Vartijoita liikaa kaupoissa

On aika herätellä kansalaiskeskustelua siitä onko kaupoissa liikaa vartijoita ja onko heidän toimintansa asianmukaista.

On herännyt epäilyjä siitä, että vartijat ovat klikkiytyneet ja liiton kautta voivat saada tietoja, jotka heille eivät normaalissa kansalaisyhteiskunnassa millään tavalla kuulu. Vartiointitoimintaa vaikuttaa etenkin joissakin liikkeissä olevan kymmenkertainen määrä todelliseen tarpeeseen verrattuna. Vartijat esiintyvät hyvin näkyvästi ja toisinaan jopa öykkäröivästi, mikä voi helposti pelottaa asiakkaita pois kaupasta.

Onko paikkakunnalla tarvetta näin näkyvälle ja kookkaalle operaatiolle kaupoissa? Vartijoiden palkat ja liiton jäsenmaksut tulevat kaupan asiakkailta - hammaskeiju ei laita rahaa vartijan työnantajan tyynyn alle.

Nämä palkat ja verottomat liiton jäsenmaksut asiakkaat joutuvat maksamaan tuotteiden hinnoissa.
311480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ainakaan minun, rehellisen asiakkaan näkökulmasta katsottuna, en itse ole huomannut missään olevan liikaa vartijoita niinkuin ylläkirjoittanut tuossa sanoo.
Toisaalta on hyvä jos heitä vaikka olisikin "liikaa", heillä on tai olisi silloin työpaikka ja sitä kautta poissa kortistosta jonne jo nyky-yhteiskunnassa on jo lykätty liikaakin työkuntoista väkeä kevyin perustein.

Jos nyt joku on erikoista niin Pääterveysasema Viipurintiellä...se on kyllä erikoista että sieltä on laitettu kortistoon Vartija/Vahtimestari-ammattikunta!
Kaikenlaisia huume-ja ainetyyppejä kulkee ja juurikin tuon kaltainen paikka tarvitsisi tuon mainitun ammattikunnan palveluja.
Sama koskee tietenkin muitakin terveysasemapisteitä, ei niissä ketään ole kuin vain hentoja hoitajia!
Jos nyt joku on puute niin tuo kyllä on!

Äänestä
  • Terveyspalveluilla ei ole varaa vartiointiinn. Hoitajille vain hälytyslaitteet. Kannattaa mennä itsepuolustuskurssille.

    Äänestä

Kierrätyskeskuksen työntekijäkin repi tänään rinnuksista ja töni väkivaltaisesti.

Äänestä

Lisää vartioita. Rehellinen haluaa näin. Epärehellinen ajattelee toisin.....

Äänestä

Ei lainkaan liikaa, pitäisi vaan lisätä heitä. Goodmannissa on puolet liian vähän. No onneks siellä pyörii poliiseja tämän tuosta, huumekoirat kanssa. Tuo huumekauppa rehottaa liikaa ja varkaitakin on sen myötä!

Äänestä

> Lisää vartioita. Rehellinen haluaa näin. Epärehellinen ajattelee toisin.....

Vartiointi maksaa. Hammaskeiju ei laita rahaa vartijan tyynyn alle. Pitää miettiä mikä on syy miksi tarvitaan paljon vartiointia - se ei ole normaalia.

Pikkuhiljaa syödään nomaalin yhteiskunnan perusta ja korvataan tällaisilla paramilitaareilla ja palkka-armeijoilla, joita ei voi äänestää taikka ei tiedä kuka heidän päälikkö oikein on ja missä istuu (minä tosin tiedän mutta kaikki eivät).

Äänestä
  • Älä nyt höpötä , työpaikka se on missä joku muukin ja jos työpaikkoja alat ihmisiltä kalvaa alta pois niin johan olet ihme hyyppä!
    Kai nyt saat kysymällä selvää vartiointifirman nimen jos on tarvis, sitä kautta löytyy nuo "vartioiden päälliköt" joita tuossa itse kaipaat.

    Ehdotan että normalisoituisit niin ihmisenä kuin salaliittolaisten etsinnältä ainakin nyt vartijoitten suhteen, siirry etsimään salaliittoja ennemmin Hämeenlinnan KokDemujen yhteispuolueesta, sieltä löytyy sontaa ja pimeitä kytköksiä jotka kaipaa tulla päivänvaloon!

    Äänestä

> Ei lainkaan liikaa, pitäisi vaan lisätä heitä.

Kuka on vartioiden päälikkö ja missä istuu? Kertoisitko?

Äänestä
  • Nyt ainakin koko Kanta-Häme on Kiemungin ja muiden Kok/Sd- ääliöiden vartijoina, vaalikarjan mitta on täysi ja KokDem-suhmurien lypsy on loppu !

    Äänestä

Ai että työnantaja maksaa liiton jäsenmaksutkin? Ennen kuulumatonta

Äänestä

On vahva epäily siitä, että vartioiden tosiasialliset pääliköt istuvat paikkakunnan sosiaalitoimessa ja s-marketissa. Mutta kaupunkilaiset eivät halua s-marketin paramilitaareja muihin liikkeisiin pelottelemaan ja öykkäröimään.

Olkoot siellä s-liikkeissa mielensä mukaisesti.

Mutta muissa liikkeissä vartioiden on syytä pitää matalampaa profiilia.

Äänestä

Tosi pimeä aloitus! Eiköhän se ole kaikkien turvallisuuden kannalta parempi nykyään, että vartioita ym. lisätään, että edes kauppaan uskaltaa mennä. Onhan niitä muitakin syitä kuin huumeet esim terrorismi.

Äänestä
  • Sellaisissa kaupoissa joissa me kaupunkilaiset asioivat ei ole mitään tuollaista koskaan. Nuorisokin on tervehenkistä porukkaa.

    Äänestä

Ei ole öykkärivartijoita näkynyt. Kuka tavallinen asiakas menee kauppaan vartijoita ja toisten käyttäymistä katsomaan? Nehän on sinne palkattu, että saa asioida rauhassa. Ei ole häirinnyt koskaan, vaikka silmäilee ne asiakkaita ja mahdollisia varkaita ym.

Äänestä
  • > Nehän on sinne palkattu, että saa asioida rauhassa.

    Kukaan vaan ei tunnu tietävän, että kuka on palkannut ja mistä tietonsa ja määräyksensä ottavat. Me kaupunkilaiset pidetään vartioita silmällä, ettei myyräliitto ala täällä pamputtelemaan ihmisiä ja asiakkaita.

    Äänestä

  • vartioidaan.vartioita kirjoitti:

    > Nehän on sinne palkattu, että saa asioida rauhassa.

    Kukaan vaan ei tunnu tietävän, että kuka on palkannut ja mistä tietonsa ja määräyksensä ottavat. Me kaupunkilaiset pidetään vartioita silmällä, ettei myyräliitto ala täällä pamputtelemaan ihmisiä ja asiakkaita.

    Pistä säkin kuule vielä foliohattu päähäsi senkin psykoosinen uuvatti, luulosairas höntti!🤖

    Äänestä

  • Juuri tuollaisten vartioiden takia me kaupunkilaiset olemme valppaina. Jos tuollainen vartia osuu kohdalle, niin potkut annetaan.

    Äänestä

  • vartioidaan.vartioita kirjoitti:

    > Nehän on sinne palkattu, että saa asioida rauhassa.

    Kukaan vaan ei tunnu tietävän, että kuka on palkannut ja mistä tietonsa ja määräyksensä ottavat. Me kaupunkilaiset pidetään vartioita silmällä, ettei myyräliitto ala täällä pamputtelemaan ihmisiä ja asiakkaita.

    Mistä kaikkialta olet asiaa kysynyt?

    Äänestä

Vartija tuijottelee sua nyt myös Kelassa. Mitä sieltä nyt voi varastaa, paitsi ehkä vessapaperirullan veskistä.

Äänestä
  • Et ymmärrä kuviota. Vartija on koulutettu tuijottelemaan sopivaksi katsottuja kohteita. Vartijalla on kuuma linja keskuspaskiaiseen taustalla, joka laittaa psykologin allekirjoittelemaan lähetteitä hyvin nopsaan tahtiin.

    Eli ei ne "etuudet" olekaan ihan ilmaisia. Tätä kuviota olisi syytä ryhtyä oivaltamaan hyvin monen.

    Äänestä

  • Koko kuviota pyörittää ja johtaa "työväenpresidentit" - nykyinen ja entinen. Keskusp******ille myönnetään kunniamerkkejä vuosittain hyvin hoidetusta hommasta.

    Äänestä

Tuskin sentään, vartijoille maksetaan ihmisten kyyläämisestä niin pientä palkkaa, että todennäköisesti Kelan vartijoilla, jos heitä siis siellä oikeasti on, on tuima ilme vain sen vuoksi että heitä ketuttaa jokaisen tulijan todennäköisesti kuittaavan yhtäpaljon rahaa kuin mitä hän itse saa käteen seistessään vartiossa. Toki siellä on helppoa jättää myös oma hakemus sisään, kun palkka ei riitä.

Äänestä
  • Kyllä siellä on.

    Äänestä

  • > Tuskin sentään

    Kuviota ei ole vaikea ymmärtää, jos vain haluaa.

    Vartijat on jo useaan otteeseen tavoitettu reaaliajassa neuvonpidossa keskusp*******ten kanssa. On vain ajan kyse kun näyttö riittää oikeuteen saakka. Luvaton tekninen tarkkailu on ainakin yksi mahdollinen rikoslaji mutta todennäköisesti on vielä monia muitakin.

    Kyseessä on rahoittajan laatima kuvio ja salainen yksityispoliisi, jota ei voi äänestää eikä kukaan "tiedä" heidän pääliköitään ja määräystensä antajia.

