästä netissä 90€ - ei oikein kannattavaa. Kulta pitää arvonsa, hopea on vain hopeaa. Mistä päättelit ominaispainon? Punnitsit ja laskit vain upotit veteen?

      Itse on suosittele monetan tuotteita, enkä myöskään osta ko tuotteita, en edes halvalla.

      Pieni vinkki - Proof -laatuiset ovat entisiä jos olet käpelöinnyt pintaa paljain käsin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      187
      11458
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5459
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2727
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2375
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1851
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1815
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1604
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      41
      1460
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1426
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      38
      1387
    Aihe