Autotehtaalla työntekijöiden vaihtuvuus suurta

Vuokraorja

Mikä siellä autotehtaalla mättää, kun työntekijöiden vaihtuvuus on niin valtavaa? Onko siinä mitään järkeä, että rekrytoidaan uusia koko ajan, kun edelliset lähtevät? Pitäisikö työoloja muuttaa niin, että työntekijät tuntisivat itsensä ihmisiksi eivätkä orjiksi?

5

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herratyöntekijä

      Valitettavasti työntekijät jaettiin kahteen eri lahkoon jo kakstuhat luvun alussa, on korvattavissa olevat työntekijät joille aina järjestyy kaikkein ikävimmät työt ja kun tulee huonoaika nämä ovat ensimmäisenä uhrattu näitten korvaamattomien edestä.Tietenkin samapeli jatkuu myös nykyisellään korvattavissa olevat joutuvat aina huonompaan asemaan näitten herra korvaamattomien työmiesten edessä ja se näkyy myös palkkapussissa,on selvää että kaikki ei viitsi katsella tätä kaksinaamaisuutta mitä työnantaja harrastaa .

    • jkjio789890

      Taitaa myös tuo utopistinen palkkalupaus olla yksi syy. Ei voida olettaa ja vaatia että ihminen tekisi ylitöitä saadakseen luvatun vuosiansion(30-35000€) lupauksesta riippuen.

    • auswiz

      Varmasti tuo palkkaus ja asuinolot pieni palkka ja keskitysleirejä vastaavat asuinolot ja työn kestoaika

    • Työttömyysturva

      Niille, joilla kokonaistyömatkaan kuluu päivässä yli kolme tuntia. Mukaan lasketaan siis myös matka-aika Turussa tai Porissa linja-autoasemalle kävellen tai muuten. Voitte vapaasti ilman karenssin pelkoa puolen vuoden päästä irtisanoutua tuohon ja esimerkiksi sen aiheuttamaan väsymykseen vedoten ja jäädä ansaitsemallenne ansiosidonnaiselle. Eli koittakaa kestää tuo 26 viikkoa. Sitten voitte jättää työleirin taaksenne ja hengähtää.

    • Oliskonoin

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      191
      5252
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4299
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      75
      3030
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      237
      2455
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      121
      2234
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      80
      1605
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      244
      1327
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      945
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      866
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      855
    Aihe