Millainen poiju? Veneen paino 600kg, syvyys -5m, pohja louhikkoista,suojaisa merenlahti.
Lähinnä että pitääkö kivipohjassa sellainen metallirengas vai pujotetaanko betonilimppuja kettinkiin? Jotenkin intuitio olisi jälkimmäisen puolella mutta rengas toki helpompi.
Poikia ja painoa
16
632
Vastaukset
- Eimahdulaituriin
Perhana kun autocorrect sotkikin tuon otsikon. Kirjoitin poijua ja painoa.
- Poikapainia
Kyllä ne poikapuuhat kuuluu veneilyyn yhtälailla. Ei sitä kannata hävetä yhtään.
- Eimahdulaituriin
Ihan vapaasti ja ennakkoluulottomasti. Laitan kuitenkin uudella otsikolla saman kyssän
- betonikiekko
Kevyt metallivanne ei pidä kuin tuurilla kivilouhikossa, kannattaa käyttää suosiolla betonikiekkoja. Jos pohja on oikeasti louhikkoa eikä tasaista kalliota, riittää painoksi vaikka 200kg, jos taas tasaista kalliota kannattaa paino tuplata 400kg. Itse olen pitänyt 5000kg purjevenettä 600kg betonikiekoilla savipohjassa, hyvin pysyy.
Rengas ~40kg pitää hyvin. Mulla oli sellaisessa 2t purjevene ja veljellä 1,3t moottorivene. Laita tarpeeksi ketjua. 40kg rengas painaa vedessä 35 kg. 80kg betoni painaa vedessä saman.
- MitaanTietamaton
Bossu kirjoitti:
Eikun 70 kg betoni
Tai betonirengas 600 kg. Myydään kaivonrenkaina ja rullaa jäällä hyvin.
- ei.sinne.päinkään
MitaanTietamaton kirjoitti:
Tai betonirengas 600 kg. Myydään kaivonrenkaina ja rullaa jäällä hyvin.
Kaivonrengas ei paina läheskään 600 kg.
- Betoniapiisaa
ei.sinne.päinkään kirjoitti:
Kaivonrengas ei paina läheskään 600 kg.
On niitä painavampiakin. Keveimmät ovat käsin työnneltävissä ja painavimmat on noin tonnisia. Asentaminen on vaan vaikeaa jos ei kuorkki pääse rantaan asti. Ja saattaahan se jäädä lappeelleen. Lisäksi jää ei välttämättä kanna. Siksi ostaisin vaikka kuusi sadan kilon painoista ketjuun. Mutta silloin menee aika paljon kettinkiä. Toisaalta onhan niitä betonielementtwjä kaiken sorttisia. Mutta enpä tiedä, ehkä kuitenkin vaan pitkä rivi noita 25 kilon painoja
- MitaanTietamaton
Muisti saattaa pettää, mutta 120 cm halkaisijaltaan oleva kaivonrengas laskeskelin olevan massaltaan 600 kg. Kaverin kanssa rullattiin se peräkärryyn ja rannassa pois. Talvella rullailtiin se jäätä pitkin pelipaikalle poijuineen ja keväällä se oli pohjassa. Ankkurin, köyden ja soutuveneen kanssa nykäistiin se vielä nurin.
Renkaan idea on siinä, että se kaivautuu tarvittaessa paremmin pohjaan kuin betonilaatat. Meillä ponttoonilaituri on paikassaan usealla betonilaatalla, jotka kelluvat pohjan päällä kaivautumatta. MitaanTietamaton kirjoitti:
Muisti saattaa pettää, mutta 120 cm halkaisijaltaan oleva kaivonrengas laskeskelin olevan massaltaan 600 kg. Kaverin kanssa rullattiin se peräkärryyn ja rannassa pois. Talvella rullailtiin se jäätä pitkin pelipaikalle poijuineen ja keväällä se oli pohjassa. Ankkurin, köyden ja soutuveneen kanssa nykäistiin se vielä nurin.
