Kaikki jotka polttavat tupakkaa kadulla saisi puolestani laittaa vankilaan. Kumma ettei edes puhdasta hengitysilmaa enää saa olla, pitää kadullakin varoa ettei kukaan tule viereen polttelemaan! Kumma jos huomauttaa asiasta sauhuttelijalle saa osakseen pelkkää syyttelyä, mutta itse pitäisi sitten kestää kaikenlaisia myrkkyjä! Jos on pakko polttaa, niin polttakoot kaikki sitten kotonaan poissa muiden ulottuvilta! Kaikki ei näet halua altistua sille paskalle mitä tupakoitsijat tekevät!
Tupakoitsijat vankilaan!
Jo riittää!
10786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei se nyt haittaa pienitupakansavu pysyttele kauempana sitten jos et halua tupakanhajua minä ainakin jatkan polttamistani turha luulla että joutuu vankilaan kun polttaa.
käytä hajustettuja tuotteita, koska ne jos mitkä pilaavat = saastuttavat hengitysilman, sekä sisällä, että ulkona.
Yritäpä selvittää, mitä tämän päivän hajusteet sisältävät.
Moni meistä kaipaa puhdasta ilmaa; moni luulee sitä hengittävänsä, koska 'sitä mikä ei näy ei ole olemassakaan'. Suurin osa ei pysty enää hengittämään puhdasta ilmaa, koska se on melkoinen harvinaisuus ainakin sisätiloissa.
Sinäkö sitten maksat vankilassa asumisen tupakoitsijoiden osalta? Tupakoitsijoita lienee toista miljoonaa Suomessakin. Rahasi eivät varmasti riitä pitämään tupakoitsijoita edes tuntia vankilassa.
Otapa nyt vähän rennommin ja mene tupakalle sinäkin.
Tupakoitsijat eivät vaan ymmärrä, että tupakoimaton haistaa hieman eri tavalla maailmaa, kuin itsensä aistittomaksi sauhutelleet. Lailla pitäisi kieltää moinen huume.
Äiti odotti minua hän silloin poltti myös isäni olen tottunut tupakan hajuun pienestä pitäen pienenä en ymmärtänyt että tupakkahaisee pahalle kun sillouin en polttanut.Nyt kun poltan minusta tupakka haisee tosi hyvälle vaikka koulussa opettajat valittavat että tupakka haisee pahalle varmaan se haisee kun he eivät ole tottuneet tupakanhajuun kotonaan.ehkä se menee niin.Minusta kaikki ketkä polttavat saavat polttaa painukoot muualle valittamasta että tupakka haisee.Mentholin makuiset tupakat ovat miedompia ne eivä haise niin pahalle eikä haju jää hirveästi vaatteisiin kokemusta on.Jos tupakka kielettäisiin tulisi hirveät jonot tupakanvieroitus hoitaan ja sitten tupakkaa alettaisiin myydä salaa.Siitä taas seuraisi enemmän ongelma myös monet jäisivät tyttömäksi afrikassa he kuolisivat nälkään se olisi taas ihmisten syy.Tämä jatkuisi kuinka kauan.....
Koululaisista ja opettajista kuitenkin osa polttaa, joten polttaminen voitaisiin sallia osassa luokkia. Tällöin ei tarvitsisi välitunneilla käydä pitkän matkan päässä tupakalla.
Muuallakin maailmassa poltetaan kouluissa. Mikä siinä on niin vaikeaa ettei Suomessa voida?
Jos nyt tosissasi meinaat että tupakoiva täytyisi saada vankilaan vain siksi että polttaa tupakkaa niin kyllä täällä jollakin hieman taitaa olla ruuvit löysällä. Ja ettekö te häviävän pieni osa saanut jo tuonkin läpi ettei saa ravintoloissa polttaa vaan joutuu lähtemään ulos. Jos ravintolatyöntekijöistä noin 1:20 työntekijästä on savuton niin olen sitä mieltä että sitten voi tietenkin hakeutua työhön jossa ei näitä haitta vaikutuksia ole. Itse polttelen vastakin ulkotiloissa ja haistelen tätä maailmaa muuten ihan samoin kuin kaikki muut aistittomaksi itseäni en ole vielä poltellut. Ja tietenkin jos itselläsi on varaa rahoittaa tupakoivien vieroitushoidot ja vankilassa asustelu niin siittä vaan tekemään ehdotusta lakiin. Ihan miten vain haluat asiat voidaan joko tehdä helposti tai vaikeasti. Mutta jos nyt luokittelet tupakan kiellettyjen aineiden listalle jota polttamalla saa linnatuomion niin mitäs tekisit sitten kun sitä ostettaisiin ja polteltaisiin siitä huolimatta? taitaa olla poliisilla muutakin tekemistä kuin kytätä ihmisiä jotka tupakkaa polttaa. Ja kumma kyllä jos joku polttaa kadulla mene itse sitten kauemmaksi jos häiritsee.
Meillä lukee koulunjärjestössäännöissä koulussa että "koulu aikana tupakointi kielletty koulun alueella jota ei totella ilmoitetaan vanhemmille toisesta poliisille.Koulussa tätä sääntöä ei totella.Opettajat eivät jaksa valittaa jos oppilaat haisevat tupakille.Itsekkin olen haisenut enkä ole saanut lappua kotiin..... näissä tupakointikielto säännössä ei ole mitään järkeä kun nitä ei edes totella.
No mitäpä sillä tupakilla enää tehdään kun on tullu jo ajat sitte paljon kovemmat aineet tyrkylle joita meidän nuoretkin himoitsevat! Mitäs mieltä olette tästä Suomenkannabisyhdistyksestä, joka opastaa ja kannustaa meitä kaikkia semmoseen saastaan, löytyy ohjeet miten kasvatat hamppua ja miten hän oikein hyvin menestyy... Ei muuta ko tupakit pois ja piiput perseeseen!
Vastaappas montako ihmistä armaassa suomessa on tupakoitsija tappanut tupakoinnin vuoksi? Montako huumeen? Montako lääkeiden väärinkäytön vuoksi? Montako juovuksissa?Mikä näistä on vaarallisinta ja mikä tulisi todella olla suuressa valvonnassa? Tupakointia koetetaan kieltää joka tavalla vaarallisena,mutta todella vaaralliset asiat hoidellaan raastuvassa?
Meiltä ihmisiltä on mennyt suhteelisuuden taju asioiden hoito järjestyksessä. Yhteiskunnassa tupakan perään huudetaan isoon ääneen mitenkä vaarallista se on? Laitettaisiin nekin rahat viinan ja huumeiden kanssa tehtyjen kotien rikkomisiin ja poliisien resurssien parantamiseen huume ja muiden rikosten ehkäisyyn. Vielä kerran mikä on ihmishengen hinta,jonka juoppo tai huume rikollinen tekee tai tuhoaa kotinsa? Mikä hinta on niillä uhreilla? Jotka Suomessa surmataan vuosittain?Huumeiden ja Viinan voimalla kertokaa yhden uhrin hinta" joka sen tietää???