Vajaatoimintaisen kieliongelmat

Kieliongelmainen

Sairasran kilpirauhasen vajaatoimintaa ja minulla on lääkitys ja arvot kunnossa. Myös vointini kieltä lukuunottamatta on hyvä. Kieleni on ollut jo vuoden ajan ajoittain arka ja piparkakkureunainen. Myös kieli tuntuu kauttaaltaan vähän tervonneelta. On otettu sieniviljelmä ja olen käynyt nenä- ja kurkkulääkärillä ja he eivät osanneet antaa selitystä. Minulla on uurrekieli, mutta sen ei pitäisi aiheuttaa tällaista. Välillä puhuminenkin sattuu, kun kieli käy hampaiden reunoihin. Tuntuu siltä, että kieli on liian iso. Onko kellä ollut vastaavia oireita ja onko siihen saatu apua?

2

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkityn_T3v_5.5
      • puffy.eyes

        Kielen turpoaminen ei ole yleisimpiä oireita kilpirauhasen vajaatoiminnassa, mutta muutaman kerran vuodessa se tulee vastaan suurilla kansainvälisillä vertaistukipalstoilla.
        Yleisin turpoamisharmi on silmissä. Nilkoissakin melko usein.
        Lääkitys vaan riittäväksi, lääkärin suostumuksella tai ilman.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      271
      4979
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      46
      3519
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3474
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2649
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1833
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1630
    7. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      16
      1463
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1448
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1045
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1035
    Aihe