Renkaan idea on siinä, että se kaivautuu tarvittaessa paremmin pohjaan kuin betonilaatat. Meillä ponttoonilaituri on paikassaan usealla betonilaatalla, jotka kelluvat pohjan päällä kaivautumatta.Aika hankala on liikutella 600kg rengasta, jos ei sitä saa ihan rantaan tai jäälle peräkärryllä. Jos jäälle pääsee autolla, on se tietysti kätevää. Sadan kilon rengasta joten kuten yksi henkilö pyörittää epätasaisessa maastossa kymmenen metriä.
- MitaanTietamaton
Bossu kirjoitti:
Aika hankala on liikutella 600kg rengasta, jos ei sitä saa ihan rantaan tai jäälle peräkärryllä. Jos jäälle pääsee autolla, on se tietysti kätevää. Sadan kilon rengasta joten kuten yksi henkilö pyörittää epätasaisessa maastossa kymmenen metriä.
Ei siinä kolmeen ukkoon kallioisessa ja kivikkoisessa rannassa mitään hankaluutta ollut. Jäätkin oli jo nousseet kevättalvesta rantaan vastukseksi. Oluet toki kannattaa jättää jälkikäteen nautittavaksi ja käyttää enemmän järkeä kuin voimaa. Ehdottomasta rengasta kannattaa pyörittää, kantamista ei kokeiltu...
Netistä tarkastettuna eihän tuo paina kuin 500 kg 10 cm seinämällä. Ojalan laskuopin luvuista on kotvan aikaa tai sitten aikanaan tuli laitettua tuohon vähän saaristolisää. - en.usko
MitaanTietamaton kirjoitti:
Muisti saattaa pettää, mutta 120 cm halkaisijaltaan oleva kaivonrengas laskeskelin olevan massaltaan 600 kg. Kaverin kanssa rullattiin se peräkärryyn ja rannassa pois. Talvella rullailtiin se jäätä pitkin pelipaikalle poijuineen ja keväällä se oli pohjassa. Ankkurin, köyden ja soutuveneen kanssa nykäistiin se vielä nurin.
Renkaan idea on siinä, että se kaivautuu tarvittaessa paremmin pohjaan kuin betonilaatat. Meillä ponttoonilaituri on paikassaan usealla betonilaatalla, jotka kelluvat pohjan päällä kaivautumatta.Ulkohalkaisija 120 cm, sisähalkaisija 90 cm, korkeus 67 cm, tiheys 1800 kg/m^3
=> paino 600 kg.
Mistähän löydät 15 seinämän paksuudella kaivonrenkaita, vai valoitko sen ihan itse? en.usko kirjoitti:
Ulkohalkaisija 120 cm, sisähalkaisija 90 cm, korkeus 67 cm, tiheys 1800 kg/m^3
=> paino 600 kg.
Mistähän löydät 15 seinämän paksuudella kaivonrenkaita, vai valoitko sen ihan itse?Betonin painona käytä ilmassa 2400 kg/m3. Isommasta teräspaalun putkesta saa polttamalla hyviä renkaita pudotella peräjälkeen, ovat rautaromua kun lyhyitä pätkiä ei kannata hitsata toisiinsa kiinni ja pyörivät hyvin.
- Betonia
Betoniakin on erilaista. Mutta minusta tuo a-laiturin ohje https://www.a-laiturit.fi/tee-se-itse/poiju on aika yleispätevä. Voit toki ostaa vastaavia zydeemejä muualtakin. Jos otat pykälää suuremman setin ja laitat betoniharkot vaikka pikku matkan päähän toisistaan, niin eiköhän joku painoista jonkun kivenkolon löydä minne jumittaa.
Ne teräsrenkaat on suosittuja, laittaisin sellaisen vain aika pehmeään pohjaan, jossa se kaivautuu, ja ehkä aika pienelle veneelle.Hyvä pointti teräsrenkaasta kivipohjassa. Nyt on pitkästä aikaa monessa paikassa sen verran vahvat jäät, että betonipainon saisi valettua jään päällä. Laudoista tehdään laatikko, jonka sisään tulee betoni ja raudoitusverkko sekä haponkestävä rengas, johon ketju kiinnitetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784