Missä distrossa helpointa kääntää lähdekoodista?

thuveko

Jos vaikka on joku ohjelma github,com issa jota voi käyttää vain jos kääntää ensin c lähdekoodista, niin missä Linux distribuutiossa kannattaa yrittää?

4

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaaaaaaaaa
    • Käyttämällä samaa käyttöjärjestelmää ja versiota mikä ohjelman kehittäjällä ollut käytössä.

    • Gentoo ja lähes kaikki tarvittava on valmiina. Arch toinen vaihtoehto. Voi löytyä valmis buildikin.

      • Ohjelmistokehittäjät jakautuvat aika pitkälti Ubuntun ja Red Hatin porukoihin ja Debian on myös erittäin suosittu.

        Siinä sitten on eroa onko käännetty tuotantoversiota vasten vai ei, kun jotkut kehittäjät suosivat kehittäjille tarkoitettua versiota missä uusimmat herkut. Red Hat porukoilla se on tietysti Fedora, Debian väellä unstable tai testing ja Ubuntussa sitten ne väliversiot.

        Helpoiten kääntyy kun on sama käyttöjärjestelmän merkki ja versio kuin kehittäjällä, sillä raaakakoodi on voitu tehdä niin että se kääntyy ja toimii kehittäjän ympäristössä mutta muualla ei ole välttämättä edes yritetty kääntää ja siellä voi olla sitten nysvättävää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      12
      4860
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4764
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      202
      3941
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      52
      3675
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      123
      3624
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      69
      3121
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      117
      2061
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1100
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      907
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      822
    Aihe