Lara Croft täyttää tänään vuosia

TR-fani

Alkuperäisen kaanonin mukaan 14. helmikuuta 1968 syntynyt Lara Croft täyttää tänään 50 vuotta. Onnea Lara!

Kuinka moni pelaa tällä hetkellä alkuperäisiä Tomb Raider -pelejä? Itse aloitin Tomb Raider II:n PS One -version äskettäin.

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • werkku1

      Myöhäiset onnittelut hälle.
      Jos muilta peleiltä löytyisi aikaa, olisi mukava tutustua sarjaan uudestaan alusta alkaen.

    • TR-Fani

      Itselle Tomb Raider the Last Revelation on hyvin läheinen ja tunteita herättä peli. Yks keskeisimpiin peleihin kuuluva peli lapsena. Oli vaan pirun vaikea, ja joutu tuvautumaan tasohyppukoodeihin tämän tästä. On muuten pitkä peli. tasoja riittää! Monelle ei välttämättä tule mieleen Tomb Raiderista kauhupelikategoriaa, mutta kyllä minusta ainakin the Last Revelationin voi puhtaasti lukea myös kauhupeliksi.

      Tuossa muutama vuosi sitten talvella pidin Tomb Raider -maratonin. Ja pelasin ekaa kertaa legendaarisen Last Revelationin ilman yhtäkään koodia läpi. Pari kertaa turvauduin Tinavonrottenin (vai mikä oli) läpipeluu videoihin, kun olin aikani miettinyt, että mitä hittoa tässä kuuluu tehdä. Sit hankin Chroniclesin, the angel of darknessin, Legendin, Anniversaryn ja Underworldin, ja pelasin ne järjestyksessä läpi.

      En ole ihan varma onko Crystal Dynamic:sin Lara se sama Lara kuin Coren Lara. Puhumattakaan uusimmasta Tomb Raidersista, jota en ole tosin pelannut, että onko se ollenkaan sama Lara, vaikka nuorempaan ikään perustavuus otetaankin huomioon. Enkä nyt puhu tissien koosta tai lanteen leveydestä, vaan Laran luonteesta, tyylistä, kasvoista ym. Aika halpaa käyttää tunnettua nimeä hyväkseen kehittäessä peliä, jolle pitäisi kehittää oma brändi. Mutta voi olla että käsitykseni muuttuu kun pelaan sitä. Muutenkaan Cryslal Dynamicsin Tombraiderit ei ole samoja Tomb Raidereita kuin Coren.. Coren Tomb Raidereissa oli enemmän sellaista tunnetta, kun taas uudemmat TR:ät on pinnallisempia peli kokemuksia. Mutta tässä onkin kyse asiasta joka koskee laajemminkin vanhoja ja uudempia pelejä verratessa. Peleistä tuli 00-lukua edetessä hyvin helposti pureskeltavia ja yli hiottuja kaupallisia teoksia, joissa jokin jää uupuumaan, vaikka tekniikan pitäisi päinvastoin mahdollistaa elävämmän kokemuksen. Siinä onkin pohdittavaa, mistä asiassa on tarkemmin kyse.

      Vielä joskus pidän täyden TR-maratonin, ja alotan 1,2 ja 3, joita en ole koskaan pelannut

      • TR-Fani

        Ja The Angel of Darknes ei muuten ole ollenkaan niin huono kuin mitä joistakin peliarvosteluista ym. voi saada käsityksen. Flobiksi se on kuitenkin luettu, ja syyksi siihen miksi Core Desing muuttu Crystal Dynamics:ksi.


      • TR-Fani
        TR-Fani kirjoitti:

        Ja The Angel of Darknes ei muuten ole ollenkaan niin huono kuin mitä joistakin peliarvosteluista ym. voi saada käsityksen. Flobiksi se on kuitenkin luettu, ja syyksi siihen miksi Core Desing muuttu Crystal Dynamics:ksi.

        Core Design siis*


      • TR-fani_2

        Oli muuten vahinko toi sama nimimerkki :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      96
      2179
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1370
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1318
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1038
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      975
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      924
    9. 122
      797
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe