Bipolaarin diagnoosi

Helmi__

Maanantaina ensimmäinen tapaaminen psykiatrin kanssa. Epäilynä bipolaari. Mitä on odotettavissa? Kauanko diagnoosin saamiseen menee aikaa, mitä tutkimuksia yms? Entä sitten diagnoosin jälkeen..kauanko esim lääkityksen löytyminen kestää? Onko missään vaiheessa tarvetta osastolle, vai saadaanko kaikki tehtyä avohoidossa? Kuinka pian paluu työelämään?

7

1132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Usein tehdään erilaisia seulatutkimuksia (ihan kysymyksiä ja vastauksia) mutta eipä kaksisuuntaisen diagnoosia ekalla käynnillä noin vaan lätkäistä kouraan. Monilla se vie vuosia. Kuvittelisin, että useampia psykiatrin käyntejä ja arvioita myös.

      Mun vanhalla kunnalla tätä ei uskottu, muutin toiselle paikkakunnalle ja pääsin polin ylilääkärin hoidokiksi, hän otti heti kiinni ja alkoi lääkitä minua kaksisuuntaisen lailla (lamotrigiini) mutta ei kuitenkaan diagnoosia lukkoon lyöty, kuitenkin sanoi että todennäköisyys on. Vasta puoli vuotta myöhemmiin se diagnoosi sitten lyötiin kirjoihin ja kansiin.

    • Aimosonni

      Mää pääsin lopulta puhtain paperein ja narsistiksi haukuttiin (1vuosi meni). Kovat lääkkeet ja välillä oli bipo ja toisen mielestä ei. Epävakautta, ja nytkin tekisi mieli hiippailla pois. Riippuu siis täysin hoitohenkilökunnasta. Olen itse täysin varma biposta. Lääkkeillä on mulle ainakin ollut liian rankat varjopuolet, eli keinutaan, keinutaan... Töissä koko ajan.

    • husylilääkäritonapinoita

      älä usko mit ne sanoo. ruokavalio uusiks ja lenkkipolulle. älä syö niitä lääkkeitä. et pääse ikinä töihin ja seksielämä sanoo moikka

    • Pipolaari
      • Tämä.ontotta

        Samoin henkistyminen.
        Tutustu kalevalalaiseen oppiin.
        On olemassa fyysisen ja psyykkisen olotilan lisäksi henkinen maailma.
        Henkisessä maailmassa keho ja mieli ikään kuin "sulautuu" yhdeksi harmoniseksi kokonaisuudeksi.
        Kalevala on hyvä esimerkki tästä. Esim Väinämöinen on tyypillinen hengen ja fysiikan yhteensulautuma. Hän omaa ylivertaisia "kykyjä", joilla tekee "ihmetekoja".
        Itseasiassa kyseessä on hengen voitto aineesta!
        Tätä eivät psykiatrit voi myöntää, koska he menettävät lääketehtaiden sponsorirahat (lahjukset)


    • kakkapylly

      hullu oot jos meet ite puhuu psykiatrille...sanot sille et kaikki on hyvin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      271
      14460
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      69
      7310
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7141
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      65
      5167
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      114
      4889
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4515
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      21
      4427
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3968
    Aihe