Hei! Kertokaapa, varsinkin miehet, millainen on 40 naisellinen nainen.
Naisellinen nainen
Millainen
262843
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
vaikean kysymyksen heitit. Yksi tykkää yhdestä toinen toisesta. Joku arvostaa henkistä puolta kaikki kaikessa ja joku toinen taas ruumillista kauneutta. Naisellisuus löytyy mielestäni katsojan silmistä, se on siis hyvin yksilö keskeinen. Tästä varmaan johtuu, että lähes kaikki löytävät sopivan kumppanin itselleen.
hyvän vastauksen kyllä kertakaikkiaan annoit.Ei siis mitään lisättävää asiaan!
Olen huomannut, että savon seppä antaa aina hyviä ja tarpeen tullen myös hauskoja vastauksia;)
Tyypillinen savolainen vastaus. Ympäripyöreä! Ja tuotakin vastaajaa on heti muutama nainen kehumassa ja mielistelemässä..huh..:(
Olen nähnyt hyvin miehekkäitä naisia, siis hyviä "jätkiä", joissa ei ole naisellisuuden ripaustakaan. Kaikki naiset eivät ole naisellisia!(kauneutta on monenlaista, mutta ei naisellisuutta, eikä siinä auta katsojan silmä):)
Kyllä naisellisuuskin on sisäsyntyistä, siinä missä muutkin. Sitä joko on tai sitten ei!
Jos luulee näkevänsä jokaisessa naisessa naisellisuutta, niin kannattaa tutkituttaa näkönsä ja tarkastaa kantansa asiaan tai olla hiljaa..
itsevarmasti kirjoittelet. Kiellät siis naisellisuuden kanssa sisariltasi....:))) samalla olet kieltämässä heidän ihmisyytensä. Mietippä tätä.
Lähes kaikki naiset löytävät itselleen sopivan kumppanin....tämä jo osoittaa sen, että naisellisuus ei ole harvojen yksin oikeutta, vaan se on kaikille naisille jo synnynnäinen ominaisuus.
Hei, oletkohan aikuinen mies jo? Kovin on suppea tuo näkemyksesi asiaan.
Mitä tekemistä naisellisuudella ja kumppanin löytämisellä on keskenään?
Kyllä niin moni poikatyttö ja vähemmän perinteisesti naiselta näyttävä nainenkin löytää kumppanin, sillä jokainenhan etsii kaltaistaan. Niin mies, kuin nainen!
En ole esim. koskaan mieltänyt nahkapuvussa ja miesmäisesti harppovassa motoristinaisessa yhtään naisellisuuteen viittaavaa. Kiroileminen ja syljeskeleminen vielä vähentää tuota ajattelumallia. (toki heissäkin nykyisin taitaa poikkeuksia olla)
Puhumattakaan ihmisyydestä, jolla ei todellakaan ole mitään tekemistä naisellisuuden kanssa. Kannattaisi tarkistaa aiheen teminologiaa hiukan, sillä siitä voisi vaikka oppia jotain uuttakin. =))
tämä näkemykseni ole tietenkään kaiken kattava, mutta kumminkin riittävän laaja normaali järjellä ymmärettäväksi.
Kyllä naisellisuus on myös osa ihmisyyttä, jos kiellät naiselta naisellisuuden, olet silloin kieltänyt häntä olemasta sellainen ihminen kuin hän on!!!! Siis, naisellisuus on osa ihmisyyttä.
Turhaan sinä esittelet niitä negatiivisia asioitasi naisista "nahkapukuisista tai kiroilevista", heillä on myös oma naisellisuutensa olemassa. Miksi olet sen heiltä kieltämässä ja ajamassa naisellisuutta vain harvojen oikeudeksi. Sinulla taitaa olla median luoma naisellisuus ihanne.
Toisaalta et ole esittänyt vielä yhtään sanaa joka mielestäsi olisi naisellisuutta.
Taitaa vaan olla niin, että olet aivan muusta syystä katkera.
Enhän ole kieltänyt yhtään mitään, enkä keneltäkään, joten olet ymmärtänyt minut väärin.Kysymys on vain mielipiteestä, koska keskusteluhan oli avattu juuri siksi, käsittääkseni.
Perinteinen käsite naisellisuudesta on ollut jo aikojen alusta suurinpiirtein sama.
Eli, kokonaisuudessaan nainen itsessään, itsensä hyväksyminen, ulkoinen olemus>pukeutuminen, siisteys. Varmuus itsestään ja viehätysvoimastaan..
Tuntea olevansa arvostettu ja nainen myös miesten maailmassa! Siis vahvaITSETUNTOINEN ja positiivisesti elämäänsä suhtautuva nainen (yleensä aikuinen).
Barbitytöt ja Marilynit kuuluvat osittain samaan kategoriaan, mutta enempi ulkoisin avuin. Pukeutumisessa ja naisellisessa hömpässä kuitenkin on jotain samaakin.
Hömpässä, joka piirre yleensä "iskee" mieheen kuin mieheen.=)
Miksi olisin katkera, sillä olenhan Nainen ja tiedän sen myös oikein hyvin?!
Totean taas kerran, että jostain syystä pidän tätä forumia hiukan naivien keskustelijoiden "leikkikenttänä".
En jatka enää tätä turhanpäiväistä keskustelua, sillä katson, että naisessa on vikaa, joka kysyy tälläisillä palstoilla näitä kysymyksiä.