    Tämä kuvio on edellytys sille, että kela saa ylikansallisilta pankkiireilta rahat etuuksiin. Käytännössä otat vastaan "vangin päivärahaa".

    Äänestä

  • Vartioiden paikalliset pääliköt ja määräysten antajat on todettu olevan pari tunnettua paikallispoliitikkoa ja myyräliiton taustap*******t. Keskusmyyrä hälyyttää oitis vartian paikalle, jos luulee että sitä seurataan.

    Se on harhaluuloinen - ei kenelläkään riitä aikaa tai mielenkiintoa mihinkään seurantaan.

    Äänestä

  • tässä.pääliköt kirjoitti:

    Vartioiden paikalliset pääliköt ja määräysten antajat on todettu olevan pari tunnettua paikallispoliitikkoa ja myyräliiton taustap*******t. Keskusmyyrä hälyyttää oitis vartian paikalle, jos luulee että sitä seurataan.

    Se on harhaluuloinen - ei kenelläkään riitä aikaa tai mielenkiintoa mihinkään seurantaan.

    Kieltämättä tuo sana "harhaluuloinen" tulee tässä mieleen. Jostain syystä.

    Äänestä

  • justiinsajuuh kirjoitti:

    Kieltämättä tuo sana "harhaluuloinen" tulee tässä mieleen. Jostain syystä.

    *reps*

    Äänestä

sellaiseksi tämä maailma on mennyt, että vartijoita tarvitaan joka paikassa. ja kyllä ne sen pienen palkkansa ihan itse tienaavat. kun vartija on näkyvillä, näpistykset vähenee ja se on maksavan asiakkaan etu.

Äänestä
  • Paljonko näpistyksiä on verrattuna vartian palkkaan, liiton jäsenmaksuun ja eläkkeeseen? Ei se ole ihan ilmaista sekään. On aina kyseenalaista luoda palkkatehtäviä vartiointiin, koska se houkuttelee luomaan vartioille tekemistä.

    Ihan sama kuin sossun palveluilla - kaikki menee mitä vaan tarjotaan.

    Normaali järkevästi toimiva yhteisö katsoo kaikki sellaiset vartioinnit ihan oman toimensa ohella. Niinhän se on ennenkin ollut

    Äänestä

  • vartiointi.ei.ilmaista kirjoitti:

    Paljonko näpistyksiä on verrattuna vartian palkkaan, liiton jäsenmaksuun ja eläkkeeseen? Ei se ole ihan ilmaista sekään. On aina kyseenalaista luoda palkkatehtäviä vartiointiin, koska se houkuttelee luomaan vartioille tekemistä.

    Ihan sama kuin sossun palveluilla - kaikki menee mitä vaan tarjotaan.

    Normaali järkevästi toimiva yhteisö katsoo kaikki sellaiset vartioinnit ihan oman toimensa ohella. Niinhän se on ennenkin ollut

    Yksi juoksuostoksilla kävijä vie helposti enemmän kuin on vartijan viikon töiden laskutus.

    Äänestä

Asiakasyritys ja Vartiointiliike tuntee vastuunsa kohteesta, niin se panostaa riittävään vartijamäärään arvioidu riskianalyysin mukaan. Tilanteiden hallinta vaatii enemmän kuin yhden vartijan, kun kyse on esim. kauppakeskuksesta. Esimerkiksi teollisuuskohteissa on nykyään liian vähän vartijoita. Joissain ei ollenkaan. Kouluissa ei yhtään. Sairaaloissa voisi olla myös enemmän. Joku kysyy miksi? Suomi ei ole enää mikään lintukoto ja meillä on epävakaata ainesta, joista voi koitua vakaviakin ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuormastasyöjätkö kirjoitti:

On aika herätellä kansalaiskeskustelua siitä onko kaupoissa liikaa vartijoita ja onko heidän toimintansa asianmukaista.

On herännyt epäilyjä siitä, että vartijat ovat klikkiytyneet ja liiton kautta voivat saada tietoja, jotka heille eivät normaalissa kansalaisyhteiskunnassa millään tavalla kuulu. Vartiointitoimintaa vaikuttaa etenkin joissakin liikkeissä olevan kymmenkertainen määrä todelliseen tarpeeseen verrattuna. Vartijat esiintyvät hyvin näkyvästi ja toisinaan jopa öykkäröivästi, mikä voi helposti pelottaa asiakkaita pois kaupasta.

Onko paikkakunnalla tarvetta näin näkyvälle ja kookkaalle operaatiolle kaupoissa? Vartijoiden palkat ja liiton jäsenmaksut tulevat kaupan asiakkailta - hammaskeiju ei laita rahaa vartijan työnantajan tyynyn alle.

Nämä palkat ja verottomat liiton jäsenmaksut asiakkaat joutuvat maksamaan tuotteiden hinnoissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu