Mikä siellä autotehtaalla mättää, kun työntekijöiden vaihtuvuus on niin valtavaa? Onko siinä mitään järkeä, että rekrytoidaan uusia koko ajan, kun edelliset lähtevät? Pitäisikö työoloja muuttaa niin, että työntekijät tuntisivat itsensä ihmisiksi eivätkä orjiksi?
Autotehtaalla työntekijöiden vaihtuvuus suurta
5
877
Vastaukset
- herratyöntekijä
Valitettavasti työntekijät jaettiin kahteen eri lahkoon jo kakstuhat luvun alussa, on korvattavissa olevat työntekijät joille aina järjestyy kaikkein ikävimmät työt ja kun tulee huonoaika nämä ovat ensimmäisenä uhrattu näitten korvaamattomien edestä.Tietenkin samapeli jatkuu myös nykyisellään korvattavissa olevat joutuvat aina huonompaan asemaan näitten herra korvaamattomien työmiesten edessä ja se näkyy myös palkkapussissa,on selvää että kaikki ei viitsi katsella tätä kaksinaamaisuutta mitä työnantaja harrastaa .
- jkjio789890
Taitaa myös tuo utopistinen palkkalupaus olla yksi syy. Ei voida olettaa ja vaatia että ihminen tekisi ylitöitä saadakseen luvatun vuosiansion(30-35000€) lupauksesta riippuen.
- auswiz
Varmasti tuo palkkaus ja asuinolot pieni palkka ja keskitysleirejä vastaavat asuinolot ja työn kestoaika
- Työttömyysturva
Niille, joilla kokonaistyömatkaan kuluu päivässä yli kolme tuntia. Mukaan lasketaan siis myös matka-aika Turussa tai Porissa linja-autoasemalle kävellen tai muuten. Voitte vapaasti ilman karenssin pelkoa puolen vuoden päästä irtisanoutua tuohon ja esimerkiksi sen aiheuttamaan väsymykseen vedoten ja jäädä ansaitsemallenne ansiosidonnaiselle. Eli koittakaa kestää tuo 26 viikkoa. Sitten voitte jättää työleirin taaksenne ja hengähtää.
- Oliskonoin
Tässä voi olla yksi selitys....
https://www.youtube.com/watch?v=0D_gtu7rhpg
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun694821KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1893786- 1883501
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783209Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502939- 251984
- 241941
- 1811774
- 301686
- 431385