Kyllä 40 naisen pitäisi se jo ihan itse tietää!
Niin myös miehessä, jos hän vertaa naisellisuutta kumppanin löytymiseen ja ihmisyyteen. Sorry!
ole tehnyt mitään vertailuja...Lueppa tarkemmin!
Kirjoitit " kokonaisuudessaan nainen itsessään"
Jos tässä ei ole kysymys ihmisyydestä, ihmisenä olemisesta niin johan on ihme!
Tottakai naisellisuus vaikuttaa keskeisesti kumppanin löytymiseen. Jos on etsimässä kumppania itselleen, sitä ei etsi pelkkää
" naista ", vaan kokonaista naisellista naista.
Väitän edelleen, että olet jostain hyvin katkera
ja tulet "leikkimään", kuten itsestäsi ilmaisit, tänne palstoille. Jokohan tämä on sinulle selvää, vai haluatko edelleen leikkiä?
Avaus oli aivan hyvä kirjoitus aiheena. Täällähän on lupa valita itse kenenkin oma aiheensa palstan sääntöjen mukaan...
No sellainen,tyylikäs pukeutuminen,elekieli ja hyvä ryhti.Kauniit hiukset,nylonsukat,sukkanauhaliivit,korkokengät,hienostunut käytös!Ja iloinen hymy!Chanelin jakkupuku!
Tiiäkkö, että tulit kuvanneeksi minut , eihän sulla näkökameraa oo?? *iskee silimää*
Voi mahoton, nythän mä vasta hokasin, että Chanelin jakkupuku onkin tallinnan piraatti, no voi harmi =o(
Miehekkäitä miehiä 40 hän Suomessa ei ole!
Missä metsissä sinä liikut, koska minun metsäni ainakin kuhisee miehekkäitäkin tyyppejä:)
Onneksi, sellaisia miehiä löytyy.. :)
Eivät ole, hävinneet kokonaan maailmasta...
En ole mies, mutta vastaan silti.
Turha alkaa miehiltä kysymään millainen on naisellinen nainen, tietää vastaukset jo etukäteen. Eli ole oma itsesi, se riittää. Ja kenelle ei, that's it! Pidä rima korkealla!
hillitty, himottava, kiihkeä, kurvikas....
Mutta nämä piirteethän löytyy TipuJuusta *miettii*
Kalle on pullat hyvin uunissa ja juu...Tipu ikkunalla...:))
Antoi niin syvällisen kuvauksen Jumaluudesta.
Saako kysyä, mitä hän itse sanoo tähän pinnallisempaaan naisellisuus asiaan?
palstoillahan tapahtuu kaikenlaista, omalla vastuullahan täällä liikutaan, vähän niinkuin heikoilla jäillä, mutta ei liian syvän veden äärellä.
Täällä varmasti tapahtuu ihastumisia niikuin arki elämässäkin, siellä missä olemme.
En periaatteessa hyväksy sellaista naisen kerta käyttö juttua....sellaista esineellistämistä.....pitää siinäkin olla sellaista aitoa välittämistä, ettei kummallekkaan jää paha maku suuhun.
En kuitenkaan ole sellainen tiukka pipo enkä tuomari, se ei varsinaisesti kuulu meidän kenenkään tehtäviin. Pinnallisesta suhteesta olis hyvä pyrkiä syvällisempään pikku hiljaa, onhan se sitten henkisesti paljon antoisempaa ja turvallisempaa..
Onpa mieltä lämmittävää luettavaa.
Asioita on hyvä pohtia joskus syvällisemminkin.
Ja nyt tämä ei enää kuulukaan keskustelun avauksen piiriin :)
... jos nyt mietitään vaikkapa ulkoisia piirteitä ja sitä mikä ei välttämättä ole naisellista niin saatatte muistaa nuo Itä-Saksalaiset naiskuulantyöntäjät. Taisipa homma joskus mennä jopa niin pitkälle, että epäiltiin kilpailevatko he edes oikeassa sarjassaan. Ehkä siinä oli tuo naisellisuus hieman koetuksella :) Samaan kategoriaan laittaisin tämän Mosambikin Maria Mutolan.
No mikä sitten voisi olla naisellisuutta.
Liikkehdintä, äänen sävy, suhtautuminen miehiin, flirtti, herkkyys, empaattisuus ...
Naisellista naista on kuitenkin aika vaikea määritellä, enkä edes tiedä pitääkö naisen välttämättä olla juuri erityisesti naisellinen, ollakseen kiinnostava tai seksikäs.
nainen mielestäni .. ..,,.
:D
on
1. kaunis
2. hyvin pukeutunut
3. siisti suustaan :D
4. hyvin toimeen tuleva (itsensä kanssa)
5. Raitis
6. tupakoimaton
7. hyvälle tuoksuva
8. SEksikäs
9. haluttava
10. siis periaatteessa kaikki Naiset ovat naisellisia :D
No ei varmalla ole:)))) Olet naisten mielistelijä!
- se vähän riipppuuu
- kuka kenellekin kirkastetaan :D
- jokaiselle jotakin :D
noin vaan ihan pienenä vinkkinä naisille
http://groups.msn.com/Nailonnainen
Romaninaiset ovat naisellisia.Ei suomalaisista oo siihen.