Eli olen kiinnostunut tasa-arvosta, naistutkimuksesta ennenkaikkea. Kannattaako näinollen hakea sosiologiaa lukemaan vai sosiaalityötä? Mitä eroa, ja jos huomaa, ettei kyseinen ala ole sitä mitä haluaa tehdä, niin onko mahdollista ns. sisäisen vaihdon kautta päästä toiselle linjalle? Kertokaa näkemyksiä.
Sosiaalityö vai sosiologia
5
830
Vastaukset
- luulisin
sosiaalityö ja sosiologia ovat kaksi eri ainetta ja melko erilaisia vieläpä
- jablaa
Eikö mitenkään voi tutustua ITSE alaan edes sen vertaa, että tietäisi mitä on lähdössä opiskelemaan???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Tajuatko, tollo? - fasfads
jos naistutkimusta haluat opiskella niin luultavasti hyvistä aloista on kirjallisuustiede.
Sosiologia on kyllä tuohon sun suuntautumiseen paljon parempi ala.- iippis
vähän samaa olen itse miettinyt. ilmeisesti sosiaalityö antaa valmiudet työskennellä kunta- ja valtionlaitroksissa sosiaalityöntekijänä tai jotain. sosiologia on teoreettisempaa. jos naistutkimuksesta olet kiinnostunut niin sosiologia on parempi.
- ota selvää
Sosiologia ja sosiaalityöhän ovat aivan eri asioista!
Nimi on ehkä sama, mutta ne on aloina aivan erilaisia. Sosiologiassa tutkitaan ihmisen käyttäytymistä (yhteiskunnan jäsenenä tai ryhmässä), mutta sosiaalityö selvittää lähinnä kotitalouksien tai yksilön elämää ja arkea. Sosiologiaa sovelletaan mm. markkinoinissa, sosiaalityötähän tehdään perheiden arjen ongelmien helpottamiseksi (karkeasti jaoteltuna).
Jos haluat opskella naisasiaa, valitset tietenkin sosiologian ja sivuaineeksi naistutkimuksen.
Käy tsekkaamassa valtiotieteellisen tdkn sosiologian ja sosiaalityön laitoksen tutkimuksia tai graduja niin huomaat eron, mistä on kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2246979Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61847Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733