Tätä kun kirjoitan niin Turpalin ja Pihlan pronssimatsien kohtalot ovat vielä auki.
Epäselvää kuitenkaan ei ole, etyä tuossa on kaksi tosi kovaa judokaa.
Rei!
Epäselvää kuitenkaan ei ole, etyä tuossa on kaksi tosi kovaa judokaa.
Rei!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Kyllä näin on. Fuengirolassa on takavuosina nähty suomalaisilta aiemminkin mitaliotteita.
Kanerva ja Saha taisivat ottaa kultaa 2015 ja Olin hopeaa. Samana vuonna tuli mitskuja muistakin Eju cupeista, kuten Teplicestä.
Sopiva kisa suomalaisille, ei liian kova.
Suurimmalle osalle joukkueesta liian kova!
perusteluja, kiitos.
Oikein sopiva kisa. Olisi vielä voinut ottaa ruotsalaisista mallia ja osallistua isommalla joukkueella. Pari poikaa -66 ja -73 olisi hyvin mahtunut mukaan tiimiin.
Perusteluita "oikein sopivalle kisalle" kiitos!
Pihla ja Turpal olivat oikeassa paikassa. Vili ja Susanna rajatapauksia. Kaikki muut väärässä paikassa. Ruotsalaisista kolme oli oikeassa paikassa. Pari kolme ruotsalaista rajatapausta ja loput ruotsalaisista väärässä paikassa.
Ei tässä ole aikuisten oikeasti mitään järkeä, että hypätään liian isoihin kisoihin ja ekasta tulee aina turpaan.
Onnittelut Pihlalle ja Turpalille.
Tätä logiikkaa en ymmärrä. Siis jos vain ne ottelijat jotka voittavat varmuudella ensimmäisen matsin lähetetään kisoihin ja jos näin toimisivat kaikki niin kuka kisoihin lopulta menisi?
Oikeassa tai väärässä paikassa, oma on asiansa. Tai valmentajan ja huoltajien asia. Ei kenenkään muun.
Ai niin, unohdin. Judossa eletään sosialismissa. Judoyhteisö ja sen eliitti omistaa urheilijat ja päätösvalta urheilemisesta kuuluu kaikille muille paitsi urheilijalle itselleen.
Eikai se että jossain kisassa häviää ekan tarkoita sitä että on väärässä paikassa. Kaikille tulee ekan kiekan tappioita, parhaillekkin.
Samat väärässä paikassa -kaverit valittaa että kotimaassa on kilpailijoita liian vähän. Eikös kotimaan kisoissakin ekan kierroksen häviäjät ole väärässä paikassa? Pysyis salikisoissa vain☺
Pariisi 2024 parhaimmillaan..
Miettipääkä idioottit mitä paineet te aiheutatte näille kirjoituksilla nuorille urheilijoille, Monessa urheillu harrastuksessa olen poikkieni kanssa mukana ollut mutta en missään näin sairaassa toiminnassa.
Sunnuntain ottelupäivä alle 18-vuotiaiden European Cupissa ei tuonut sijoituksia
Suomalaiset ilman otteluvoittoja Pariisissa
Belgian avoimissa suomalaismenestys otteluvoittojen varassa
Vuoden 2017 viimeinen Grand Slam oteltiin Tokiossa viikonloppuna. Suomen joukkue jäi ilman otteluvoittoja.
Laamaselle yksi voitto, Hannula voitoitta U23 EM-judossa
Perjantai ei tuonut voittoja MM-Zagrebissa
Tähänkö suomalaiset Judojunnut halutaan opettaa? Ei milläään pahalla.
Noita kisoja ja leirejä kiertämällä niin urheilijat kuin valmentajat aidosti näkevät, mikä on taso. Osa lopettaa ja toivottavasti valmentajina tietävät lajista enemmän. Osa sisuuntuu ja treenaa otsensä huipulle. Jaanan ranking 3. tila muutaman vuoden takaa ei ollut sattumaa.
Vai potäisikö pysyä poissa ja käydä kotisalin kisoissa vaan? Tehdä puhdasta judoa peruskumikatasta ja heittää eteen-taakse kävelyaskelista ja olla onnellisia pienessä lintukodossa? Maailma on auki, käykää testaamassa ja oppikaa.
Vai potäisikö pysyä poissa ja käydä kotisalin kisoissa vaan? Ei vaan pitäisi etsiä sellaisia kisoja, joissa voi kehittyä. Jos otat jatkuvasti turpaan ensimmäisessä matsissasi, niin kehitystä ei tapahdu, usko loppuu ja homma loppuu.
Kävin judobasesta katsomassa mm. Jaakko Allin Grand Prix, Grand Slam ja MM-kisat. Arvaa montako otteluvoittoa Jaakko on näissä saavuttanut? Arvasit oikein. Kehittääkö?
Jaakko Alli ei ole koskaan voittanut Eurooppa Openia. Kaksi Eurooppa-Cupin voittoa taitaa löytyä ja pari muuta mitalisijaa. Homma ei vakuuta edes Eurooppa-Cupeissa. Kertoisitteko viisaat, miksi esim. Alli kiertää Grand- alkuisia kisoja? Minäpä kerron teille. Turhaan!
Tämä sama kaava toistuu jo U18 ikäluokassa. Suurimmalle osalle maajoukkuetta maajoukkuevalmiennuksen valitsemat kisat ovat liian kovia. Niissä ei kehity. Kisakalenteri kaikille maajoukkueille pitäisi miettiä uudelleen. Pitäisi kiertää niitä kisoja, joihin oma taso riittää, reenataan, kehitytään ja kun aika on niin siirrytään kovempiin kisoihin.
Antaa kiertää vaan jos tahtoo, artisti maksaa itse ja kisaa missä tahtoo.
Oma henkilökohtainen valmentaja toki voisi rakentaa nousujohteista polkua eteenpäin ja se saattaisi olla perin viisasta. Se lienee urheilijan ja hänen valmentajansa välinen asia.
Kovakopukka lienee häiriintynyt tai murkku.
Tietämättä vastustajien tasosta, joita oli lapasesta wrl-ykköseen ja muista taustatekijöistä, yhden matsin perusteella, ja näköjään tietämättä lajistakaan mitään, tekee johtopäätöksiä kuin Kellokosken oraakkeli. MOT.
Vastustajien tasosta kertoo kaiken se että he eivät voittaneet poolejaan. Jos niin olisi käynyt olisivat kaikki väärässä paikassa olleet saaneet uuden mahdollisuuden. Mitäpäs tuumaat?
Edellleen samaa mieltä asiasta ja sitä mieltä, että nuorten mollaajan täytyy olla häiriintynyt. On niitä kyllä joka lajissa.
Ei mollata ketään mutta Suomessa kilpailumäärät täytyy saada lisääntymään. Nuorten turha matkustelu näivettää kotimaan kisoja, ja luo mielikuvan ettei Suomessa kannata kilpailla.
Näinhän se on. Jos SM kisoissa monessa sarjassa on vähän ottelijoita ja siitä huolimatta pidetään joutavaa meteliä vain maajoukkueista, Suomen toiminta kuihtuu edelleen.
Turha niitä on nyt nillittää.Tämä tulosta liitonn suunitelmallisesta toiminnasta, joka johtanut tilanteeseen ,että suomessa ei tarvitse kohta järjestää kilpailuja, koska ei ole judokoita.
Eivät ne kilpailijat Liitosta tule vaan seuroista. Ei se Liitto kisoja järjestä vaan seurat. Se on seurojen ja Liiton, molempien, tehtävä saada kilpailijamäärät nousemaan.
Näitä asioita lähestytään omituisesti. Jos halutaan että suomalaiset kilpalevat Suomesssa niin suomalaiset kilpailut tulee asettaa näyttökilpailuiksi. Yksinkertaista. En ota kantaa siihen tulisiko näin tehdä, mutta näin se toimii. Kai sen tajuaa jo tyhmempikin.
Täällä on ihme nillitystä siitä miten joku kiertää liian kovia kilpailuja tai on väärässä paikassa. Ei kai se muiden päänsärky ole? Jos siinä on joku kärsijä niin se on kilpailija itse, ei tarvitse täällä nimiä nostaa esiin. Sellainen on pelkkää kiusaamista ja on turhaa esittää että ollaan muka huolissaan urheilijan puolesta.
Eiköhän noita kisoja ole Suomessa johan tarpeeksi, vähemmän kisoja ja niihin enemmän porukkaa ja isoihin paikkoihin, ettei nyhjätä kahdella matolla Koko päivää muutama per sarja.
U11/15 kisoja ja U18/aikuiset omat kisat.
Laatua, tehokkuutta ja matseja.
3-_ 5 kisaa keväälle ja syksylle, joulukuu ja tammikuu, sekä kesä-elokuu pyhittää harjoittelulle. Alueellisia leirejä talvella ja kesällä valtakunnallisia.
Vierailuja lähiseuroihin ja valmentajien sparrauksesta oppia muille.