Törkeydet netissä

mitä-mieltä-sinä

Voi että vihaan törkeyksien puhujia netissä! Käyttävät aivan äärimmäisen karkeaa ja rumaa kieltä.
Onko sananvapaus tosiaan sitä, että saa puhua ja ladella mitä rumimpia, alatyylisiä ilmauksia tahansa? En voi ymmärtää. Se on vastoin kaikkia hyviä tapoja, eettisesti, moraalisesti kaikin tavoin niin väärin! --Vaikka olisi vitsiksi ja hauskuudeksi tarkoitettu, joku voi todella kärsiä ja jopa sairastua solvauksista, joita netissä sattuu silmiin. Äsken juuri luin yhden sellaisen näiltä sivuilta.

3

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.loukkaksille

      Tavallaan netti on terapeutti, joka ottaa vastaan aika pahoja paineenpurkauksia. Siitä ne pahat olot joskus lievenevät. Minulta poistettiin nimimerkkikin, kun liikaa päästelin.
      Olen lopettanut pahimpien päästöjen kirjoittamisen. Näin itsekin saan parempaa palautetta.

    • On eräs hyvin suosittu psykologinen teoria, jonka mukaan syntyisi patoumia, joita purkamalla olo helpottuisi. Koko patoumahypoteesi on syntynyt kirjoituspöydällä. Se on oppi, joka on ilman empiiristä varmennusta.

      Halu olla ilkeä ei ole patoutumien purkamista, vaan se on sadismia ja kiusaamista. Se ei vähääkään helpota sadistin oloa, mutta hän ei voi toimia toisin. Hän on oman pahuutensa vanki.

      Kuten jo arvasittekin, me kyöpelit ollaan aina herttasia, luppakorvasia ja lutusia. Vika on vain siinä, et mei olla olemassa.

      • limaklöntsät

        Aggression purkamiseen tulisi löytää/saada/hankkia joitain rakentavia keinoja. Minulle tarjottujen näkemysten mukaan aggression purkaminen ilkeilyyn tai edes turhan puhisemiseen vain vahvistaa tulevaa tarvetta. Siis ilkeily ja tarve olla paha on tietysti eri asia kuin vääryyksien ja ilkeyksien kohteeksi joutuneen henkilön tukahdutettu viha, jota ei ole mahdollista osoittaa alkuperäiselle aggressorille. Ainakaan itsellä ei ole tarvetta asiaan syyttömiä sijaiskärsijöiksi asettaa. Tietysti pitäisi sallia itsensä puolustaminen aggressoria, ilkimystä vastaan... tuppaavat ne vaan selustansa varmistamaan ja puskista huutelemaan niin että ensin joutaa risusavottaan jotta voisi edes nähdä nämä sankarit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe