Kertokaa

Tupu

Te joilla todettu osteoporoosi,mitkä olivat oireet?Milloin hakeuduitte lääkäriin?Olen lukenut osteoporoosista noin yleisesti ja aina mainitaan luiden murtumisista oireena.Kuitenkin täällä palstallakin ihmisiä joilla ei mitään murtumia ole koskaan ollut ja sairastavat osteoporoosia.Olisin kiitollinen jos vaivautuisitte kertomaan millaisia teidän oireet ennen diagnoosia olivat,kiitos jo etukäteen!

3

1244

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahjopää

      mulla ainakin noi orfenadriinit alko reistalemaan ja kun sain noidannuolen, ni menin lääkäriin. ja tulos paljasti: minulla ei ole osteoporoosia.

    • Heta

      Minulla ei sinäänsä ole mitään vakavia oireita.Kuitenkin luita on ajoittain "kolotellut", siis sellaista jäytävää kipua aina silloin tällöin etenkin pitkissä luissa (sääret,kädet). Mutta kipuja ei ole ollut siinä määrin, että olisin ollut sairaslomalla tai muulla tavalla toimintakyky olisi rajoittunut.Riskitekijöiden perusteella heräsin osteoporoosin mahdollisuuteen.Oleellista on kartoittaa riskitekijöitä osteoporoosin suhteen (esim. perintä, ruokavalio, onko laktoosi-intoleranssia, keliakiaa, kilpirauhasen häiriötä yms.)Puhutaan jo vaikeasta osteoporoosista mikäli tulee pieni energisiä murtumia. Siis murtumat voivat olla oire osteoporoosista, mutta sitten tilanne voi olla jo vakava.
      Parhaiten saat selville oman luustosi tilanteen käymällä luuntiheysmittauksessa. Tutkimusta tehdään ainakin yksityisillä lääkäriasemilla ja siihen pääsee yl. ilman lähetettä.

      • Tietäjätär

        minulla olen jo 60v rupesi särkemään sääriluita.. ostin rautaa söin viikon ja paranin jo parissa päivässä..Nyt ei vuoteen ole särkenyt luita.. olen syönyt Omega3:a ja kalkkia ilman D:ee vitamiiniä..ajatuksena että Omegassa on se jo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1158
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1140
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      611
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      538
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      521
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      475
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe