Keliakiako? mitä syödä?

oireitaon

Voisiko tämä olla keliakiaa, ilmeni yhtäkkiä olen aikuinen:
saan vatsaoireita ja kramppeja myös joskus jos syön esim. leipää, vehnäjauhokeksejä yms. ja vessaan on mentävä noin 5-30 minuutin kuluttua syömisestä. Näin ei aina tapahdu muiden ruokien kohdalla, paitsi niiden joille olen myös allerginen. Olen huomannut että saan erityisesti oireita mallasvehnästä, jota on usein mm. kekseissä. Mitä voin jatkossa syödä? onko pakko luopua leivästi, kekseistä, pastasta? onko pakko ostaa gluteiinittomia tuotteita kun ne ovat paljon kalliimpia?

3

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eihätää

      Kyse voi olla useammastakin asiasta. Vatsan ja suoliston kuntoon voi monet asiat vaikuttaa https://goo.gl/UKGzuB , mutta tärkein asia on tietysti se mitä syö, eli ruokavalio. Omin päin voi kokeilla, mikä ruokavalio sopii omalle vatsalle parhaiten.

    • huhuhhu

      Apteekista voi ostaa keliakiatestin. Mutta kannatttaa mennä lääkäriin, niin että ottavat verikokeet, joista näkee onko keliakiaan liittyviä vasta-aineita. Keliakiaruokavalio on sitten ehdoton, ei muruakaan, ei koskaan.

    • tervevatsa

      Saatavilla on helppo ja nopea kotitesti https://goo.gl/RcxQgh , jolla voi alustavasti tutkia, olisiko kysymys keliakiasta. Tarkempiin tutkimuksiin sitten lääkäriin. Ruokavalioremontti auttaa siinä tapauksessa. Aika iso ruokaremontti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe